Grand Theft Auto: Vice City

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Grand Theft Auto: Vice City
Vice-city-kapak.jpg
Grand Theft Auto: Vice City oyununun kapak resmi.
Geliştirici Rockstar North Edit this on Wikidata
Yayımcı Rockstar Games
Yapımcılar Rockstar North
Rockstar Vienna
Tasarımcı Aaron Garbut
Seri Grand Theft Auto
Motor RenderWare
Platformlar PlayStation 2
Microsoft Windows
Xbox
Mac OS X
iOS
Android
PlayStation 3 (PlayStation Network)
Amazon Fire TV
Amazon Kindle
Çıkış
Tür Aksiyon-macera oyunu
Mod Tek oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Grand Theft Auto: Vice City veya kısaca GTA: Vice City, Rockstar North tarafından geliştirilen ve üçüncü şahıs nişancı perspektifinden oynanan aksiyon-macera türündeki video oyunu. Oyunun PlayStation 2, Xbox, xbox 360,playstation 3 PC, iOS ve Android versiyonları mevcuttur.

Oyun, PlayStation 2 konsolları için Kuzey Amerika'da 29 Ekim 2002, Avrupa ve Avustralya'da 8 Kasım 2002'de satışa sunulmuştur. Oyunun Windows sürümü için Kuzey Amerika'da 1 Mayıs 2003, Avrupa'da ise 5 Mayıs 2003'te satışa sunulmuştur.

Oyun, 1980'lerin Florida'sında geçer. Oyun 1986'da Miami örnek alınarak tasarlanmış olan Vice City'de hapisten yeni çıkmış bir mafya üyesi olan Tommy Vercetti karakteri üzerine kuruludur. Oyunda Grand Theft Auto III'teki RenderWare grafik motoru kullanılmıştır. Ana karakter Tommy Vercetti, Al Pacino'nun canlandırdığı Tony Montana'dan esinlenilmiştir.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonny Forelli, Liberty City‘deki üç büyük mafya ailesinden biridir. Tommy Vercetti ile Sonny beraber büyümüşler ve çok iyi arkadaş olmuşlardır. Sonny organizasyonda Tommy‘e üst düzey bir mevki sağlamış ve Tommy de aileye çok sadık kalmıştır.

Sonny, 1971 yılında Liberty City‘de Tommy Vercetti‘yi Harwood‘da bir adamı öldürmesi için görevlendirir. Ancak bu adamın kendisine yapılacak saldırıdan haberi vardır. Tuzağa düşen Tommy 1 adam öldürecekken 11 adam öldürür ve 15 yıl hapse mahkûm edilir. Bu olay sonucunda kendisine Harwood Canisi lakabı takılmıştır. Bu olaydan sonra Tommy, Sonny‘nin kendisine ihanet ettiği ve onu tuzağa düşürdüğü konusunda kuşku duymaya başlar.

Tommy‘nin hapiste olduğu dönemde Sonny, rakip ailelerin üst düzey üyelerinin çoğunu öldürtmüş ve ailesinin gücüne güç katmıştır. Sonny‘nin zamanla uyuşturucu işine girme isteği artmıştır.

Sonny Forelli o günlerde ticaretin çok iyi olduğu Vice City'de uyuşturucu ticareti ile ilgileniyordur. Diğer ailelerden daha çabuk davranarak Vice City'deki uyuşturucu işinden en büyük payı almak istemektedir. Bu amacına ulaşmak için hapishaneden yeni çıkan Tommy ile işbirliği yapmak istemektedir. Tommy'nin yaptığı katliam Liberty City‘de hâlâ unutulmamıştır. Tommy'nin Liberty sokaklarında görülmesi ticareti kötü etkileyecektir. Bu yüzden Sonny, Tommy'yi Vice City'ye gönderir.

Tommy, Sonny için çalışmaya başlar. Bir uyuşturucu alışverişi sırasında kimliği belirsiz kişilerce baskın yapılır. Tommy oradan kurtulan üç kişiden biri olur fakat Sonny'nin milyonlarca dolar parasını ve uyuşturucusunu kaybetmiştir.

