Grand Theft Auto III

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grand Theft Auto III
GeliştiriciDMA Design
YayımcıRockstar Games
YapımcıLeslie Benzies Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriGrand Theft Auto
MotorRenderWare
PlatformlarPlayStation 2, Microsoft Windows, Xbox, Mac OS X, Android, iOS,
Fire OS
Çıkış22 Ekim 2001
TürlerAksiyon, açık dünya
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Grand Theft Auto III, DMA Design tarafından geliştirilmiş, Rockstar Games tarafından piyasaya sürülmüş açık dünya video oyunudur. İlk kez 22 Ekim 2001'de yayımlanmıştır.

Serinin üçüncü ana oyunudur. New York örnek alınarak tasarlanmış Liberty City adlı kurgusal şehirde geçer. Sevgilisi tarafından ihanete uğramış küçük çaplı bir suçlu olan Claude'nin hikâyesini ele alır. Oyun, bir açık dünya macera oyunudur. Bununla birlikte Grand Theft Auto serisinin ilk üç boyutlu oyunudur, bundan önceki ilk 2 GTA oyunu kuş bakışı görünümlü oynanışa sahipti. GTA 3 ile birlikte bundan sonraki GTA oyunları üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanacak şekilde tasarlandı.

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Claude, Catalina ve Miguel bir banka soymayı planlarlar. Soygun sırasında Catalina, Claude'u vurur, paraları alıp kaçar. (Oyunun giriş sahnesi olan banka soygununun tam olarak nerede geçtiği belli değildir, ilgili sahne Liberty City haritası dışında Cedar Grove'un olduğu bölgede mevcut olan kapalı tünelin öbür tarafında bulunan Hayalet Şehir olarak adlandırılan bölgededir ve burası GTA III oyununun beta versiyonunda açık olarak yer almaktayken sonradan erişim kapatılmıştır.) Claude şans eseri hapishane arabasından kurtulunca Catalina'yı intikamını almak için aramaya başlar. Bu zaman içerisinde de büyük suikastler ve hırsızlıklar yapar, şehirde adını duyurur. Oyun bu olaylar çerçevesinde şekillenmiştir.

Claude, GTA: San Andreas'ta da görünmüştür. San Andreas'ın ana karakteri ve Catalina'nın eski sevgilisi olan Carl Johnson ile yarışmış ancak kaybetmiştir. Oyundaki olaylar Catalina'nın Carl Johnson'dan ayrılıp Claude'la birlikte Liberty City'ye yerleşmesiyle olmuştur.

Claude'un, intikamını aldıktan sonraki hayatı, Rockstar Games tarafından senaryosu yazılmadığı için tam olarak bilinmemektedir. Ancak, Rockstar Games'in 2011'deki resmi yanıtı, "Kesinlikle ölmedi. Ona ne oldu, bilmiyoruz" oldu.[1]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Detaylı liste için bakınız: Grand Theft Auto III karakterleri listesi

10. Yıl Dönümü Sürümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun çıkışının 10. yılında 10. Yıl Dönümü Sürümü, 15 Aralık 2011'de Android ve iOS için yayımlandı.[2] Bu sürüm, bazı grafik geliştirmelerinin yanı sıra özel menüler ve hata düzeltmelerini de içeriyor.

20. Yıl Dönümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Rockstar Games Grand Theft Auto 3'ün 20. yıl dönümü şerefine, eğlenceli sürprizlerinin olacağını açıkladı.[3] 8 Ekim 2021 tarihinde Rockstar Games, "Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition" oyununu duyurdu.[4]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2021. 
  2. ^ "Grand Theft Auto III: 10 Year Anniversary Edition Coming to Mobile Devices Next Week - December 15th". Rockstar Games. 6 Aralık 2011. 7 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2021. 
  4. ^ https://youtu.be/7x7zr1onxfU [yalın URL]