Grand Theft Auto: Vice City karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

2002'nin Ağustos ayında piyasaya çıkarılan GTA Vice City adlı oyunun karakterleri şunlardır:

Önemli karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tommy Vercetti[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Tommy Vercetti

Oyundaki oynanabilir ana karakterdir. 10 Haziran 1951'de İtalyan bir babanın ve Amerikalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi.[1][2] Babası gibi matbaada çalışmak isterken farklı bir hayat yaşamıştır.[3]

1971 yılında Liberty City'de Sonny Forelli bir adamı öldürmesi için onu Harwood'a gönderir. Bir adam öldürmek için gittiği Harwood'da tuzağa düşer ve 11 adam öldürür. Bu nedenle adı Harwood Kasabına çıkar ve 15 yıl hapse mahkum edilir.[4]

1986 yılında hapisten çıkar. Yaşanan olayların ticarî işleri kötü etkileyeceğini düşünen Sonny, onu uyuşturucu ticareti için Vice City'e gönderir. Böylelikle Liberty City'de onun hapisten çıktığını kimse öğrenmemiş olacaktır. Ticaret için gittiği Vice City'de uyuşturucu ve para takası yapılırken 3 silahlı adam oradakilere ateş ederek anlaşmayı yapan kişileri öldürür. Tommy yara almadan oradan kaçmayı başarsa da paraları ve malları kaybeder. Sonny'nin kaybolan paralarını telafi etmek için şehirde birçok yasadışı iş yapar. Sonunda şehri ayakları altında tutan büyük mafya babası Ricardo Diaz için çalışmaya başlar. Diaz'ın yanında çalıştığı sırada şehri ele geçirme planları yapar. Uyuşturucu takasını bozan üç silahlı adamın Diaz'ın adamları olduğunu öğrendiği zaman Diaz'ı öldürür ve onun yerine geçerek şehri yönetmeye başlar. Birçok dükkanı haraca bağlar ve birçok gayrimenkul satın alır. Kübalıların, motosikletli çetelerin de desteğini alarak yerini sağlamlaştırır.[5][6]

Aradan uzun zaman geçtiği hâlde parasını alamayan Sonny, Tommy'nin işlettiği dükkanlardan haraç almaları için birkaç adam gönderir. Sonny'nin adamlarını halleden Tommy, Sonny'e sahte para vererek onu kazıklamak ister. Tommy'nin yakın dostu Lance Vance'in durumu Sonny'e bildirmesiyle Tommy'nin planları suya düşer. Hâlâ para isteyen Sonny, adamlarıyla Tommy'nin konağına saldırır. Çatışma sırasında Lance Vance ve Sonny Forelli ölür.[7]

Sonny Forelli[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Sonny Forelli

Sonny Forelli (01.01.1954 - ö.12.08.1986, Los Angeles) Grand Theft Auto: Vice City oyunundaki yardımcı oyuncudur. Oyunda Liberty Şehrindeki üç büyük mafya ailesinden biri olan Forelli ailesinin patronudur. Forelli ailesi 80 yılların en büyük ve en güçlü mafya ailesidir. Sonny genç yaşta bu mevkiye gelmiş ve Tommy'nin hapiste olduğu dönemde rakip ailelerin üst düzey üyelerinin çoğunu öldürtmüş ve ailesinin gücüne güç katmıştır. Sonny'nin zamanla uyuşturucu işine girme isteği artmıştır.

Tommy Vercetti ile Sonny beraber büyümüşler ve çok iyi arkadaş olmuşlardır. Sonny organizasyonda Tommy'e üst düzey bir mevki sağlamış ve Tommy'de aileye çok sadık kalmıştır. GTA Theft Auto: Vice City başlamadan 15 yıl önce Tommy, Sonny tarafından Harwood'a bir gangsteri öldürmesi için gönderilmiştir. Tommy tuzağa düşmüş ve bunun sonucunda kendisine Harwood Canisi lakabını kazandıran olaya imza atmış ve 11 gangsteri öldürmüştür. Bunun sonucunda Tommy, Sonny'nin kendisine ihanet ettiği ve onu tuzağa düşürdüğü konusunda kuşku duymaya başlamıştır.

