İçeriğe atla

Grand Theft Auto IV karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

GTA IV, 2008 tarihinde piyasaya çıkan açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunudur. Rockstar North tarafından geliştirilen oyun, Rockstar Games tarafından yayımlanan Grand Theft Auto video oyunu serisinin 12. oyunudur.

Niko Bellic[değiştir | kaynağı değiştir]

Niko Bellic (ana kahraman) Sırp asıllı eski bir askerdir. Niko 10 yıl önce askerdeki bir savaşta pusuya düşürülmüştür bu pusuda 12 arkadaşı ölmüş ve kendisi dahil 3 kişi kaçmıştır. Niko kaçan diğer 2 kişiden birinin hain olduğunu düşünmektedir. Yıllar sonra o ikisinin Liberty City'de olduğunu öğrenir ve Liberty City'e gelir ancak gelmesinin tek nedeni bu değildir aynı zamanda kuzeni olan Roman Bellic burada zengin bir yaşamı olduğunu anlatır ve uzun süre boyunca gelmesi için mesajlar atar. Nico Liberty City'e geldiğinde hepsinin bir yalan olduğunu öğrenir. Aslında Roman'ın sadece taksi durağı vardır ve birçok kişiye kumarda borcu olmuştur. Borçları ödemek için tefecilerden para almış, bir de tefecilerle başı belaya girmiştir. Bu nedenle Niko'yu çağırmaktadır. Niko kısa bir süre Roman'ın borçlarıyla ilgilenir bir süre Roman'ın borçlu olduğu Vladimir Glebov'a karşılıksız çalışır. Daha sonra ise Roman'ın sevgilisine sarktığı için Vladimir'i öldürür. Bunun üzerine Vladimir'in patronu olan Mikhail Faustin, Roman'ı ve Niko'yu kaçırır ve Roman'ı esir alarak Nico'ya işlerini yaptırır ancak Vladimir'i öldürdükleri için kızmamıştır . Daha sonra Faustin'in sağ kolu olan Dimitri Rascolov Niko'ya Faustin'i öldürmesi için emir verir ve Nico, Faustin'i öldürür ancak Dimitri, Niko'yu öldürmek ister ve gizlice Ray Bulgarin ile ortak çalışır. Ray Bulgarin Nico'nun eski düşmanıdır ve Niko'yu hırsızlıkla suçlar, artık Niko'nun yeni bir amacı daha olmuştur, Bulgarin ve Dimitri'yi öldürmek. Uzun bir süre sonra Niko 12 arkadaşının ölümüne sebep olan kişinin Darko Brevic olduğunu öğrenir ancak vurup vurmamak kendi seçimidir. Niko Darko'yu bulduktan kısa süre sonra Jimmy Pegorino, Niko'yu Dimitri ile ticaret yapması için gönderir ancak Dimitri'nin yerini öğrenen Niko, Pegorino'yu dinlemeyip Dimitri'yi öldürmeye kalkar. Uzun bir çatışmadan sonra Niko, Dimitri'yi öldürür ancak Jimmy, Dimitri'yi öldürdüğü için Niko'nun da katıldığı Roman'ın düğününe saldırır ve saldırıda Kate hayatını kaybeder. Daha sonra Niko, Roman ve Jacop Jimmy Pegorino'yu öldürür.

Roman Bellic[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman Bellic, Niko Bellic'in kuzenidir. Roman Bellic kazandığı parayı kumarda harcayarak borç batağına düşmüştür. Durumu kurtarmak için tefecilerden para almıştır ancak tefecilere olan borcunu ödeyememesinden dolayı birçok kez dayak yemiştir. Bunun üzerine Niko Bellic'e zengin olduğunu, villaları, lüks arabaları olduğunu söylemiştir ve Niko'yu Liberty City'e çağırmıştır. Niko Liberty City'e gelmiş ancak hayâl kırıklığına uğramıştır çünkü Roman'ın sadece bir taksi durağı vardır. Niko birçok kez Roman'ı dayak yemekten kurtarmış ve onun borçlu olduğu kişileri öldürmüştür ancak Niko yüzünden Roman'ın evi ve Taksi durağı kundaklanmıştır. Roman ise kısa bir süre Mallorie'nin evinde kalmıştır. Daha sonra Roman, Mallorie Bardas ile evlenmiştir.

Mallorie Bardas[değiştir | kaynağı değiştir]

Mallorie Bardas, Roman'ın âşık olduğu kadındır fakat bir de Mallorie'ye sarkan birisi vardır. Bu kişi Roman'ın borçlu olduğu Vladimir Glebov'dur. Bunun üzerine Niko, Vladimir'i öldürür. İlerleyen zamanlarda ise Roman ile Mallorie evlenirler.

