İçeriğe atla

Grand Theft Auto: San Andreas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grand Theft Auto: San Andreas
GeliştiriciRockstar North Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıRockstar Games
YapımcıRockstar North
BesteciMichael Hunter (besteci) Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriGrand Theft Auto Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorRenderWare
PlatformlarPlayStation 2
Windows
Xbox
İOS
Android[1]
Çıkış26 Ekim 2004
TürAksiyon-macera oyunu
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Grand Theft Auto: San Andreas, Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan, 2004 yılı piyasaya sürülmüş Grand Theft Auto serisinin bir parçasıdır. Oyun, 2002'de GTA 3'ün PC versiyonu için piyasaya çıkarıldıktan birkaç gün sonra PlayStation 2, PC ve Xbox versiyonları için piyasaya çıkarılacağı duyuruldu. Oyun, PlayStation 2 konsolları için 25 Ekim 2004'te Kuzey Amerika, 28 Ekim 2004'te Avrupa ve 2 Aralık 2004'te Avustralya'da satışa sunuldu. Japonya'da ise bu tarih olarak 9 Kasım 2006 belirlenmiştir. Oyunun Xbox sürümü Kuzey Amerika'da 25 Ekim 2004, Avrupa'da ise 29 Ekim 2004'te satışa sunuldu. Oyunun Windows sürümü ise Kuzey Amerika'da 7 Haziran 2005 ve Avrupa'da 10 Haziran 2005'te satışa sunuldu.[2] GTA SA, 10. yıl şerefine Xbox 360 platformuna da çıkarılmıştır. Ayrıca oyun, 2013 yılında Android ve iOS platformlarında satışa sunuldu.[3][4][5][6]

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Carl Johnson, Los Santos'da dört kardeşi ve annesi ile kendi çapında bir hayat sürmektedir. Abisi Sweet, Grove Street Families çetesinin lideridir. Çete, düşmanları Ballas ve Los Santos Vagos çeteleri ile sürekli çatışma halindedir. Bu olaylar çerçevesinde Carl'ın diğer kardeşi Brian ölür. Bu kayıptan sonra Carl, Liberty City'e taşınmaya karar verir. Aradan geçen yıllar içinde Grove Street Families'in önde gelen diğer iki üyesinden biri olan Big Smoke, paraya ve güce kendini kaptırması sonucu çeteye ihanet ederek Ballas'a geçer. Bu ihaneti sırasında Grove Street'in önemli üyelerinden biri olan Ryder'in aklını çelerek onun da Ballas'a geçmesini sağlar. Sonrasında ise Sweet'i öldürüp çeteyi çökertmek için Los Santos Polis Departmanı'nın kötü polisleri ile -C.R.A.S.H olarak bilinirler- işbirliği yaparlar. Bu plan çerçevesinde Ballas'ların yeşil Sabre adlı arabası ile bir anda bölgeyi basıp evi tarayarak Sweet'i öldüreceklerdir. Plan aynen işler ancak Sweet evde değildir. Anne Beverly Johnson açılan ateşin hedefi olur ve ölür. Bu olaydan sonra Carl, eve dönmeye karar verir.

Eve dönen Carl, her şeyin eskisi gibi olmadığını fark eder. Öte yandan Johnson kardeşler, yapılan ihanetin hala farkında değildir ve Big Smoke ve Ryder halen Grove Street üyesi gibi dolanmaktadırlar. Carl'ın gelişi ile çete tekrar toparlanmaya başlar. Carl, Ryder ile birlikte çetenin silah ihtiyacını karşılar. Ayrıca Carl, Big Smoke'nun bazı özel işlerinde ona yardımcı olur. Grove Street dörtlüsü, zaman içerisinde Ballas'a darbe üstüne darbe vurur, öyle ki Ballas çetesinin lideri Kane'yi öldürürler. Ballas, Grove Street karşısında iyice etkisini yitirmeye başlar. Bu olaylar sırasında CJ'nin kız kardeşinin sevgilisi ve Varrios Los Aztecaz çetesinin lideri Cesar Vialpando, yapılan ihanetin farkına varır ve CJ'ye haber verir. Bütün olanlara şahit olan CJ, Big Smoke ve Ryder'e derin bir kin besler. CJ, durumu acilen Sweet'e bildirmek için harekete geçer ancak Sweet o sırada Ballaslılarla çatışmaya girmiş ve yaralanmıştır. Bölgeye gelen Carl, Ballaslıları püskürtür ancak polisler mekanı basar. Yaralı kardeşini bırakmayan CJ, tutuklanır.