Oyun başladığında, Sonny Forelli diğer ailelerden daha çabuk davranarak Vice Şehrindeki uyuşturucu işinden en büyük payı almak istemiştir. Bu amacına ulaşmak için hapisaneden yeni çıkan Tommy'i Vice Şehrine göndermiştir.

Tommy mal alış verişi sırasında tuzağa düşmüş ve milyonlarca dolar parayı ve malı kaybetmiştir. Bunun üzerine Sonny, Tommy'e parayı ve malları getirmesi için bir fırsat verir. Tommy organizasyonunu güçlendirdikçe, Sonny sürekli telefon açarak onun üzerinde baskı kurmaya çalışır. Tommy artık işleri yoluna koyduğunda; Sonny, Tommy'nin işlerinden pay almak ister ve gangsterlerini tahsilat için Vice Şehrine gönderir. Ama Tommy hepsini öldürür. Bunun üzerine Sonny, Tommy'nin partneri Lance'e yaklaşır ve ikisi anlaşmaya varırlar.

Tommy, Sonny ve adamlarını malikanesinin kapısında karşılar. Aralarında geçen kısa konuşmadan sonra Tommy, Forelli'ye sahte para vermeye kalkışır. Bunu bilen Lance Sonny'i uyarır ve Tommy işte o zaman kendisini tuzağa düşüren kişinin Sonny olduğuna emin olur. Daha sonra çıkan çatışmada Tommy, hem Lance'i hem de Sonny'i öldürür. Bu olayda birçok üyesini kaybeden Forelli ailesi çöküş dönemine girer.

Sonny Forelli, Tom Sizemore tarafından seslendirilmiştir.

Lance Vance[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Lance Vance

Oyundaki yardımcı karakterdir. Annesi Janet Vance, kardeşleri Victor ve Pete olup babası ise bilinmemektedir.

1986 yılında o ve kardeşi Victor, Forellilerle uyuşturucu ve para takası yapmak için helikopterle Vice City'de bir limana gelirler. Helikopteri limana indirdikten sonra kardeşi anlaşmayı yapmak için helikopterden çıkar. Yapılan anlaşma baskına uğrar ve kardeşi Victor Vance ve Forellilerden iki kişi vurularak ölür. O ve Tommy ise oradan yara almadan kaçmayı başarır. Baskından günler sonra bir ara sokakta Tommy'i dövüşürken görür. Tommy'nin döverek öldürdüğü adamın arkadaşları Tommy'nin üzerine doğru yürüyünce Tommy'e bir tabanca verir ve kaçmasına yardım eder. İkisi de Ricardo Diaz için çalıştığı zamanlarda Tommy'e takası Diaz'ın bozduğunu ve ölmesi gerektiğini birkaç kez söylese de Tommy şehre hakim olmayı planladığı için bu fikri pek önemsemez.[8] Kardeşi Victor'un intikamını almak için tek başına Diaz'ı öldürme girişiminde bulunur ancak başaramaz ve yakalanır. Lance'in yakalandığını ve tutulduğu yeri öğrenen Tommy[9] onu Diaz'ın adamlarından kurtarır ve hastaneye götürür. Hastaneden taburcu olduktan sonra Tommy ile birlikte Diaz'ın konağına saldırırlar ve onu öldürürler. Diaz'ın ölümünden sonra yerine geçen Tommy birçok dükkandan haraç alarak ve önemli gayrimenkulleri satın alarak şehri işletir. Bu zamanda Tommy, Lance'e pek fazla pay vermediği için Lance, Sonny Forelli'ye yanaşarak Tommy'e karşı birleşirler. Sonny, Tommy'den borcunu almak için geldiğinde Lance Tommy'e karşı ihanet ettiğini açıkça dile getirir ve Sonny'nin adamları ile konağa silahlı saldırıda bulunur. Lance Vance, Tommy Vercetti ile girdiği silahlı çatışmada hayatını kaybeder.[7]

