Panic! at the Disco

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Panic! at the Disco
Panic! at the Disco 2018'de Pepsi Center'da sahne alırken Soldan sağa: Kenneth Harris (gitar), Dan Pawlovich (bateri), Brendon Urie (vokalist) & Nicole Row (bas)
Genel bilgiler
UnvanıPanic at the Disco
Başladığı yerLas Vegas, Nevada, Amerika
Tarzlar
Etkin yıllar2004—2023
Müzik şirketi
İlişkili hareketlerThe Young Veins
Resmî sitewww.panicatthedisco.com
Eski üyeler

Panic! at the Disco Amerikalı müzisyen Brendon Urie 'nin solo projesi.[1] Aslen 2004 yılında çocukluk arkadaşları Urie, Ryan Ross, Spencer Smith ve Brent Wilson tarafından kurulan Las Vegas, Nevada'dan bir pop rock grubuydu. Lisedeyken ilk demolarını kaydettiler. Kısa bir süre sonra, grup ilk stüdyo albümleri A Fever You Can't Sweat Out'tu (2005) kaydetti ve yayınladı. İkinci single'ı "I Write Sins Not Tragedies" ile popüler hale gelen single, ABD'de üçlü platin plak aldı. 2006 yılında, kurucu basçı Brent Wilson kapsamlı bir dünya turu sırasında gruptan kovuldu ve ardından Jon Walker tarafından değiştirildi. Grubun ikinci albümü Pretty. Odd. (2008), "Nine in the Afternoon" single'ından önce geldi. Bu albüm, grubun ilk çıkışının sesinden önemli bir ayrılığa işaret ediyordu. Grubun yeni yönünü tercih eden Ross ve Walker, Urie ve Smith'in grubun tarzında daha fazla değişiklik yapmak istedikleri için ayrıldı. Ross ve Walker daha sonra yeni bir grup olan Young Veins'i kurdular ve Urie ve Smith'i Panic at the disco 'nun kalan tek üyeleri olarak bıraktılar.

Projenin başlangıcı; Ryan Ross'la Spencer Smith çocukluktan beri arkadaşlar. Her ikisi de 13 yaşlarındayken blink-182 coverlarıyla başladılar müzik hayatlarına. Brendon Urie ve Brent Wilson'in katılmasıyla Panic! at the Disco'nun temelleri atılmış oldu. Grup, P!ATD adını almadan önce grubun adı "Summer League"ydi ve Brendon'nın gruba katılmasıyla birlikte grup adı Panic! At The Disco olarak değiştirdi. Grup bu adı, "Name Taken"ın "Panic" şarkısından esinlenerek seçti.

Grubun bu kadar kısa bir sürede popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri de Pete Wentz'dir (Fall Out Boy). Grup, Pete'in LiveJournal'ına attıkları Purevolume hesapları sayesinde, Pete'in dikkatini çekmeyi başardı ve Wentz'in Las Vegas gezisinde üyelerden biriyle tanışması, grubun Decaydance'le anlaşmasını sağladı

Brent Wilson'ın Ayrılışı; Grup, 17 Mayıs 2006 tarihinde websiteleri üzerinden Brent Wilson'nın gruptan ayrılması hakkında bir mesaj gönderdi. Brent'in atıldığını öne sürmesine rağmen ayrılma hakkında hiçbir neden gösterilmedi. Daha sonra da grup, Brent'in müzikal açıdan eksik bulunduğu için gruptan atıldığını öne sürdü. Bu karmaşaların tur sırasında olması grubun yeni bir basist bulma girişimlerini hızlandırdı. Ve daha sonra da kalıcı basist bulunana kadar yakın arkadaşları Jon Walker'ın yaz turu için geçici basist olacağı duyuruldu. 3 Temmuz 2006'da grubun myspace profilinde basistin Jon Walker olarak düzeltilmesiyle Jon gruba kalıcı dahil oldu. 2015'te Spencer Smith'in ayrılmasıyla grubun tek kalıcı üyesi olarak Brendon Urie kalmıştır. Ryan Ross ve Jon Walker gruptan ayrılarak The Young Veins adlı farklı bir grup kurmuşlardır.Ryan Ross, müzik tarzında müzik tarzında değişiklik yapmak istediği için grup üyeleri arasında anlaşmazlıklar olmuş ve Ryan Ross bu sebepten 2010'da Jon Walkerle birlikte grubtan ayrılmıştır.

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anki üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Album Bilgisi Chartlar RIAA Certification
US Billboard 200 US Independent Chart UK Albums Chart Avustralya
A Fever You Can't Sweat Out 13 1 17 11 Platinum
Live Session EP (iTunes Music Store exclusive) N/A
Pretty. Odd. (Panic! At The Disco) N/A
Too Weird To Live, Too Rare To Die! (Panic! At The Disco) N/A
Death of a Bachelor (Panic! At The Disco)

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sene Şarkı U.S. U.S. Modern Rock UK AUS Albüm
2006 "The Only Difference Between Martyrdom and Suicide Is Press Coverage" 77 5 - - A Fever You Can't Sweat Out
2006 "I Write Sins Not Tragedies" 7 12 25 12 A Fever You Can't Sweat Out
2006 "But It's Better If You Do" 104 - 23 15 A Fever You Can't Sweat Out
2006 "Lying Is the Most Fun a Girl Can Have Without Taking Her Clothes Off" 104 28 39 26 A Fever You Can't Sweat Out
2007 "Build God, Then We'll Talk" - - - - A Fever You Can't Sweat Out
2008 "Nine in the Afternoon" - - - - N/A

MİSS JACKSON

Videografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazandıkları ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

MTV Video Müzik Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yılın En İyi Video Ödülü (2006) "I Write Sins Not Tragedies"
Yılın En İyi Grup Videosu Ödülü Adaylığı (2006) "I Write Sins Not Tragedies"
Yılın En İyi Rock Videosu Ödülü Adaylığı (2006) "I Write Sins Not Tragedies"
Yılın En İyi Çıkış Yapan Artist Videosu Adaylığı (2006) "I Write Sins Not Tragedies"
Yılın En İyi Video Koreografisi Adaylığı (2006) "I Write Sins Not Tragedies"

TMF Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En İyi Uluslararası Video Ödülü (2006) "I Write Sins Not Tragedies"

Internette P!ATD[değiştir | kaynağı değiştir]

Web siteleri:

  1. ^ Heatley, Drew (17 Ocak 2016). "Panic! At The Disco: 'It's a solo project, but the name means something more' Brendon Urie talks to us about freedom, Death Of A Bachelor and David Bowie". Gigwise. 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2022.