Peçora Denizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peçora Denizi'nin konumu

Peçora Denizi, (Rusça: Печо́рское мо́ре) Avrupa Rusyasının kuzeyinde yer alan, Barent Denizi'nin güneydoğu bölümünü oluşturan deniz. Batı sınırı Kolguyev Adası, doğu sınırı Vaygaç Adası ve Yugorskiy Yarımadası, kuzey sınırı ise Novaya Zemlya adasının güneyidir.

Deniz, Kasım-Haziran arasında donarak buzullarla kaplanır. Sığ bir denizdir, en derin yeri 210 m, ortalama derinlik 6 metredir. Güneydoğusundan Kolguyev Akıntısı geçer. Peçora Nehri bu denize dökülen ana nehirdir. Fok morina ve diğer deniz avları yapılır. Peçora Nehri kıyısındaki Naryan-Mar buradaki değerli bir kereste ihraç limanıdır.

Rusya Peçora Denizi'nden gelecekte önemli miktarda petrol elde etmek hedefindedir.[1] Rusya Hazar bölgesi ve Peçora Denizi kıta sahanlığından elde ettiği petrol ile üretimini artırmaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arktika petrolünde aslan payı Rusya'nın olacak". tr.sputniknews.com. 3 Temmuz 2015. 29 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2018. 
  2. ^ "Rusya petrol üretimini artırdı". Yeni Mesaj. 3 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2018.