Grand Theft Auto: Vice City karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

2002'nin Ağustos ayında piyasaya çıkarılan GTA Vice City adlı oyunun karakterleri şunlardır:

Tommy Vercetti[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Tommy Vercetti

Oyundaki oynanabilir ana karakterdir. 10 Haziran 1951'de İtalyan bir babanın ve Amerikalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi.[1][2] Babası gibi matbaada çalışmak isterken farklı bir hayat yaşamıştır.[3]

1971 yılında Liberty City'de Sonny Forelli bir adamı öldürmesi için onu Harwood'a gönderir. Bir adam öldürmek için gittiği Harwood'da tuzağa düşer ve 11 adam öldürür. Bu nedenle adı Harwood Kasabına çıkar ve 15 yıl hapse mahkum edilir.[4]

1986 yılında hapisten çıkar. Yaşanan olayların ticarî işleri kötü etkileyeceğini düşünen Sonny, onu uyuşturucu ticareti için Vice City'e gönderir. Böylelikle Liberty City'de onun hapisten çıktığını kimse öğrenmemiş olacaktır. Ticaret için gittiği Vice City'de uyuşturucu ve para takası yapılırken 3 silahlı adam oradakilere ateş ederek anlaşmayı yapan kişileri öldürür. Tommy yara almadan oradan kaçmayı başarsa da paraları ve malları kaybeder. Sonny'nin kaybolan paralarını telafi etmek için şehirde birçok yasadışı iş yapar. Sonunda şehri ayakları altında tutan büyük mafya babası Ricardo Diaz için çalışmaya başlar. Diaz'ın yanında çalıştığı sırada şehri ele geçirme planları yapar. Uyuşturucu takasını bozan üç silahlı adamın Diaz'ın adamları olduğunu öğrendiği zaman Diaz'ı öldürür ve onun yerine geçerek şehri yönetmeye başlar. Birçok dükkanı haraca bağlar ve birçok gayrimenkul satın alır. Kübalıların, motosikletli çetelerin de desteğini alarak yerini sağlamlaştırır.

Aradan uzun zaman geçtiği hâlde parasını alamayan Sonny, Tommy'nin işlettiği dükkanlardan haraç almaları için birkaç adam gönderir. Sonny'nin adamlarını halleden Tommy, Sonny'e sahte para vererek onu kazıklamak ister. Tommy'nin yakın dostu Lance Vance'in durumu Sonny'e bildirmesiyle Tommy'nin planları suya düşer. Hâlâ para isteyen Sonny, adamlarıyla Tommy'nin konağına saldırır. Çatışma sırasında Lance Vance ve Sonny Forelli ölür. Tommy ise çatışmadan yara almadan kurtulur.

Sonny Forelli[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Sonny Forelli

Sonny Forelli (01.01.1954 - ö.12.08.1986, Los Angeles) Grand Theft Auto: Vice City oyunundaki yardımcı oyuncudur. Oyunda Liberty Şehrindeki üç büyük mafya ailesinden biri olan Forelli ailesinin patronudur. Forelli ailesi 80 yılların en büyük ve en güçlü mafya ailesidir. Sonny genç yaşta bu mevkiye gelmiş ve Tommy'nin hapiste olduğu dönemde rakip ailelerin üst düzey üyelerinin çoğunu öldürtmüş ve ailesinin gücüne güç katmıştır. Sonny'nin zamanla uyuşturucu işine girme isteği artmıştır.

Tommy Vercetti ile Sonny beraber büyümüşler ve çok iyi arkadaş olmuşlardır. Sonny organizasyonda Tommy'e üst düzey bir mevki sağlamış ve Tommy'de aileye çok sadık kalmıştır. GTA Theft Auto: Vice City başlamadan 15 yıl önce Tommy, Sonny tarafından Harwood'a bir gangsteri öldürmesi için gönderilmiştir. Tommy tuzağa düşmüş ve bunun sonucunda kendisine Harwood Canisi lakabını kazandıran olaya imza atmış ve 11 gangsteri öldürmüştür. Bunun sonucunda Tommy, Sonny'nin kendisine ihanet ettiği ve onu tuzağa düşürdüğü konusunda kuşku duymaya başlamıştır.

Oyun başladığında, Sonny Forelli diğer ailelerden daha çabuk davranarak Vice Şehrindeki uyuşturucu işinden en büyük payı almak istemiştir. Bu amacına ulaşmak için hapisaneden yeni çıkan Tommy'i Vice Şehrine göndermiştir.

Tommy mal alış verişi sırasında tuzağa düşmüş ve milyonlarca dolar parayı ve malı kaybetmiştir. Bunun üzerine Sonny, Tommy'e parayı ve malları getirmesi için bir fırsat verir. Tommy organizasyonunu güçlendirdikçe, Sonny sürekli telefon açarak onun üzerinde baskı kurmaya çalışır. Tommy artık işleri yoluna koyduğunda; Sonny, Tommy'nin işlerinden pay almak ister ve gangsterlerini tahsilat için Vice Şehrine gönderir. Ama Tommy hepsini öldürür. Bunun üzerine Sonny, Tommy'nin partneri Lance'e yaklaşır ve ikisi anlaşmaya varırlar.

Tommy, Sonny ve adamlarını malikanesinin kapısında karşılar. Aralarında geçen kısa konuşmadan sonra Tommy, Forelli'ye sahte para vermeye kalkışır. Bunu bilen Lance Sonny'i uyarır ve Tommy işte o zaman kendisini tuzağa düşüren kişinin Sonny olduğuna emin olur. Daha sonra çıkan çatışmada Tommy, hem Lance'i hem de Sonny'i öldürür. Bu olayda birçok üyesini kaybeden Forelli ailesi çöküş dönemine girer.

Sonny Forelli, Tom Sizemore tarafından seslendirilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.imdb.com/character/ch0019091/bio
  2. ^ http://vicecity.wikia.com/wiki/Tommy_Vercetti
  3. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). PlayStation 2. (29 Ekim 2002) “Mission: "Spilling the Beans"
    Earnest Kelly: "Mr. Vercetti? Hey. You bought the old print works?" / Tommy Vercetti: "Yeah, my old man used to work on these [printing machines]... I used to spend the evenings with him, cleaning the rollers. I was going to follow him in his trade, but... I lived a different life."”
  4. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). PlayStation 2. (29 Ekim 2002) “Mission: "Keep Your Friends Close..."
    Sonny Forelli: "Didn’t I say your temper would get you into trouble, huh?...How many was it? Ten? No, eleven men. That’s how you get to be called the Harwood Butcher!" / Tommy Vercetti: "You sent me to kill one man, ONE MAN. They knew I was coming Sonny..."”