Grand Theft Auto: Liberty City Stories

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grand Theft Auto: Liberty City Stories
Gtalcs.jpg
Geliştirici Rockstar Leeds Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Rockstar Games
Yapımcılar Rockstar North
Rockstar Leeds
Seri Grand Theft Auto
Motor Render Ware
Platformlar PlayStation Portable
PlayStation 2
Android
iOS
Çıkış

PlayStation Vita (PSN)

  • KA: 22 Ekim, 2009

iOS

  • KA: 17 Aralık, 2015

Android

  • AVR: 12 Şubat 2016
Tür Aksiyon oyunu
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Grand Theft Auto: Liberty City Stories, Rockstar North tarafından geliştirilerek, Rockstar Games tarafından 2005 senesinde dağıtılan bir Grand Theft Auto PSP oyunu. Daha sonra 6 Nisan 2006'da Rockstar Leeds tarafından PlayStation 2 için uyarlanmıştır. Oyun, Japonya'da ise bu tarih 11 Mayıs 2010 olarak kararlaştırılmıştır.

Oyun, 17 Kasım 2015 tarihinde iOS (iPhone) sürümüyle yenilenmiş haliyle çıkmıştır. Yakın tarihte Android ve Amazon'da çıkması bekleniyor.

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Antonio "Toni" Cipriani, Salvatore'un emriyle masum bir adamı öldürdükten sonra şehirdışında saklanır. Toni, ortalığın yatıştığını düşündükten sonra çok sevdiği Liberty City'ye geri döner. Salvatore onu karşılamasa da gelmesine çok sevinir ve minnettarlığını belirtir. Kendisini Sal için önemli biri bilirken Vincenzo adlı bir fırsatçıdan görev alması söylenir ve Toni doğal olarak bu duruma isyan eder. Oyunda ilerledikçe Vincenzo dışında Toni'nin annesinden, JD'den, Salvatore'nin kendisinden ve bir rahipten bile görev alabilirsiniz.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Salvatore Leone, Leone Mafyası'nın elebaşıdır. Don Salvatore Leone diye hitab edilir. Ve Toni'yi oğlu kadar çok sever. Vincenzo Cilli Salvatore'un bir barda görüp sinsiliğiyle dikkatini verdiği ufak tefek bir adam. Gerçekten çok sinsidir. Ama zeki değil. Toni tarafından öldürülür. Donald Love Love Media'nın sahibidir. Seçimler için yardım ediyoruz. Bizim yüzümüzden bütün paraları Panlantice öder. Ve Shoreside Vale'daki panlantic garibanları evine yerleşir. Sonradan yine biz onu sefaletten kurtarırız. Joseph Daniel (JD) O'Toole Paulie Sindacco'nun barını işletir. Kendisi de Leone olmak isterken ölür. Paulie Sindacco Sindacco Mafyasının ikinci elebaşıdır(Daniel Sindacco'dan sonraki)o da Toni tarafından öldürülür. Leon McAffrey Leon, LCPD nin özel ajanlarındandır. Ortağı Ray Machowski ile birlikte çalışır. Size de kirli işler verir. (Örneğin; Sindacco Mafyası'nın yok olması görevi) Maria Latore Maria Sal'ın karısıdır. 2001'de Claude tarafından öldürülmüştür.(Kaynak Belli Değildir.

Diğer Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Miguel Cartellerin Başı, oyunda yaralanıyor fakat 2001 yılına kadar yaşıyor. Ma' Cipriani Aslında oyunda verdiği 5 görev var fakat göremiyoruz.Toni'nin annesidir.Toni‘yi öldürtmek istemiştir ama kutsandığı için sonradan onu bağrına basmıştır. Avery Carringthon Avery,Donald Love'un ustası yalnız baş düşmanıdır da.Donald,Avery'i bize Shoreside Vale'da öldürttürür. Ned Burner,Staunton adasındaki klisede bizi Liberty Tree için papaz kılığında çalıştırır.Daha sonra Toni Ned'i öldürür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]