Ricardo Diaz[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Ricardo Diaz

Oyundaki önemli karakterlerden biridir. Vice City'deki en büyük mafya babasıdır. Lakabı "Bay Kokain"dir.[10]

1986 yılında Vance kardeşler ve Forelli ailesi arasında uyuşturucu ve para takası yapılacağı haberini almıştır. Bunun üzerine bölgeye 3 silahlı adamını gönderir. Anlaşma yapılırken Diaz'ın adamları oradakilere ateş ederek parayı ve uyuşturucuyu ele geçirir. Çatışma sırasında Victor Vance hayatını kaybeder. Tommy Vercetti ve Lance Vance ise olay yerinden yara almadan kaçmayı başarırlar.

Olaydan günler sonra arkadaşı Juan Garcia Cortez'in vasıtasıyla Tommy Vercetti ile tanışır. Tommy'nin becerisinden etkilenen Diaz, ona kendi için çalışmasını teklif eder. Tommy bu teklifi kabul eder. Tommy, 1984'ten beri Diaz'ın yanında çalışan Lance Vance ile birlikte Diaz'ın verdiği önemli işleri yaparak Diaz'ın güvenini ve saygısını kazanırlar. Lance, takası Diaz'ın bozduğunu öğrenmiş ve kardeşi Victor'un intikamını almak Diaz'ı öldürmeye kalkmıştır. Bu girişiminde başarısız olan Lance, Diaz'ın adamları tarafından rehin alınır. Tommy, Lance'nin tutulduğu yeri öğrenir ve onu Diaz'ın adamlarından kurtarır. Daha sonra Tommy ve Lance, Diaz'ın evine silahlı saldırı düzenleyerek onu öldürürler.

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ken Rosenberg[değiştir | kaynağı değiştir]

Vice City'de Tommy Vercetti'ye göz kulak olması için Forelliler tarafından tutulmuş bir avukattır. Vice City'de Tommy'nin kayıp paraları bulması için zaman zaman Tommy'e yardımı olmuştur. Ciddi bir kişiliği olmadığı için pek dikkate alınmaz.

Juan García Cortez[değiştir | kaynağı değiştir]

Emekliye ayrılmış eski bir albaydır. Eşi bilinmemekle beraber Mercedes Cortez'in de babasıdır.

1986 yılında kendi gemisinde düzenlediği bir partide Tommy Vercetti ile tanışır ve ondan etkilenir. Parti bittikten sonra Tommy'i arayarak ona bir iş teklifi eder. Tommy verilen bu işi hallettikten sonra ona başka işler de teklif eder. Verdiği bir iş sayesinde Tommy'nin Ricardo Diaz ile tanışmasına aracılık eder. Bir gün Fransız hükümetinin mallarını gasp ettiği için başı derde girer. Bu durum karşısında Tommy'i arayarak kendisini şehri terk edene kadar korumasını ister. Tommy bu işi kabul eder ve onu korumak için gemisine gelir. Gemi hareket ettiği sırada Fransız ajanları peşlerine düşer. Tommy'nin yardımıyla peşlerine takılan Fransız ajanlarını öldürerek Vice City'i terk eder.

Mercedes Cortez[değiştir | kaynağı değiştir]

Emekli Albay Juan García Cortez'in kızıdır. Babasının gemisinde verdiği partide Tommy Vercetti ile arkadaşlık kurar. Tommy sayesinde Steve Scott'ın filmlerinde rol alır.

Kent Paul[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli Malibu Club'da takılır. Ciddi bir kişiliği olmadığı için her şeyi dalgaya alır. Zevk ve eğlence düşkünüdür. Sokaklardaki yasadışı gelişmelerden haberdar olduğu için Tommy Vercetti bilgi almak istediğinde sürekli Malibu Club'a gelir ve onu tartaklar. İlerleyen zamanlarda Love Fist adlı bir rock grubu için menajerlik yapar.

