Hababam Taburu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hababam Taburu
"Hababam Taburu" adlı filmin özgün sinema afişi.
Yönetmen Hulki Saner
Yapımcı Hulki Saner
Senarist Rıfat Ilgaz
Oyuncular Müjdat Gezen
Hulusi Kentmen
Figen Han
Altan Günbay
Baykal Kent
Arap Celal
Hamit Haskabal
Şefik Döğen
Yaman Tüzcet
Hamit Haskabal
Görüntü yönetmeni Kenan Kurt
Cinsi Sinema filmi
Türü Komedi
Renk Renkli
Yapım yılı 1975, Türkiye
Süre 84 dakika
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe

Hababam Taburu, 1975 Türkiye yapımı güldürü türünde sinema filmidir. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Sadri Alışık’ın başrol oynadığı "Turist Ömer" serisi filmler ile büyük başarı kazanan Hulki Saner yaptı. Senaryo yazarlığını ise Hababam Sınıfı adlı romanı ile tanınan Rıfat Ilgaz yaptı. Başrollerinde Müjdat Gezen, Hulusi Kentmen, Figen Han gibi isimlerin bulunduğu filmde Arap Celal, Baykal Kent gibi isimlerde rol aldı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yük taşımacılığı yapan bir Türk gemisinin kaptanı ve beş mürettebatı yolcuklarına birbirlerine şakalar yaparak devam etmektedir. Mürettebat bir gün kaptandan habersiz Kazablanka'ya gitmeye karar verir ve rotayı gizli bir şekilde değiştirirler. Fakat nereye geldikleri belli olmayan ıssız çöllerin olduğu bir yere varmışlardır. Burası darbeler ülkesi Umumba'dır. Komşu devletleri ile savaş halindedirler ve kendi kara sularına giren her gemiye savaşta oldukları gerekçesiyle el koyarlar. El konulan gemilerden biri de Türk yük gemisidir. Bundan sonra beş kafadar mürettebatın "Hababam Taburu" olarak askerlik serüvenleri başlar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Senaryo yazarı Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı adlı romanından uyarlanan Hababam Sınıfı ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı isimli sinema filmlerinin çekimleri de 1975'te yapıldı.
  • Filmdeki karakterler Hababam Sınıfı'ndaki karakterler gibi haylaz, vurdumduymaz ve şakacı kişilerdir. Ayrıca ortak en zayıf noktaları kadınlardır.
  • Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı romanında çevrilen yeni nesil Hababam Sınıfı Askerde filmi de bir eğitim karargahında geçmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]