Severn Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Severn Nehri
Shrewsbury'deki Shrewsbury Kalesi'nden Severn Nehri
Shrewsbury'deki Shrewsbury Kalesi'nden Severn Nehri
Kaynak Plynlimon, Ceredigion, Galler, Birleşik Krallık
Ağız Severn Ağzı, Bristol Kanalı, Birleşik Krallık
Uzunluk 354 km
Kaynak rakımı 610 m
Ağız rakımı 0 m
Debi 61.17 m3/sn
Havza alanı 11,420 km²
Wikimedia Commons

Severn Nehri (İngilizce: River Severn, Galce: Afon Hafren), 354 kilometre uzunluğa sahip olan Büyük Britanya'nın en uzun nehrdir.[1][2] Galler'de bulunan Cambrian Dağları'ndaki Plynlimon'da, 610 m rakımda doğar. Shropshire, Worcestershire ve Gloucestershire'dan ve bunlarla birlikte kontluk merkezleri olan Shrewsbury, Worcester ve Gloucester'dan akar. Gloucestershire'daki Apperley'deki 107 m³/sn'lik ortalama debisiyle İngiltere ve Galler'deki en fazla debiye sahiptir.

Nehrin Monmouthshire ile Güney Gloucestershire arasındaki İkinci Severn Geçidi'nden sonra Severn Ağzı haline geldiği kabul edilir. Ağız, Kelt Denizi'ne çıkan Bristol Kanalı'nda sonlanır. Yine Bristol Kanalı'na akan Wye Nehri ve Avon Nehri hariç olmak üzere, nehrin boşalım havzası 11,420 km²'dir. Nehrin ana kolları Vyrnwy Nehri, Teme Nehri, Warwickshire Avon Nehri ve Stour Nehri'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Frankwell Flood Alleviation Scheme, Shrewsbury" (PDF). UK Environment Agency. 5 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 13 Mart 2010. 
  2. ^ "The River Severn Facts". BBC. 12 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2006.