Avery Carrington[değiştir | kaynağı değiştir]

Teksaslı bir mülkiyet amiri. Emlak fiyatlarındaki değerlerin artması veya azalması için yasadışı yöntemlere başvurur. Bu yöntemlerden biri de çete savaşı çıkartmaktır.[11]

Umberto Robina[değiştir | kaynağı değiştir]

Little Havana'da bulunan Kübalı çetelerin lideridir. Babasının Little Havana'daki kahve dükkanında çalışır. Ezeli düşmanı Haitili çetelere karşı birçok saldırıda bulunmuş ve 1986'da Tommy Vercetti'nin de yardımıyla onları yenmiştir.

Auntie Poulet[değiştir | kaynağı değiştir]

Haitili çetelerin lideridir. Şişman, siyahî ve yaşlı bir kadındır. Little Haiti'deki küçük bir mahallede ikamet eder. Tommy Vercetti'nin de yardımıyla düşmanı Kübalılara birçok saldırı gerçekleştirmiştir. Ancak Tommy Vercetti, Kübalılarla birlik olup Haitililerin fabrikasını havaya uçurmuş ve Haitililer savaşı kaybetmiştir. Bu olay onun Tommy ile aralarının bozulmasına yol açmış ve Tommy, Haitililerin düşmanı haline gelmiştir.[12]

Love Fist[değiştir | kaynağı değiştir]

Menajerliğini Kent Paul'un yaptığı bir rock grubudur. Grup üyeleri: Jezz Torrent, Willy, Dick ve Percy'dir. Grubun lideri Jezz Torrent'tır. Ancak bu grubun başı bir psikopat ile derttedir. Bu psikopat sürekli ortaya çıkıp gruba zarar vermeye çalışmaktadır.[13][14] Bu nedenle grubun güvenliğini sağlayacak birilerine ihtiyacı vardır. Tommy Vercetti, grubun güvenliğini sağlamak amacıyla motosikletli çetelerin lideri Mitch Baker ile görüşmeye gider. Tommy, Baker'ın çeşitli testlerinden başarılı bir şekilde geçtikten sonra Baker grubun güvenliğini sağlamaya karar verir.[6]

Mitch Baker[değiştir | kaynağı değiştir]

Vice City'deki motosikletli çetelerin lideridir. O ve çetedeki arkadaşları genelde şehir merkezindeki bir barda takılır. Bir gün Tommy Vercetti, Love Fist adlı rock grubunun güvenlik sorununu halletmek için barda onu ziyarete gelir. Ancak bu çete sadece kendilerine çalıştığı için Tommy çeteye girebilmek için kendini göstermek zorundadır.[15] Tommy, verilen zor işleri halledip kendini kanıtladıktan sonra motosikletli çete elemanları Love Fist'in güvenliğini sağlar.[6]

Steve Scott[değiştir | kaynağı değiştir]

Vice City'de film yönetmeni olarak çalışır. Prawn Adasındaki InterGlobal Films adlı stüdyoda çekimler yapmaktadır. Genelde köpekbalığı filmleri ya da cinsel içerikli filmler çeker.[16][17] Tommy Vercetti stüdyoyu satın aldıktan sonra işleri daha kazançlı hâle getirir.

Candy Suxxx[değiştir | kaynağı değiştir]

Mesleği film yıldızlığıdır. Tommy Vercetti sayesinde Steve Scott ile tanışır ve onun filmlerinde rol alır.[18] Ayrıca Milletvekili Alex Shrub ile ilişkisi vardır.

Cam Jones[değiştir | kaynağı değiştir]

Kilit açma uzmanıdır. Kilit açmakta çok başarılı olduğu için 1968'da Tommy Vercetti tarafından tutulduğu nezaretten kaçırılır.[19] Banka soygunu sırasında banka kasasını açarak kasadaki paraları çalar. Soygun tamamlandıktan sonra polislerden kurtulmak için ekip bir süre onun evinde saklanır.