Bu olaydan sonra Sweet, hapse girmiştir. Carl ise C.R.A.S.H polisleri Tenpenny ve Pulaski tarafından Los Santos dışına sürülmüştür. Big Smoke ise Ballas'ın başına geçerek kendi uyuşturucu binasını kurar. Grove Street ise tarih olmuştur. CJ, Katalina adlı bir kadınla tanışır ve onunla beraber dört ayrı kasabada dört ayrı yeri soyarak parasını katlar. Aynı zamanda, bu bölgelerde yaptığı yarışlarda San Fierro'da bir garaj kazanır ve Triad çetesinin lideri Wu Zi Mu (Woozie) ile tanışır.

San Fierro'ya geçen CJ, kendisine verilen garajın çok iyi durumda olmadığını fark eder. Şehrin dört bir yanını dolaşıp topladığı ekiple garajı çalışabilir bir hale getirir. Bu yolda Cesar ve Kendl CJ'nin hep yanında bulunmuştur. CJ,öte yandan Woozie'ye birçok konuda yardımda bulunur. Bu olaylar ikili arasında sağlam bir dostluğa vesile olur. CJ ve Cesar, Ryder'in izini bulmayı başarır. Ryder'in üç ayrı kişi ile iş çevirdiğini öğrenirler. Bunlardan birincisi, San Fierro Rifa çetesinin lideri T-Bone Mendez, Jizzy ve hangi hükûmete çalıştığı bilinmeyen, gizli bir ajan olan Mike Toreno'dur. CJ,Jizzy'in yanına yaklaşarak onun güvenini kazanır sonrasında onu öldürür. Bu işi bitirdikten sonra bir iskelede toplantı yapan Mendez ve Ryder'a baskın düzenleyerek ikisini de öldürür. En son, helikopterle kaçmaya çalışan Toreno'yu da öldürür.

Bütün bu olaylardan sonra CJ'ye bilinmedik bir kişiden telefon gelir. Adamın söylediği konuma giden CJ, Toreno'nun ölmediğini ve onun gizli bir hükûmet ajanı olduğunu fark eder. Toreno, CJ'ye bu kırsal kesimde birçok işini yaptırır. Öte yandan Woozie, Las Venturas'ta açtığı kumarhaneye CJ'yi de ortak eder. CJ, uzun bir süre de Las Venturas'ta etkinlik gösterir. Burada Vice City'den bilinen Kent Paul, Madd Dogg ve Ken Rosenberg ile yolu kesişir.

Las Venturas'ta birçok işini halleden CJ, Los Santos'a geri döner. Toreno ise CJ'nin kendisine yaptığı yardımlardan dolayı Sweet'in hapisten çıkmasına yardımcı olur. Sweet hapisten çıkınca çetenin yok olduğunu, CJ'nin başka işlerle meşgul olduğunu anlayınca büyük tepki gösterir. Kendi evine geri dönen Sweet, kısa surede Grove Street Families'i tekrar ayağa kaldırır. CJ ise Los Santos'ta birçok bölgeyi tekrar ele geçirerek diğer çetelerin etkinliğini kırar. En son Big Smoke'nun yerini öğrenen Johnson kardeşler, Smoke'un mekânına baskın düzenler. Uzun süren çatışma sonucu CJ, Smoke'u yakalayıp öldürür. O sırada oraya giren Tenpenny, paraları çalıp kaçar. Johnson kardeşler, bir itfaiye aracı ile kaçan Tenpenny'nin peşine düşer. Uzun süren kovalamaca sonucu Tenpenny itfaiye aracının kontrolünü kaybedip Grove Street'e uçar ve ölür. Bütün belaları başlarından def eden Johnson ailesi, normal yaşamlarına geri döner.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun en büyük farklılıklarından biri, eklenen karakter geliştirme özellikleridir. Kas, saygınlık, çekicilik gibi belirli özellikleri geliştirebilmenin dışında karakterin görünüşü de değiştirilebilir, karakterin; kıyafetini, saçını, sakalını ve dövmesini değiştirmek mümkündü. Los Santos'ta, az para ve düşük özelliklerle başlanan oyunda; zaman ilerledikçe yeni dükkânlar açılarak yeni kıyafetler, yeni şehirler açılarak yeni yan görevler açılabilir. Örneğin, San Fierro şehri açıldığı zaman vale görevleri yapılabilir. Ayrıca, bazı görevler yapıldığında oyundaki araba çeşidinin artması gibi özellikler açılabilir.[7]