Jacob "Little Jacob" Hughes[değiştir | kaynağı değiştir]

Little Jacob Jamaika'lı olduğundan dolayı ağır bir Jamaika aksanıyla konuşur. Jacop, ortakları Badman ve Dukes'le bölgede uyuşturucu satıcılığı ve silah kaçakçılığı yapmaktadır. Roman'ın eskiden beri dostu olan Jacop, Niko ile Roman sayesinde tanışır. Jacop, Niko'ya birkaç görev verir ve ilerleyen zamanlarda Niko'nun en iyi dostlarından biri olur.

Vladimir Glebov[değiştir | kaynağı değiştir]

Hove sahilinde küçük çapta bir Rus tefecisidir ve Comrades adında bir bar işletmektedir. Aynı zamanda Mikhail Faustin'e çalışmaktadır. Roman'ın Vladimir'e borcu olması üzerine Roman'ı sık sık sıkıştırmıştır ve Roman'ın sevgilisi Mallorie'ye sarkmıştır. Bir süre Niko, Roman'ın Vladimir'e borlçu olmasından dolayı Vladimir için çalışır ancak Vladimir'in Mallorie'ye sarkması nedeniyle Niko, Vladimir'i öldürür.

Michelle[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerçek adı Karen olan Michelle, Niko ile arkadaşı Mallorie sayesinde tanışır ve Niko'nun Liberty City'deki ilk sevgilisi olur. Ancak United Liberty Paper için çalışan bir devlet ajanıdır ve Niko ile sevgili olması için görevlendirilmiştir. Niko, bunu öğrendikten sonra aralarındaki samimiyet kalkar ancak birkaç kez daha görüşürler.

Brucie Kibbutz[değiştir | kaynağı değiştir]

Vücudunu geliştirmeye oldukça meraklı olan Brucie, aynı zamanda spor arabalarla gezmeyi ve kızlarla tozmayı sever. Niko'nun yasadışı sokak yarışlarına katılmasına ön ayak olan Brucie'nin aynı zamanda Broker bölgesinde arabalarını modifiye ettiği bir garajı vardır. Senaryoda önemli bir yere sahip olmayan Brucie, Niko'ya birkaç görev vermiştir.

Dimitri Rascalov[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllar önce Sovyetler zamanı Sibirya'da sürgüne gönderilen Dimitri ve Mikhail Liberty City'ye gelir. Birbirleri ile çok yakın dost olan bu iki kişi Liberty City'de güçlü birer mafya babası olmuştur. Aynı mafyayı yöneten bu iki kişinin dostlukları bir süre sonra bozulur ve Dimitri, Niko'yu Mikhail'i öldürmesi için görevlendirir. Mikhail'i öldüren Niko, tekrar Dimitri'nin yanına geldiğinde pusuyla karşılaşır. Dimitri, Niko'nun eski düşmanı olan Ray Bulgarin ile dost olmuştur. Çatışma'dan kurtulan Niko, Dimitri'yi uzun bir süre sonra Kargo gemisinde Dimitri'nin adamları ile birlikte öldürür.

Mikhail Faustin[değiştir | kaynağı değiştir]

Faustin, Liberty City'nin büyük mafya babalarından biridir. Mikhail Perestroika adında bir eğlence kulübü işletmektedir ancak uyuşturucu bağımlılığı ve alkolikliği nedeniyle öfkesini kontrol edemeyen bir adama dönüşmüştür. Bu sebeple karısı İlyana, kızı Anna ve en yakın dostu Dimitri ile arası açılmıştır. Niko ile Vladimir Glebov'un ölümü sebebiyle tanışır ve Niko'ya birkaç görev verir ancak Dimitri, Niko'dan Mikhail'i öldürme emri verir ve Mikhail Faustin'in ölümü Niko'dan olur.

Manny Escuela[değiştir | kaynağı değiştir]

Porto Riko uyruklu eski gangsterdir. Niko ile arakadaşı Mallorie sayesinde tanışan Manny, eskiden uyuşturucu bağımlısı bir çete elemanıyken daha sonra uyuşturucudan kurtulur ve kendi çapında uyuşturucu ile mücadele etmeye, insanları uyuşturucudan uzak tutmaya uğraşır. Bir rehabilitasyon merkezi açmış ve uyuşturucu tacirlerini ortadan kaldırmaya çalışmıştır ancak uyuşturucu satıcısı olan Elizabeta Torres tarafından alnından tek kurşun vurularak öldürülür.

Elizabeta "Liz" Torres[değiştir | kaynağı değiştir]

10 yıldır Bohan bölgesinde uyuşturucu satıcılığı yapan Elizabeta Torres Latin asıllıdır. Arkadaşı Mallorie sayesinde Niko ile tanışır ve ona ayak işlerini yaptırır. Little Jacop'u da tanıyan Elizabeta, Niko ile kendi evinde konuşurken Manny tarafından kameralı baskına uğrayınca Manny'yi öldürür.