Phil Cassidy[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir zamanlar orduda görev yapmış emekli bir askerdir. Silahları kullanma konusunda oldukça deneyimli ve eğitimlidir. Hatta 25 metre mesafeden uçan bir sineği vurabileceğini iddia eder.[20] 1986 yılında Cam Jones'in vasıtası ile Tommy Vercetti ile tanışır. Tommy'nin banka soygunu işinde ona ihtyacı vardır. Ancak Phil, Tommy'i sınamak için atış poligonunda Tommy'den ateş etmesini ister. Tommy hedefleri başarılı bir şekilde vurunca banka soygununda yardımcı olmayı kabul eder. Soygun günü geldiğinde başarılı bir soygun gerçekleştirirler. Soygundan sonra Tommy'e yeni silahlar elde etmesinde yardımcı olur. Bir vakit kendi ürettiği uzaktan kumandalı bir bombayı denemek için Tommy'i izleyici olarak davet eder. Deneme sırasında yanlışlıkla bombayı patlatır ve sağ kolunu havaya uçurur.

Hilary King[değiştir | kaynağı değiştir]

Vice City'deki en hızlı şofördür.[21] Tommy Vercetti ve ekibinin (Cam Jones & Phil Cassidy) banka soygunundan sonra güvenli bir şekilde kaçmaları için bir şoföre ihtiyacı vardır. Bunun üzerine Tommy, ona bu işi teklif eder. Ancak verilen teklifi kabul etmesi için Tommy'nin onu bir sokak yarışında yenmesi gerekmektedir.[22] Tommy onu yendikten sonra Tommy'nin teklfini kabul eder. Banka soygunu sırasında bankanın etrafını saran polislerle girdiği çatışmada hayatını kaybeder.

Earnest Kelly[değiştir | kaynağı değiştir]

Little Havana ve Little Haiti bölgeleri arasında bulunan matbaanın sahibidir. Eskiden zaman zaman sahte para basmıştır ancak Tommy Vercetti matbaayı satın aldıktan sonra sahte para işine geri döner.[23] Tommy para basmak için gerekli para kalıplarını temin ettikten sonra her beş dakikada bir 8,000 dolar basılır. Tommy'nin borçlu olduğu Sonny Forelli haraç almak için matbaaya iki adam gönderir. Matbaaya gelen adamlar onu döverek hastanelik ederler. Hastanedeki tedavisi tamamlanır ancak yürümek için değneğe ihtiyacı vardır.[24]

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry & Lee[değiştir | kaynağı değiştir]

Vance Kardeşler ile ticaret yapmak için Tommy Vercetti ile Vice Limanına gelirler. Anlaşma yapıldığı sırada Ricardo Diaz'ın adamları tarafından öldürülürler.[25]

Victor Vance[değiştir | kaynağı değiştir]

Lance Vance'in erkek kardeşidir. Forelli Ailesi ile takas yapmak için geldiği limanda Diaz'ın adamları tarafından öldürülür.[26]

Leo Teal[değiştir | kaynağı değiştir]

Vice City'deki bir otelde aşçı olarak çalışmaktadır. Vance Kardeşler ile yapılan takasın baskına uğramasıyla bir ilgisi olduğu düşüncesiyle Tommy Vercetti tarafından öldürülür. Baskınla ilgili bir şey yakalamak amacıyla Tommy, onu öldürdükten sonra onun telefonunu da alır.[27]

Gonzalez[değiştir | kaynağı değiştir]

Albay Juan García Cortez'in sağ koludur. Cortez'e ihanet ettiği gerekçesiyle Cortez'in talimatıyla Tommy Vercetti tarafından öldürülür.[28]

Mr. Black[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda görünmeyen bir karakterdir. Tommy Vercetti Leo Teal'i öldürüp telefonunu almıştır.[27] Leo'nun öldüğünden habersiz olduğu için telefonda konuştuğu Tommy'i Leo zanneder.

