Bad Blood (Taylor Swift şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Bad Blood"
1989 albümünden
Taylor Swift featuring Kendrick Lamar single
Yayımlanma17 Mayıs 2015 (2015-05-17)
FormatCD single, dijital indirme
Kaydedilme2014
TarzPop
Süre3:19
ŞirketBig Machine
Yazar
Yapımcı
Taylor Swift single kronolojisi kronolojisi
"Style"
(2015)
"Bad Blood"
(2015)
"Wildest Dreams"
(2015)
Kendrick Lamar kronolojisi
"King Kunta"
(2015)
"Bad Blood"
(2015)
"Alright"
(2015)

"Bad Blood", Amerikalı şarkıcı Taylor Swift'in 5. stüdyo albümü 1989'dan yayınlanan 4. teklisidir. 17 Mayıs tarihinde Republic Records tarafından yayınlanan bu tekli albüm versiyonundan farklı olarak remix versiyonudur. Şarkıda Swift'te rap sanatçısı Kendrick Lamar eşlik etmektedir. Şarkının albüm versiyonunda Swift, Shellback ve Max Martin'in yazdığı bazı bölümler Kendrick Lamar tarafından değiştirilerek yeniden yazılmıştır. ''Bad Blood''un sözleri yakın bir arkadaşın ihanetini anlatır. Albüm versiyonu 1989'un sekizinci parçasıdır.

Şarkı Avustralya, Kanada, İsrail, Yeni Zelanda, İskoçya ve ABD'de 1 numaraya ulaştı. Ve 1989'da bunu yapan üçüncü şarkı oldu.Şarkının klibinin yönetmenlik koltuğuna Swift'in Blank Space klibinin de yönetmenliğini de yapan Joseph Kahn oturdu. Klipte ayrıca Taylor Swift'in yakın arkadaş grubu Swift'e eşlik etmiştir. Swift, mayıs ayında klipte oynayan arkadaşlarının tanıtımını karakter isimlerinin yazılı olduğu posterler ile Instagram hesabı üzerinden paylaştı. Sanatçının klibi 17 Mayıs tarihinde 2015 Billboard Müzik Ödülleri'nin açılışında ön gösterimi yapılmıştır. Klip yayınlandıktan sonra 20.1 milyon izlenim ile VEVO nun 24 saatlik rekorunu kırmıştır. Bu rekor daha önce 19.6 milyon izlenim ile Anaconda şarkısı ile Nicki Minaj'a aitti. Daha sonra bu rekor Adele'in Hello şarkısının 27.7 izlenim almasıyla el değiştirmiştir.

Şarkı 2015 MTV Video Müzik Ödülleri'nde ''MTV Video Müzik Ödülleri Yılın Video Klibi'' ve ''En Sansasyonel İşbirliği'' ödüllerini kazandı, 58. Grammy Ödülleri'nde ise ''En İyi Pop Düet/Grup Performansı'' kategorisine aday oldu ve ''En İyi Kısa Müzik Videosu'' ödülünü kazandı.

''Bad Blood''un cover versiyonu Ryan Adams'ın Swift albümü 1989 yorumlamasının ilk promosyon single'ı olarak 2015 Eylülünde yayınlandı.

Yazma ve Beste[değiştir | kaynağı değiştir]

Swift ''Bad Blood''u açıklanmayan bir kadın müzisyen hakkında Martin ve Shellback ile birlikte yazdı. Swift sanatçının onun için çalışmış kişileri istihdam ederek onun konser turlarından birini sabote etmeye çalıştığını söylüyor. Billboard, Rolling Stone, Time ve The Washington Post, şarkının konusunun Katy Perry hakkında olduğunu tahmin etti. Time'dan Daniel D'Addario ve The Washington Post'dan Emily Yahr ''Bad Blood''un "If you live like that, you live with ghosts" sözleri ile Perry'nin 2013 albümü Prism'den ''Ghosts'' şarkısı arasında paralellik olduğunu belirtti. Şarkının albüm versiyonunda şarkı sadece Swift'in vokal dizelerinden oluştu, ancak single versiyonunda ise şarkı yeniden yazıldı ve dizelerde vokal olarak Kendrick Lamar da yer aldı.

