İçeriğe atla

Dünya Okyanusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya'nın beş okyanusu
Büyük Okyanus · Atlas Okyanusu · Hint Okyanusu
Güney Okyanusu · Arktik Okyanusu
Dünya haritası üzerinde okyanuslar.

Dünya Okyanusu, %94.1'lik oranla hidrosferin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Kıtalar ve takımadalar, okyanusları eşit olmayan beş parçaya ayırmıştır (Güney Okyanusu tam olarak doğrulanmamıştır):

Okyanusların geniş kıyı bölgeleri deniz, körfez, boğaz vb. olarak adlandırılır. Okyanus bilimine ise oşinografi denir.[1]

Dünya Okyanusunun keşfi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Okyanuslar hakkında toplanan bilgiler, okyanus biliminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bilimsel araştırma yapmak amacıyla yapılan ilk dünya seyahati 1872-74 yılları arasında "Challenger" adlı İngiliz gemisiyle yapılmıştır.

Okyanuslar hakkında bilgi

[değiştir | kaynağı değiştir]
Okyanusların bir görünümü

Okyanuslar ve denizler, Kuzey Yarımkürenin %60.7'sini, Güney Yarımkürenin %80.9'unu kaplar. Dünya Okyanusunun ortalama derinliği 3794 metre, maksimum derinliği 11.022 metredir. (Mariana Çukuru). Kıyı çizgileri gibi etkenler okyanusu 4 bölüme ayrılmıştır:

Pasifik Okyanusu - 179 milyon km² genişliğinde ve ortalama 3957 metre derinliğindedir. Maksimum derinliği 11.022 metredir (Mariana Çukuru). En büyük, en geniş, en sıcak ve en derin okyanustur. Beş ana kara ile çevrilidir ve dört yarım kürede yer almaktadır.

Atlas Okyanusu - 92 milyon km² genişliğinde ve ortalama 3602 metre derinliğindedir. Maksimum derinliği 8742 metredir (Porto Riko Çukuru). En uzun (Kuzey-Güney) ve en tuzlu okyanustur. Beş ana kara ile çevrilidir ve dört yarım kürede yer almaktadır.

Hint Okyanusu - 76 milyon km² genişliğinde ve ortalama 3736 metre derinliğindedir. Maksimum derinliği 7729 metredir (Zond Çukuru). Dört ana kara ile çevrilidir ve üç yarım kürede (kuzey, güney ve doğu) bulunur.

Kuzey Buz Denizi - 14 milyon km² genişliğinde ve ortalama 1131 metre derinliğindedir. Maksimum derinliği 5527 metredir (Grönland Denizi). En küçük, en soğuk ve en sığ okyanustur. İki ana kara ile çevrilidir ve üç yarım kürede (doğu, batı ve kuzey) bulunur.

Okyanusların arasındaki deniz, körfez ve boğazlar vb. dahildir[2]

Dünya Okyanusunun Suları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Кнг. Основы Океанологии, А.М.Гусев., стр. 245
  2. ^ Основы Океанологии. А.М.Гусев. Курс общей геофизики, г.1983. стр.245