Donald Love[değiştir | kaynağı değiştir]

Emlak mühendisi Avery Carrington'un öğrencisidir.

BJ Smith[değiştir | kaynağı değiştir]

Little Havana'daki araba galerisinin (Sunshine Autos) sahibidir. 1986'da galeriyi Tommy Vercetti'ye satmıştır.

Delores[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaufman Cabs'in eski sahibidir. 1986'da firmayı Tommy Vercetti'ye satmıştır.

Dwaine & Jethro[değiştir | kaynağı değiştir]

Boatyard'ın Tommy Vercetti'den önceki sahipleridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.imdb.com/character/ch0019091/bio
 2. ^ http://vicecity.wikia.com/wiki/Tommy_Vercetti
 3. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). PlayStation 2. (29 Ekim 2002) “Mission: 'Spilling the Beans'
  Earnest Kelly: 'Mr. Vercetti? Hey. You bought the old print works?' / Tommy Vercetti: 'Yeah, my old man used to work on these [printing machines]... I used to spend the evenings with him, cleaning the rollers. I was going to follow him in his trade, but... I lived a different life.'”
 4. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). PlayStation 2. (29 Ekim 2002) “Mission: 'Keep Your Friends Close...'
  Sonny Forelli: 'Didn’t I say your temper would get you into trouble, huh?...How many was it? Ten? No, eleven men. That’s how you get to be called the Harwood Butcher!' / Tommy Vercetti: 'You sent me to kill one man, ONE MAN. They knew I was coming Sonny...'”
 5. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Umberto Robina: Tommy, it is Umberto Robina. / Tommy Vercetti: Hey, how's the cafe? / Umberto Robina: Incredible. Tommy, incredible. No wimps, Tommy, just real men and the beautiful women! Anyway I wanted to tell you, me and my Papi, to us you Cuban. You proved yourself man. you got big cojones. / Tommy Vercetti: Well thank you Umberto. Nobody said that to me since I left prison. See you around.”
 6. ^ a b c Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mitch Baker: Hey, it's Mitch. You did good Tommy, it's good to have the old girl back. You tell Kent Paul that he'll get his security for the gig. You have my word on that. Now keep yourself out of trouble.”
 7. ^ a b Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Earnest Kelly: I heard about Lance. What a little prick, eh? / Tommy Vercetti: Yeah. / Earnest Kelly: Never trust a man who walks the streets in his pajamas. That's what I say. I'm glad you killed him. I hope it was a painful death for that prick.”
 8. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Lance Vance: We got some competition! So Tommy, we know it was Diaz who busted our deal. So why the hell are we running errands for him? / Tommy Vercetti: The more we learn now, the less we have to learn when we take this town over!”
 9. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Kent Paul: Awright mush, I'm gonna save your Vera, mate. / Tommy Vercetti: What the hell are you talking about? / Kent Paul: You know that wanker Diaz, The Bugle Master. He's got your boy, Lance. Word is your mate tried to jump him...didn't jump high enough if you know what I mean. / Tommy Vercetti: Where did he take him? In plain English! / Kent Paul: Keep your barnet on! They got him across town at the Junkyard!”
 10. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: The Party
  Tommy Vercetti: Who's the loudmouth? / Mercedes Cortez: Ricardo Diaz. He's Mr. Coke.”
 11. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Avery Carrington: 'Nothing brings down real estate prices like a good old fashioned gang war.'”
 12. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Auntie Poulet: 'Tommy, Tommy why you coming back here for? I tell you we don't want to see you around here no more.'”
 13. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: Psycho Killer
  Psycho Killer: 'I'll see Love Fist burn! Love Fist ruined my life!'”
 14. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: Publicity Tour
  Psycho Killer: 'Love Fist. Your time polluting the airwaves is over. I gave you the chance to be friends. Now, I'm giving you the chance to die. Try to slow down and your limousine will explode, along with your BIG, HAIRY ARSES!'”