Oyunda 1992 Los Angeles olayları baz alınmıştır.[8]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Beverly Johnson: Carl, Sweet, Brian ve Kendl Johnson'ın annesidir. Çete işlerini pek tasvip etmez, fakat çocuklarına her türlü desteği verir. Sweet'i öldürmek amacıyla Ballas çetesi tarafından düzenlenen suikastte öldürülmüştür.

Carl Johnson: Beverly Johnson'ın oğlu ve GSF (Grove Street Families) çetesinin lideri Sweet'in kardeşi, Kendl'ın abisidir. 1987 yılında çete işlerinden bunalmış ve Liberty City'e taşınmıştır. 1992 yılında ise annesinin ölümü üzerine Los Santos'a geri döner. İşlerin karışık olduğunu gördüğünde ise kalmaya karar verir. Sweet ilk başta onu sürekli korkaklıkla suçlar fakat Carl iyi işler başarınca ona tekrar saygı duyar.

Sweet Johnson: Johnson kardeşlerin en büyüğüdür. GSF'in kurucusu ve lideridir. GSF'i kurmasının sebebi ise uyuşturucuya karşı mücadele etmek ve en büyük uyuşturucu çetesi olan Ballas çetesi ile savaşmaktır. Mahallesine ve sokak adabına çok düşkündür. Carl çeşitli işlerle zengin olduğunda dahi mahalle ile ilgilenmediği için ona çok kızar.

Kendl Johnson: Johnson ailesindeki tek kızdır. Varrios Los Aztecas çetesinin lideri Jose'nin kardeşi Cesar Vialpando ile sevgilidir. Abisi Sweet ise bu ilişkiye onay vermemektedir ve bu yüzden sık sık abisi ile tartışır. En sonunda evi terk eder. Sweet hapisteyken Cesar ile beraber Carl'a epey destek vermiştir.

Big Smoke: GSF çetesinin saygı duyulan ileri gelenlerindendir. Midesine pek düşkündür. Paraya ve güce aşık olur. The C.R.A.S.H. adlı kirli polis çetesinin aklını çelmesiyle GSF'e ihanet ederek Ballas çetesine geçer. Beverly Johnson'ın öldürülmesinde parmağı vardır. İhaneti ortaya çıkan Big Smoke, oyunun son görevinde Carl Johnson tarafından öldürülür.

Ryder: GSF'in ileri gelenlerindendir. Carl'ı kıskanır. Dahi olduğunu ve çok daha iyi şeyleri hak ettiğini düşünür. Big Smoke'un aklını çelmesiyle GSF'e ihanet eder. Pier 69 görevinde Loco Syndicate ile olan buluşmasında Carl tarafından öldürülür.

Cesar Vialpando: VLA (Varrios Los Aztecas) çetesinin kurucularındandır ve lideri Jose'nin kardeşidir. Kendl Johnson ile sevgilidir. Carl ile ilk başta pek iyi anlaşamazlar fakat zamanla çok yakın arkadaş olurlar. Carl kendi mahallesini Ballas çetesinden kurtardıktan sonra onun da mahallesini LSV (Los Santos Vagos) çetesinden kurtarmasına yardım eder.

Jose Vialpando: VLA çetesinin kurucusu ve lideridir. En büyük düşmanları Vagos çetesidir. Vagos çetesi Ballas çetesiyle ittifak kurunca mahallesini kaybeder. Daha sonra GSF çetesinin yardımıyla mahallesini geri alır. Grove Street Families ile araları iyidir.

Frank Tenpenny: Kirli polis çetesi The C.R.A.S.H.'in lideridir. Çete işlerini kızıştırarak kendine çıkar sağlar. Carl ile çok uğraşır. En çok Ballas çetesine yardım eder. Oyunun son görevinde Carl'dan kaçarken geçirdiği trafik kazasında ölür.