Trey "Playboy X" Stewart[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerçek adı Tray Steward'dır. Sonradan Elizabeta Torres ile ortak olan Playboy X önceleri Bohan ve Algonquin adalarında iş yapan North Holland Hustlers'in kurucusu Dwayne'nın sağ koludur ancak Dwayne, hapse girer ve 15 yıl hapiste yatar. Bu süre boyunca Playboy X, işlerin başına geçer daha sonraları Dwayne ile düşman haline gelen Playboy X, Niko'dan Dwayne'nı öldürmesini ister ancak bu isteği aynı zamanda Dwayne'da istediği için Niko hangisini öldüreceğini kendi belirler.

Dwayne Forge[değiştir | kaynağı değiştir]

North Holland Hustlers'in kurucusu olan Dwayne hapse girdikten sonra çetenin başına Playboy X geçer. Hapse girmeden önce herkesin korktuğu Dwayne, hapisten çıktıktan sonra kimsenin umursamadığı bir adama dönüşmüştür. Bu nedenle intihar etmeyi dahi düşünür. Daha sonraları Playboy X ile düşman haline gelen Dwayne, Niko'dan Playboy X'i öldürmesini ister ancak Playboy X de aynı istekde bulunur. Bu nedenle Niko kendi seçimini yapmak zorunda kalır.

Patrick "Packie" McReary[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısaca Packie adıyla tanınan Patrick, İrlanda çete elemanı olan bir gangsterdir. McReary ailesinin en küçüğü olan Patrick annesi ve ablası Kate ile yaşamaktadır. Arkadaşı olan Elizabeta sayesinde Niko ile tanışır ve Niko'nun en iyi dostlarından biri haline gelir.

Kate McReary[değiştir | kaynağı değiştir]

McReary ailesinin suça bulaşmamış tek üyesidir. Niko'nun, kardeşi Patrick ile görüşmek için eve gelmesiyle Niko ile tanışır ve ona aşık olur ve ilerleyen zamanlarda çıkma teklif eder ancak kabul edip etmeyeceği Niko'ya bağlıdır. Niko'nun çağırması üzerine Roman'ın düğününe gelen Kate, Jimmy Pegorino'nun yaptığı baskın sonucu ölür.

Francis McReary[değiştir | kaynağı değiştir]

Francis McReary, zamanında kirli işler yapan bir polis müdürü yardımcısıdır ve polis müdürü olmak istemektedir ancak kendisine şantaj yapanlar vardır. Niko Bellic hakkında çok fazla şey bilen Francis, onu kendisine şantaj yapanlara karşı kullanır. Kardeşleri Patrick, Gerry, Derrick ile de arası pek iyi olmayan Francis, Niko'dan Derrick'i öldürmesini söyler ancak Niko kimi öldüreceğine kendisi karar verir.

Gerry McReary[değiştir | kaynağı değiştir]

İrlanda Mafyası, Ancelotti ailesine karşı Jimmy Pegorino için çalışmaktadır ve Gerry İrlanda mafyasının patronudur. İlk zamanlar Niko'ya pek fazla güvenmeyen Gerry, sonraları ailesine ettiği yardımlardan dolayı güvenir. Niko ile Patrick sayesinde tanışan Gerry daha sonra hapishaneye düşer ve Niko'ya hapishaneden talimatlar verir.

Derrick McReary[değiştir | kaynağı değiştir]

Derrick McReary kardeşlerinin arasında en yaşlısıdır. Bir zamanlar iki eski arkadaşına muhbirlik yapmıştır, şimdi ise bu sebeple olarak tehdit edilmektedir. Bunun sonucu olarak kendini alkole vermiştir ancak Niko ona yardım etmeyi teklif eder ve onu tehdit eden kişileri öldürür. Daha sonra Francis, McReary ile arası iyice açılınca Francis McReary Niko'dan onu öldürmesini ister. O ikisi banka oturup konuşurken Niko çatıdan Derrick'i vuracaktır ancak Niko, kimi vuracağını kendi seçer.

Raymond "Ray" Boccino[değiştir | kaynağı değiştir]

Ray, Niko ile Patrick sayesinde tanışan bir gangsterdir. Ray, aynı zamanda Drusilla'nın Restoranı adlı restoranın sahibidir. Niko'ya kaçan iki kişiden biri olan Florian Cravic'i bulacağına söz verir ve dediği gibi de bulur ancak McReary ailesi ile ortak olan Ray, Jimmy Pegorino için çalışmaktadır ve Jimmy Pegorino için çalışan bir diğer mafya babası Phil Bell ile düşmandır. Jimmy ikisinden birinin hain olduğunu düşünür ancak daha sonra Ray'in hain olduğuna karar verir ve Niko'dan Ray'i öldürmesini istemesi üzerine Niko, Ray'i öldürür.