Sonny, Tommy'ye parayı ve malı getirmesi için fırsat verir. Bu saatten sonra Tommy için Vice City macerası başlamış olur.Tommy ilk olarak Albay Cortez'in partisine katılarak şehrin birçok ileri gelenlerini tanıma fırsatı bulur.Aynı zamanda Tommy,Albay Cortez'e birçok yardımda bulunur,Albay ise bu yardımlar karşılığında Tommy'e bir tekne hediye eder.Öte yandan Tommy, uyuşturucu ticareti sırasında kardeşini kaybetmiş olan Lance Vance ile tanışır.Tommy ile Lance, partiye katılan şehrin mafya babalarından biri olan Diaz için çalışmaya başlar.Zamanla limanda yapılan saldırının failinin Diaz olduğu ortaya çıkınca Tommy ve Lance,Diaz'ın mekanını basarak Diaz'ı öldürür ve malikaneyi ele geçirir.Bu olaydan sonra Tommy,şehirdeki varlığını iyice büyütmeye başlar.Öyleki kendisine haraç vermeyen mağazaların gözünü korkutarak iktidarlığını pekiştirir.Tommy,şehrin batısında birbirleri ile savaş halinde bulunan Kübalılar ve Haitililer arasında büyük rol oynar. Aynı zamanda bu bölgelerde bulunan bir taksi durağı ile dondurmacı dükkanı satın alarak servetini katlar.Sonrasında ise şehrin kuzeyindeki film stüdyosunu da satın alarak buradan yüklü miktarda para kaldırır.En son Malibu Kulübünü de satın alarak burada kurduğu dört kişilik bir ekip ile bir bankayı soyar ve bu soygundan istediği şekilde çıkar.Bütün bu olaylar Tommy Vercetti'yi Vice City'nin en büyük adamlarından biri yapar. Sonny aradan zaman geçmesine rağmen parasını hala alamamıştır ve sürekli telefon açarak baskı kurmaya çalışır. Tommy'nin bu denli parlamasından hoşnut olmayan Sonny, Tommy'nin işlerinden pay almak ister. Sonny, adamlarını tahsilat için Vice City'ye gönderir.Sonny'nin adamları,Tommy için manevi değeri çok büyük olan matbaasını basarak çalışanını yaralar. Bu olaydan sonra küplere binen Tommy hepsini öldürür. Bunun üzerine Sonny, Tommy'nin partneri Lance'e yaklaşır ve ikisi anlaşmaya varırlar.

Sonny, Vice City'e gelerek Tommy'ye ziyarette bulunur. Tommy sahte paralar ile Sonny'e olan borcunu ödemeyi planlanmaktadır. Tommy, Sonny ve adamlarını malikanesinin kapısında karşılar. Aralarında geçen kısa konuşmadan sonra Tommy, Sonny‘ye sahte para vermeye kalkışır. Bunu bilen Lance, Sonny'yi uyarır ve Tommy işte o zaman kendisini tuzağa düşüren kişinin Sonny olduğuna emin olur. Sonny kendisini aldatmaya çalıştığı için Tommy'nin konağına adamları ile saldırır. Konakta büyük bir çatışma çıkar. Tommy, hem Lance'i hem de Sonny'i öldürür. Bu olayda birçok üyesini kaybeden Forelli ailesi çöküş dönemine girer. Bu da Sindacco ailesi gibi mafya aileleri için olumlu bir gelişme olmuştur.

Vercetti, Vice City'deki en güçlü ve en zengin suç lideri oldu. Lance Vance ve Sonny Forelli öldürüldü. Forelli mafyası çöküş dönemine girdi. Tommy‘nin daha sonra akıbeti ne oldu veya saltanatı ne kadar sürdü tartışılır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Vercetti, Vice Şehrindeki en güçlü ve en zengin suç lideri oldu. Lance Vance ve Sonny Forelli öldürüldü ve Forelli mafyası çöküş dönemine girdi. Tommy'nin daha sonra akıbeti ne oldu veya saltanatı ne kadar sürdü tartışılır ama 1992'ye kadar yaşadığı Ken Rosenberg'in (Grand Theft Auto: San Andreas The Introduction videosunun bir sahnesi) Las Venturas'taki bir rehabilitasyon kliniğinden Tommy'e çağrı atması kanıt olarak gösterilebilir. Rosenberg'ün telefonlarına Tommy'nin cevap vermemesi ve adamlarından birinin Rosenberg'ü geri çevirmesi, Tommy ile Ken arasındaki ilişkinin bittiği şeklinde düşünülebilir.

Vice City radyo istasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Game Chronicles - Grand Theft Auto: Scarface". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2016.