 15. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: Alloy Wheels of Steel
  Tommy Vercetti: 'Kent Paul said you might be interested in pulling security for a gig he's got set up.' / Mitch Baker: 'Kent Paul? Sheesh! No wonder he sent ya. The last time he was here he left through the window in nothing but his limey birthday suit.' / Tommy Vercetti: 'Are you interested or not?' / Mitch Baker: 'We only do favors for our own.' / Tommy Vercetti: 'How do I join?' / Mitch Baker: 'This ain't no country club, boy. Can you handle a bike?' / Tommy Vercetti: 'Can you sit on a stool and drink?'”
 16. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: The Party
  Steve Scott: '...passion with the nympho invaders, when the giant shark comes in and just bites their dicks off! Ha now, you never saw anything like that before, have you?'”
 17. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: Recruitment Drive
  Tommy Vercetti: 'What is all this crap? Aliens? Fishing poles? Who's ever seen a shark that big? All this stuff's gotta go. Why'd you get in this business, ya prick? Huh? For the pussy, that's why! What is this??' / Steve Scott: 'This is my art'”
 18. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: Recruitment Drive
  Tommy Vercetti: 'Yo, Candy. I'm looking for movie talent - you interested?' / Candy Suxxx: 'Sure! But, you'd have to talk to my agent...'”
 19. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: No Escape?
  Tommy Vercetti: 'Cam Jones?' / Cam Jones: 'Yeah, that's me.' / Tommy Vercetti: 'I'm busting you out.' / Cam Jones: 'Whatever you say.'”
 20. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: The Shootist
  Phil Cassidy: 'Son, I could shoot a fly off your head at 80 feet.' / Tommy Vercetti: 'Oh really?' / Phil Cassidy: 'Yeah, I learnt in the army.'”
 21. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: The Driver
  Phil Cassidy: 'You want Hilary, mister. Not some smart-talking law school chump. Hilary's the real deal. You ain't never seen anyone drive so fast.'”
 22. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: The Driver
  Phil Cassidy: 'Seems he won't work for anyone who can't beat him. Something to do with his momma. Anyway, he wants to race you first, said he'd meet you outside.'”
 23. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: Spilling The Beans
  Earnest Kelly: 'Oh crap, sonny, low grade crap. I've always fancied printing money. It ain't too hard. You know, I've been doing it in a small scale for years.' / Tommy Vercetti: 'Really?' / Earnest Kelly: 'Sure. But we'd need some good quality plates.'”
 24. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Tommy Vercetti: 'How are you?' / Earnest Kelly: 'I'm doing okay. I'll need a stick to walk, but I should be back at work soon enough.'”
 25. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: An Old Friend
  Tommy Vercetti: 'Look Sonny, we were set up. The deal was an ambush. Harry and Lee are dead.'”
 26. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Mission: Death Row
  Lance Vance: 'He killed my brother. What do you expect me to do, mow his lawns?'”
 27. ^ a b Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Umberto Robina: 'Hey Leo, I got some work for you!' / Tommy Vercetti: 'This ain't Leo.' / Umberto Robina: 'Hey, if Leo knows you got his phone, he gonna kill you!' / Tommy Vercetti: 'Maybe Leo's already dead. Maybe I killed Leo and took his phone - you think of that prick?' / Umberto Robina: 'You killed Leo? You must have big cojones - you want to work for me?! Drop by my father's cafe in Little Havana and we'll talk mano a mano.'”
 28. ^ Rockstar North. Grand Theft Auto: Vice City. (Rockstar Games). Microsoft Windows. (1 Mayıs 2003) “Juan García Cortez: I'm ashamed to admit that one of the causes of our mutual problem appears to have been the loose tongue of a man I used to trust. I've been carrying Gonzalez for years, but now his incompetence reaches new heights! It is only right that you kill Gonzalez... / Tommy Vercetti: Did he do it? It's the money that's important to me.”