Jimmy Hernandez: The C.R.A.S.H. çetesinin üyesidir. Oyunun başında ismi geçen polis Ralph Pendlebury'i öldürmüştür. Aslında The C.R.A.S.H.'i sevmemektedir. Bu yüzden gizli olarak resmi makamlara bilgi vermektedir. Tenpenny ise onun ihanetinin farkına varır. High Noon görevinde, Tenpenny, Hernandez'in kafasına kürekle vurarak onu bayıltır ve Carl o sırada oradadır. Daha sonra Tenpenny Pulaski'ye ikisini de öldürmesini söyler ve oradan ayrılır. Carl kendi mezarını kazarken Hernandez aniden ayaklanır ve Pulaski'ye saldırır. Fakat başarısız olur ve vurularak Carl'ın kazdığı çukura düşüp ölür.

Eddie Pulaski: The C.R.A.S.H. üyelerinden biridir ve Tenpenny'nin sağ koludur. Beraber birçok suça karışırlar. Big Smoke ve Ryder'la da işbirliği yaparlar. Daha sonra, Hernandez yüzünden haklarında soruşturma açılır. High Noon görevinde, Hernandez'i vurduktan sonra kaçmaya çalışırken, Carl onu yakalayıp öldürür.

OG Loc: Asıl ismi Jeffrey'dir ve GSF'ye mensuptur. Çeteye bir faydası olmadığından ona pek saygı duyulmaz. Fakat bir olay neticesinde hapse girer ve bu ona biraz saygınlık ile OG Loc lakabını kazandırır. Hapisten çıktığında rap yapmak ister. Bunun için Carl'dan Madd Dogg'un ritim kitabını çalmasını ister. Kitabı ele geçirince şöhreti yükselir. Daha sonra işler değişir ve Carl, Madd Dogg'un menajerliğini yapmaya başlar. Ritim kitabını da OG Loc'u tartaklayarak geri alır ve OG Loc, ününü kaybeder.

Madd Dogg: Los Santos'lu ünlü bir rapçidir. Carl onun ritim kitabını çalınca ününü kaybeder. Epey güçsüzleşir ve Vinewood'daki malikânesini de Vagos çetesinden Big Poppa'ya kaptırır. Tam intihar edecekken Carl onu kurtarır ve menajeri olur. Triad çetesinin de yardımıyla malikaneyi Vagos'tan geri alırlar. Daha sonra ritim kitabını da geri alırlar ve Madd Dogg'un şöhreti yeniden yükselir. Oyunun sonunda Altın Plak ödülü kazandığı görülmektedir.

Catalina: Bu karakter ilk GTA 3'te görülmüştür. Fakat San Andreas daha eskiyi anlatır. Catalina çok sert ve hırslı bir kadındır. Cesar Vialpando'nun kuzenidir. Para için herkesi harcayabilir. Cesar'ın aracılığıyla Carl ile tanışır. Beraber soygunlar yaparlar ve Carl'a onu sevdiğini itiraf eder. Fakat Carl'ın bu işlerde pek gözü yoktur. Catalina, Carl'ı onunla hiç ilgilenmemekle suçlar ve ayrılırlar. Catalina, Carl'ı kıskandırmak için Claude'la çıkar. En sonunda Claude ile beraber Liberty City'e taşınırlar.

Wu Zi Mu (Woozie): San Andreas'daki Triadların lideridir. Görme engellidir fakat çatışabilir, video oyunu oynayabilir. Carl ile bir illegal araba yarışı esnasında tanışırlar. Daha sonra birbirlerine karşılıklı olarak yardımlarda bulunurlar ve yakın arkadaş hâline gelirler. Carl'a Loco Syndicate'i çökertirken ve Madd Dogg'un malikânesini Vagoslardan geri alırken yardım eder.

The Truth: Eskiden bir devlet ajanı olan The Truth'un, bir çiftliği ve Mothership adını verdiği bir karavanı vardır. Genelde anlamsızca konuşur. Tenpenny sayesinde Carl ile tanışırlar. Daha sonra Tenpenny ona ihanet ederek uyuşturucu tarlasını polislere ihbar eder. Carl ile beraber tüm tarlayı yaktıktan sonra saklanmak için San Fierro'ya kaçarlar.