Billboard'dan Jem Aswad '' 'Bad Blood' Gwen Stefani'nin "Hollaback Girl" şarkısının anımsatması'' dedi. The Guardian'dan Kitty Empire ''yalın atımlarıyla hafifçe Charli XCX hatırlatıyor'' şeklinde yorumda bulundu.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

''Bad Blood''un orijinal versiyonu eleştirmenlerden genellikle olumsuz yönde yorumlar aldı. Çoğu eleştirmen şarkının sözleri, nakaratı ve yapımını ''klişe'' şeklinde değerlendirdi. Buna rağmen Entertainment Weekly şarkıyı albümün en iyi şarkılarından şeklinde nitelendirdi.

Şarkının Kendrick Lamar ile söylenen remix versiyonu ise orijinal halini tersine pozitif yorumlar aldı, Lamar'ın kendi yazdığı sözleri ve yapılan enstrüman değişikleri övgüler aldı. The Edge'den George Seabrook şarkıya 5 yıldızdan 4 yıldız verdi ve şarkı için ''muhteşem'' ve ''sarhoş edici'' şeklinde yorumlarda bulundu. Şarkıyı ''Lamar'ın basit ve etkili sözleri'' için övdü ve düeti ''sadece bir tane daha anlamsız işbirliği değil, yeni ve güçlü bir ikili" şeklinde yorumladı.

Liste Performansı[değiştir | kaynağı değiştir]

''Bad Blood'' ilk olarak Billboard Hot 100 listesine 2 haftalığına Kasım 2014 ve Ocak 2015'te 78 numaradan girdi ve zirve numarası bu oldu.

2015 Billboard Müzik Ödülleri'nde videonun yayınlanmasından sonra şarkının Kendrick Lamar'la remix düet versiyonu listeye 53 numaradan yeniden girdi ve Digital Songs Chart'a 47,000 dijital kopyayla 26 numaradan girdi. Takip eden haftada şarkı Billboard Hot 100 listesinde zirveye ulaştı ve 24 Mayıs 2015'te 385,000 kopya sattı, ve listede 25 numaralık bir atlayış yaparak Billboard tarihinin en büyük atlayışlarından birini yaptı. Şarkı Swift'in dördüncü bir numara single'ı ve 1989 albümünden (Shake It Off ve Blank Space'den sonra) üçüncü bir numarası oldu. Ve böylece şarkı Swift'i Hot 100 listesinde Adele'den sonra aynı albümden üç #1 single çıkarabilen ilk sanatçı oldu. Ayrıca bu onun 1989'dan dördüncü ardışık top 10 single'ı oldu. Ayrıca bu Swift'in on sekizinci, Lamar'ın ikinci top 10 single'ı ve yine Lamar'ın ABD'de ilk #1 single'ı oldu. Şarkı listede Wiz Khalifa'nın ''See You Again'' şarkısından önce bir hafta boyunca zirvede kaldı. Şarkı top 10'da 13 ardışık hafta kaldı. Şarkı 2015'in sonunda 2,584,000 kopya sattı ve yılın onuncu en çok satan şarkısı oldu.

Müzik Videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı için çekilen müzik videosunda ise Swift'in birçok arkadaşı birçok karakteri canlandırdı. Bu kliple Swift, 2015 MTV Video Müzik Ödülleri'nde ''Yılın Video Klibi'' ödülünü kazanmayı başardı. Ayrıca bu video 3 Aralık 2016'da YouTube'da 1 milyar izlenmeye ulaştı, bu da Swift'i 3 videosu da 1 milyar izlenmeye ulaşan ilk kadın sanatçı ve en çok 1 milyar izlenmeye ulaşan ikinci sanatçı yaptı. (Justin Bieber, 4 video.)