Phil Bell[değiştir | kaynağı değiştir]

Phil Bell, yarı İtalyan, yarı İrlanda'lıdır. Jimmy Pegorino için çalışan Phil, Pegorino ailesinin önemli üyelerindendir. Uyuşturucu kaçakçılığı yapan Phill Bell, aynı zamanda Jimmy'nin Honkers Striptiz kulübünü işletir. Phil'in, Ray ile arası açıktır. Jimmy bir süre Phil'in hain olduğunu düşünse de daha sonra Ray'ın hain olduğuna karar verir ve Niko'dan Ray'ı öldürmesini emreder.

James "Jimmy" Pegorino[değiştir | kaynağı değiştir]

Jimmy Pegorino, Pegorino mafya ailesinin lideridir. Liberty City'in en büyük 5 mafyası arasına girmeye çalışmaktadır (Gambetti, Lupisella, Messina, Pavano, Ancelotti). Niko ile Phil Bell sayesinde tanışır ve Niko'ya iş verir ve en son Niko'yu Dimitri ile ticaret için gönderir ancak Niko Dimitri'nin adamlarına saldırır ve Dimitri'yi de beraberinde öldürür. Bunu öğrenen Pegorino Roman'ın düğün çıkışında araba ile geçerken saldırır ve bu saldırıda Kate ölür. Daha sonra Niko yanına Roman ve Little Jacop'u da alarak Jimmy Pegorino'yu öldürür.

Jon Gravelli[değiştir | kaynağı değiştir]

Jon Gravelli, şehrin en büyük beş mafyasından biri olan Gambetti'nin lideridir ancak yaşlanmış ve ağır hastalanmıştır. Artık yatalak olan Gravelli, şantaj ve haraç suçlarından mahkemeye çıkacağı tarihi beklemektedir. Niko'ya Darko Brevic'i bulacağına söz veren Gravelli Rus mafyasına karşı Niko'yu kullanır daha sonra ise Niko'ya Darko Brevic'i bulmasında yardım eder.

Ray Bulgarin[değiştir | kaynağı değiştir]

Niko yıllar önce Bulgarin için çalışmış ve kaçakçılık yapmıştır. Yine bir insan kaçakçılığı sırasında gemi batmış fakat Niko kurtulmuştur. Bu nedenle Ray Bulgarin geminin batmasından ve zarardan Niko'yu sorumlu tutar. Bulgarin, her yerde Niko'yu arar ve Niko ticari bir filoya katılarak kaçak olarak Liberty City'ye gelir. Ray Bulgarin, Dimitri Rascalov'dan Niko'nun Liberty City'ye geldiğini öğrenince kendisi de gelir. Dimitri, Bulgarin'i öldürmek için Niko'yu tek başına çağırır ancak Niko, şüphelenip yanına Little Jacop'uda alır. Kısa bir çatışmadan sonra Niko ve Jacop kaçarlar. Daha sonraları elmas olayından da Niko'yu sorumlu tutan Bulgarin, her ne kadar denese de Niko'yu öldüremez ve Gay Tony'nin adamı Luis Fernando Lopez tarafından öldürülür.

Florian Cravic[değiştir | kaynağı değiştir]

Florian Cravic, Bosna savaşında pusuya düşürülen 15 kişiden birisidir. Aynı zamanda kurtulan 3 kişiden de biridir. Florian savaştan sonra Liberty City'ye gelir ve ismini değiştirerek Bernie Crane adını alır ve eşcinsel olmuştur. Florian Cravic'in Liberty City'ye geldiğini öğrenen Niko'da Liberty City'ye gelir. Niko Ray Boccino'nun yardımıyla Florian Cravic'i bulur ancak hain Florian Cravic değildir. Florian Cravic, Niko'dan birkaç yardım ister daha sonra ise kurtulan 3. kişi olan Darko Brevic'i ararlar.

Darko Brevic[değiştir | kaynağı değiştir]

Niko’nun eski asker arkadaşlarından biri olan Darko, uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle Bosna Savaşı’nda takımına 1000 dolar için ihanet ederek muhbirlik yapmış ve 12 arkadaşının ölümüne neden olmuştur. Daha sonra Romanya’ya kaçarak orada yaşamını sürdürmüştür. Bu sırada Niko onu bulabilmek için çabalamış ve sıkı bağlantıları olan United Liberty Paper adlı bir organizasyona yaptığı yardımların karşılığını almıştır. U.L. Paper, Darko’yu Romanya’dan kaçırarak getirmiş ve Niko’ya haber vererek havaalanına bırakmıştır. Burada Darko’ya yaptıklarının bedelini ödetmek ya da onu bağışlamak Niko'nun seçimine kalmıştır.