Mike Toreno: Loco Syndicate örgütüne sızmış olan bir devlet ajanıdır. Carl, tüm Loco Syndicate'i çökertirken onun burnu bile kanamaz. Carl onun helikopterine roket atar fakat o o sırada helikopterde değildir. Daha sonra Carl'ın karşısına çıkıp onu şaşırtır. Carl'a birtakım ayak işlerini yaptırır ve pilotluk eğitimi almasını sağlar. Carl'ın yardımları karşılığında Sweet'i hapisten çıkarır.

T-Bone Mendez: San Fierro'nun en büyük torbacılarından biridir. San Fierro Rifa (SFR) çetesine katılmış ve zamanla çetenin lideri olmuştur. Loco Syndicate örgütünün en önemli 3 üyesinden biridir ve örgütün kas gücüdür. Pier 69 görevinde Carl Johnson ve Cesar Vialpando tarafından öldürülür.

Jizzy B: San Fierro şehrinin en büyük kadın taciri ve Loco Syndicate örgütünün en önemli 3 üyesinden biridir. Büyük bir striptiz kulübü, ayrıca Pimpmobile isimli bir otomobili vardır. Carl Johnson, Loco Syndicate'e onun yanında işe girerek sızmıştır. Loco Syndicate'i çökerteceği zaman da kulübünde onu kıstırır. Jizzy B kaçmaya yeltenir fakat Carl tarafından yakalanıp öldürülür.

Ken Rosenberg: Vice City'deki avukatlık barosundan uyuşturucu bağımlılığı yüzünden ihraç edilir. Eski dostu Tommy Vercetti'den de beklediği yardımı göremez. Daha sonra bir rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. İş ararken Salvatore Leone onu bulur ve tarafsız biri olması sebebiyle onu Sindacco Ailesi ile beraber yönettikleri Caligula's adlı kumarhanenin müdürü yapar. Ayrıca Grand Theft Auto: Vice City oyunundaki ana karakterlerden biridir.

Salvatore Leone: Bu karakter ilk Grand Theft Auto 3 oyununda görünür. Ayrıca Grand Theft Auto: Liberty City Stories oyununda da vardır. Leone mafya ailesinin Sicilyalı lideridir. GTA San Andreas'ta Las Venturas şehrinde Caligula's adlı kumarhanenin ortağıdır. Kumarhane Triad'lar ve Carl Johnson tarafından soyulur. Liberty City'e taşınmıştır.

Kent Paul: Bu karakter ilk Grand Theft Auto: Vice City'de görülmektedir. İngilizdir ve asıl mesleği müzisyenlik olmasına rağmen illegal işlerle uğraştığını iddia eder. Ken Rosenberg ile birlikte Vice City'den Las Venturas'a gelmiştir. Madd Dogg'un prodüktörlüğünü yapar.

Bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, San Andreas eyaletinde geçer. San Andreas eyaleti, Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinin bir kısmından baz alınmıştır. Oyunda üç ana şehir (Los Santos, San Fierro, Las Venturas) ve 4 farklı country (Red Country, Flint Country, Bone Country ve Tierra Robada) var. Şehirler arasından en büyük olanı Los Santos, ikinci en büyük şehir Las Venturas ve en küçük şehir ise San Fierro'dur. Bütün şehirlerin birbirlerinden farklı özellikleri ve yerleri vardır. Örneğin Los Santos'ta Vinewood (Gerçek hayatta Hollywood) vardır. Ayrıca Elvis taklidinden fahişesine kadar bir sürü insan çeşidi vardır. County'lerde ise çok farklı yerler vardır. Red County'de çok uzun ağaçlar, göller ve tepeler gibi şeyler bulunmaktadır. Flint County'nin en büyük özelliklerinden biri Mount Chilliad adlı yüksek (kimilerince 800m) bir dağ içermesidir. Bone County, büyük bir çöllük alandır. Tierra Robada, Bone County'e bağlı bir yarımadadır. Bone County'e Sherman Dam adlı bir barajla bağlı. Bu bölge yarı çöl tepeler, yarı bozkır ve dağlık alanlarla kaplıdır. San Andreas'ın tahmini nüfusu 4.657.451'dir.

