Grand Theft Auto: Vice City

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grand Theft Auto: Vice City
Vice-city-kapak.jpg
Geliştirici Rockstar North Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Rockstar Games
Yapımcılar Rockstar North
Rockstar Vienna
Tasarımcı Aaron Garbut
Seri Grand Theft Auto
Motor RenderWare
Platformlar
Çıkış
Tür Aksiyon-macera oyunu
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Grand Theft Auto: Vice City, Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan, 2002 aksiyon-macera temalı video oyunu. 2001 yılında çıkan Grand Theft Auto III'ten bu yana, Grand Theft Auto serisinin giriş oyunlarından biri oldu. 1986 yıllarında geçen oyun hikâyesi, Miami'yi baz alarak tasarlanmış Vice City'de, Tony Montana'dan esinlenilerek tasarlanmış, İtalyan bir mafya üyesi olan Tommy Vercetti'yi ve yaşadığı macerayı anlatmaktadır.[1]

Oyun PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox, Xbox 360, PC, iOS ve Android sistemlerini desteklemektedir. PlayStation 2 konsolları için Kuzey Amerika'da 29 Ekim 2002, Avrupa ve Avustralya'da ise 8 Kasım 2002'de satışa sunuldu. Oyunun Windows sürümü Kuzey Amerika'da 1 Mayıs 2003, Avrupa'da ise 5 Mayıs 2003'te satışa sunuldu.

Oyun, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanmaktadır. Açık dünya tasarımı, oyuncunun iki ana adadan oluşan Vice City'de özgürce dolaşmasını sağlar. Oyunun konusu ise gerçek dünyadada, Miami'deki Kübalılar, Haitililer, motorcu çeteleri, 1980'lerdeki crack salgını, Miami'nin uyuşturucu pazarlayıcısı aileleri ve glam metalin egemenliği gibi Miami'deki birçok gerçek dünya insanı ve olayına dayanmaktadır. Oyun ayrıca Scarface ve Miami Vice dahil olmak üzere dönemin film dünyasından da etkilendi. Geliştirme çalışmalarının birçoğu ilham, ve zaman dilimine uyacak şekilde oyun dünyasını oluşturdu; geliştirme ekibi dünyayı yaratırken Miami'de kapsamlı saha araştırması yaptı. Vice City, yayımlandıktan sonra özellikle müziğine, oynanışına ve açık dünya tasarımına yönelik övgülerle beğeni topladı. Aynı zamanda şiddet ve ırksal grupların tasviri konusunda da tartışmalara yol açarak davaları ve protestoları ateşledi. Sonuç olarak Vice City 2002'de, 17,5 milyondan fazla satarak en çok satan video oyunu oldu.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalyan kökenli mafya elemanı Tommy Vercetti
Libery City'in en büyük mafya babalarından İtalyan kökenli Sonny Forelli

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonny Forelli isimli karakter, Liberty City'de bulunan en büyük üç mafya ailesinden birinin reisidir. Oyuncunun kontrol ettiği Tommy Vercetti karakteri ise Sonny ile beraber büyümüş ve yıllar içerisinde dost olmuş mafya adamıdır. Sonny, organizasyonda Tommy'e üst düzey bir mevkî sağlamış ve Tommy ise bu iyiliklerinden ötürü aileye hep çok sadık kalmıştır.

1971 yılı Liberty City'sinde Sonny, Tommy Vercetti'yi Harwood'da bir adamı öldürmesi için görevlendirir. Ancak bu adam, kendisine düzenlenecek bu saldırıdan haberdardır. Tuzağa düşen Tommy, bir adam öldürecek iken çatışmaya girer ve on bir adam öldürür; bu nedenle 15 yıl cezaevinde yatar. Bu olaydan sonra "Harwood Canisi" lakabını alan Tommy, bir an Sonny'in kendisini kasti olarak tuzağa düşürdüğü konusunda kuşku duyar. Tommy'nin cezaevinde olduğu dönemde Sonny, rakip ailelerin; üst düzey üyelerinin çoğunu öldürtmüş ve ailesinin gücüne güç katmıştır.

Yıllar geçer ve Sonny, büyük paraların döndüğü uyuşturucu işine girmek ister. Vice City, uyuşturucu piyasası için çok uygun bir şehirdir ve Sonny, diğer mafya ailelerinden önce davranarak sektöre hakim olmak ister. İşlerini yapması için sadık birine ihtiyaç duyar ve hapisten çıkacak olan eski sadık dostu Tommy ile tekrar arasını yapmak ister. Tommy'nin yaptığı katliam Liberty City'de unutulmadığından dolayı Sonny, Tommy'i Vice City'e gönderir.

Sonny'den aldığı ilk görevde, kimliği belirsiz kişiler tarafından, buluşma yeri olan limana baskın yapılır. Tommy, o baskından, şans eseri kurşunların hedefi olmadan kurtulur. Sonny, milyonlarca dolar parasını ve uyuşturucu ürünlerini, baskında kaybettiği için çok öfkelenir. Öfkeli Sonny, Tommy'e, parayı ve ürünü çalan hırsızları bulması ve tekrar geri getirmesi için görev verir. İşte tam bu görevden sonra Tommy'nin Vice City macerası tam anlamıyla başlamış olur.

Gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tommy ilk olarak Albay Cortez'in partisine katılarak şehrin birçok ileri gelenlerini tanıma fırsatı bulur. Aynı zamanda Tommy, Albay Cortez'in birçok işini yaparak yardımda bulunur. Albay ise bu yardımlar karşılığında Tommy'e bir tekne hediye eder. Öte yandan Tommy, uyuşturucu ticareti sırasında kardeşini kaybetmiş olan Lance Vance ile tanışır. Tommy ile Lance, partiye katılan ve şehrin önemli mafya babalarından biri olan Diaz için çalışmaya başlar. Zamanla limanda yapılan baskının failinin Diaz olduğu ortaya çıkınca Tommy ve Lance, Diaz'ın mekanını basarak Diaz'ı öldürür ve malikaneyi ele geçirir. Bu olaydan sonra Tommy, şehirdeki itibarını iyice büyütmeye başlar. Öyle ki kendisine haraç vermeyen mağazaların gözünü korkutarak iktidarlığını pekiştirir.

Tommy, şehrin batısında Haititiler ile savaş halinde bulunan Kübalıların lideri Umberto Robino ile karşılaşır. Tommy'nin sağlam adam olduğunu fark eden Robino onla işbirliği yapmak ister. Tommy, Umberto'nun tuhaf kişiliğine rağmen istifini bozmayarak ona bazı konularda yardımcı olur. Lakin Kübalılar ile birlikte Haitililerin bir fabrikasını havaya uçurması, Haitililerin Vercetti iktidarlığına kalıcı savaş açmasına sebep olur. Aynı zamanda bu bölgelerde bulunan bir taksi durağı ile dondurmacı dükkânı satın alarak servetini yükseltir. İleriki zamanlarda ise şehrin kuzeyindeki film stüdyosunu ve Malibu kulübünü de satın alarak buradan yüklü miktarda para kaldırır. En son Malibu Kulübünü de satın alarak burada kurduğu dört kişilik bir ekip ile bir bankayı soyar ve bu soygundan istediğini elde eder. Bütün bu olaylar Tommy Vercetti'yi, Vice City'nin en saygın ve itibarlı adamlarından biri yapar.

Sonny, uzun bir zaman geçmesine rağmen halen parasını alamadığı için sürekli Tommy'e telefon açarak baskı kurmaya çalışır. Tommy'nin bu denli büyümesinden pek hoşlanmayan Sonny, borcunun kapanması için Tommy'nin işlerinden pay almak ister. Sonny, adamlarını tahsilat için Vice City'ye gönderir.Sonny'nin adamları,Tommy için manevi değeri çok büyük olan matbaasını basarak çalışanını yaralar. Bu olaydan sonra küplere binen Tommy hepsini öldürür. Bunun üzerine Sonny, Tommy'nin partneri Lance'e yaklaşır ve ikisi anlaşmaya varırlar. Sonny, Vice City'e gelerek Tommy'ye ziyarette bulunur. Tommy sahte paralar ile Sonny'e olan borcunu ödemeyi planlanmaktadır. Tommy, Sonny ve adamlarını malikanesinin kapısında karşılar. Aralarında geçen kısa konuşmadan sonra Tommy, Sonny‘ye sahte para vermeye kalkışır. Bunu bilen Lance, Sonny'yi uyarır ve Tommy işte o zaman kendisini tuzağa düşüren kişinin Sonny olduğuna emin olur. Sonny kendisini aldatmaya çalıştığı için Tommy'nin konağına adamları ile saldırır. Konakta büyük bir çatışma çıkar. Tommy, hem Lance'i hem de Sonny'i öldürür. Bu olayda birçok üyesini kaybeden Forelli ailesi çöküş dönemine girer. Bu da Sindacco ailesi gibi mafya aileleri için olumlu bir gelişme olmuştur.

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Vercetti, Vice City'deki en güçlü ve zengin suç lideri olur. Lance Vance ve Sonny Forelli öldü; ve Forelli ailesi çöküş dönemine girdi. Daha sonraki yıllarda Tommy'nin gücünün ve saltanatının ne kadar sürdüğü Rockstar Games tarafından senaryosu yazılmadığı için tam olarak bilinmemektedir. Ancak 1992'ye kadar yaşadığı Ken Rosenberg'in (Grand Theft Auto: San Andreas The Introduction videosunun bir sahnesi) Las Venturas'taki bir rehabilitasyon kliniğinden Tommy'e çağrı atması geleceğe dair bir ipucu olarak gösterilebilir. Rosenberg'ün telefonlarına Tommy'nin cevap vermemesi ve adamlarından birinin Rosenberg'ü geri çevirmesi, Tommy ile Ken arasındaki ilişkinin bittiğini vurgular.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vice City radyo istasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Game Chronicles - Grand Theft Auto: Scarface". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]