Pasifik Adaları Güven Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pasifik Adaları Güven Bölgesi
Trust Territory of the Pacific Islands
—  Birleşmiş Milletler Güven Bölgesi  —

1947–1994
 

 

 

Bayrak Arma
Pasifik Adaları Güven Bölgesi
Başkent Saipan
Dil(ler) İngilizce (resmi)
Mikronezya dilleri, Marshallca, Çamorro, Palau
Yönetim Güven Bölgesi
Tarihi
 - Kuruluş 18 Temmuz 1947
 - Lağvedilme 1 Ekim 1994
Para birimi Amerikan doları

Pasifik Adaları Güven Bölgesi (İngilizce: Trust Territory of the Pacific Islands (TTPI)), ABD tarafından 1947-1994 yılları arasında yönetilen Birleşmiş Milletler'in Mikronezya'daki bir güven bölgesiydi.

Pasifik Adaları I. Dünya Savaşı'na kadar Almanya'nın sömürgesi olan Alman Yeni Ginesi'nin bir parçasıydı. Almanya'nın savaşı kaybetmesi üzerine adalar Güney Pasifik Mandası adıyla Japonya'nın yönetimine verildi. Japonya'nın II. Dünya Savaşı'ndaki yenilgisinin ardından 18 Temmuz 1947 tarihinde Birleşmiş Milletler Güven Bölgesi olarak ABD yönetimine bırakıldı.

Marshall Adaları ve Mikronezya Federal Devletleri 1986 yılında bağımsızlıklarını ilan etti. Kuzey Mariana Adaları ise ABD'nin denizaşırı toprağı haline geldi.[1] Son olarak 1 Ekim 1994 tarihinde Palau'nun bağımsızlığını ilan etmesiyle güven bölgesi yönetimi lağvedildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Northern Mariana Islands". CIA World Factbook. Central Intelligence Agency. 27 Mart 2014. 7 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]