Los Santos (Los Angeles)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde Los Santos, San Andreas

Tahmini nüfus: 3.000.000

Oyuna başlanan Los Santos'un üç ana bölgesi var. Orta-kuzeydeki zengin bölgeleri denilebilecek Vinewood, şehir merkezi Downtown, kuzeydeki kasaba bölgeleri. Bu şehirde suç oranı oldukça yüksek. Oyunun başları ve sonları bu bölgede geçer. Oyunun ilk bölümünde açık dükkânlar Binco, Pro-Laps ve sub-urbandır, oyunun son bölümünde Didier Sachs dükkanı da açılır. Spor salonunda boks hareketleri yapılabilir. Karakterin evi Los Santos Downtown'ın güneyinde kalan, Idlewood gibi çetelerin ve rapçilerin kol gezdiği Ganton'un arka mahallelerinde bulunur. Bu oyunda 90'larda altın çağını yaşayan hiphop kültürüne yer verilmiştir. Oyunda gerçek hayattan bazı olaylar da vardır. Los Angeles eyaleti baz alınmıştır.

Los Santos şehrindeki çetelerin hakim olduğu bölgeler şunlardır;

Grove Street Families

 • Ganton
 • Temple
 • Santa Maria Sahili
 • Playa del seville
 • Vinewood (Madd Dogg Mansiyonu)

Ballas

 • Doğu Los Santos
 • Jefferson
 • Idlewood
 • Glen Park
 • Verona Sahili
 • Willowfield

Los Santos Vagos

 • Doğu sahili
 • Kuzeydoğu Los Santos
 • Los Flores

Varrios Los Aztecas

 • Küçük Meksika
 • El Corona

Köy ve kasaba nüfusları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Palomino Creek: 7012
 • Dillimore: 1003
 • Montgomery: 3623
 • Blueberry: 1310
 • Angel Pine: 6412
 • Fort Carson: 369
 • Bayside: 631
 • Las Payasadas: 211
 • Las Barrancas: 290
 • El Quebradas: 435
 • Smokey (Las Venturas'a bağlı küçük bir yerleşim alanı): 22

San Fierro[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahmini nüfus: 800.000

San Francisco şehrinden baz alınmıştır ve oyunda The Truth adlı karakter, ana karaktere şehri "Hippilerin şehri" olarak tasvir etmiştir. Şehrin batısında orta gelirli ve zengin insanlar, kuzeybatısında zenginler, kuzeyinde orta gelirliler, iç bölgelerinde orta gelirli insanlar yaşamaktadır. Doğusunda ise Easter Basin askeri üssü, liman ve havalimanı bulunmaktadır. şehrin doğusunda bir çevre yolu bulunmaktadır. Şehirdeki ezeli çeteler, San Fierro Rifa ve Asya kökenli Da Nang Boys çeteleridir. Ayrıca patronunun, ana karakterin en yakın dostlarından biri olan Triad mafyası(Triads) da bu şehirdedir ayrıca spor salonunda karete hareketleri öğretilmektedir.

Las Venturas[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahmini nüfus: 600.000

Üçüncü şehrimiz Las Venturas, Las Vegas şehrinden baz alınmıştır. Çölün ortasındaki vaha gibi olan kumarhane bölgesi dışında yaşanabilecek bir yer yok, ama yine de ilginç bir şeyler elbette bulunabilir. Mesela Area 69 (51. Bölge'den baz alınmıştır), Yasak Bölge (Restricted Area) veya hayalet kasabalar. Bu şehrin ise 4 bölgesi var. Bunlar; Batıdaki yarı zengin bölge, Kuzeydeki zengin bölge, ortadaki Strip bölgesi (Kumarhanelerin olduğu yer) ve Güneydeki Rock&Metal ağırlıklı bölge. Geri kalan Batı bölgelerine de "Bone Country" deniliyor. Bu şehirde Victim açılıyor ve spor salonu sokak dövüşü öğretiyor. Kadın ticareti ve fuhuş gibi olaylar Las Venturas'da çok fazla, ayrıca büyük kumarhaneler ve oteller bu şehri daha ilgi çekici yapıyor. Bu bölge de fuhuş ve kumarhaneleri ile ünlüdür.

Sesler ve Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda 1992 yılında popüler olan bütün türlere özel radyolar mevcut. Oyuna şarkısını veren ünlü isimler arasında Rage Against the Machine, Dr. Dre, Snoop Dogg, Tupac Shakur, Ice-T (seslendirme de yapmakta), Guns N' Roses, David Bowie, Kiss, Lynyrd Skynyrd ve N.W.A. Oyundaki radyolar şöyle:

 1. WCTR (Sohbet kanalı)
 2. Master Sounds 98.3 (Rare groove)
 3. K-Jah West (Reggae)
 4. CSR (Soul)
 5. Radio X (Alternative Metal, Hard Rock)
 6. Radio Los Santos (West Coast HipHop)
 7. SF-UR (House)
 8. Bounce FM (Funk)
 9. K-DST (Klasik Rock)
 10. K-Rose (Country)
 11. Playback FM (Klasik HipHop)

Bu radyolar, eski oyunların aksine, gerçekten haber verebiliyorlar. Bir spikerin yağmur yağacağını haber verdikten sonra gerçekten de yağmur yağdığına şahit oluyoruz. Veya yaptığımız büyük bir iş radyolarda yer bulabiliyor. Mesela Wu Zi Mu'nun kumarhanesinin açılışının haberini Radio X'teki DJ'in arada verdiğini duymanız veya ünlü olmanıza yardım ettiğiniz OG Loc'un bir röportajını Radio Los Santos'ta duyabiliyoruz.

Oyunda çok ünlü oyuncuların seslendirmeleri mevcuttur. Axl Rose, Samuel L. Jackson, Chris Penn, James Woods ve Peter Fonda buna örnek gösterilebilir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

PlayStation 2 sürümü olumlu eleştiriler almasına karşın, PC sürümü grafiklerin kötü olması ve çeşitli sorunlar nedeniyle eleştirilmiştir. Ayrıca oyun, ırkçılıkla suçlanmıştır. IGN ve GameSpot; 2004 ve 2005 yılının en iyileri ödüllerinde, en iyi PlayStation 2 ve en iyi aksiyon oyunu konusunda birleşirken GTA San Andreas'a IGN en iyi hikâye ödülünü, GameSpot en iyi seslendirme ve en komik oyun ödüllerini de layık gördü. 2004 Spike TV Video Oyunları Ödülleri'nde San Andreas; en iyi aksiyon oyunu, en iyi karakter performansı (erkek), en iyi soundtrack ve yılın en iyi oyunu seçildi. Ayrıca, içinde en çok seslendirmen bulunduran oyundur.

Multi Theft Auto: San Andreas[değiştir | kaynağı değiştir]

Grand Theft Auto: San Andreas oyununu çok oyunculu olarak internet üzerinden oynamaya imkân sağlayan geniş çaplı multiplayer yamasıdır. Bu yama sayesinde Grand Theft Auto: San Andreas oyununu sunuculara bağlayıp çeşitli araç ve karakterler kullanılarak çok oyunculu oynanabilmektedir.[9]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ van Allen, Eric (1 Aralık 2015). "Grand Theft Auto: San Andreas released on PSN today". IGN. 27 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2018. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2013. 
 3. ^ R*Q. "Grand Theft Auto III: Your Questions Answered – Part One (Claude, Darkel & Other Characters)". Rockstar Games. 10 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2013. Rockstar: 'The "universes" are the worlds interpreted at different definitions, 2D, 3D and high definition, so we felt brands and radio / background characters would exist in both, but 3 dimensional characters would not.' 
 4. ^ Good, Owen (15 Eylül 2011). "GTA IV Overtakes San Andreas in Lifetime Sales". Kotaku. 31 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 5. ^ Clover, Juli (11 Aralık 2013). "Grand Theft Auto: San Andreas Hits the U.S. App Store". MacRumors. 11 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2018. 
 6. ^ "Grand Theft Auto: San Andreas". iTunes. 9 Kasım 2014. 12 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2018. 
 7. ^ "Grand Theft Auto: San Andreas Q&A — Under the Hood, GameSpot, June 1, 2005". 6 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2008. 
 8. ^ Rockstar. "Grand Theft Auto III: Your Questions Answered – Part One (Claude, Darkel & Other Characters)". 6 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Rockstar: The "universes" are the worlds interpreted at different definitions, 2D, 3D and high definition, so we felt brands and radio/back ground characters would exist in both, but 3 dimensional characters would not. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]