Peçora Denizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peçora Denizi'nin konumu

Peçora Denizi, (Rusça: Печо́рское мо́ре) Barent Denizi'ni güneydoğu bölümünü oluşturan, Avrupa Rusya'sının kuzeyindeki deniz. Batı sınırını Kolguyev Adası, doğu sınırı Vaygach Adası ve Yugorsky Yarımadası, kuzey sınırını Novaya Zemlya'nın güneyidir.

Deniz, Kasım-Haziran arasında donarak buzullarla kaplanır. Sığ bir denizdir, en derin yeri 210 m, ortalama derinlik 6 metredir. Güneydoğusundan Kolguyev Akıntısı geçer. Peçora Nehri bu denize dökülen ana nehirdir. Fok morina ve diğer deniz avları yapılır. Peçora Nehri kıyısındaki Naryan-Mar buradaki değerli bir kereste ihraç limanıdır.

Rusya Peçora Denizi'nden gelecekte önemli miktarda petrol elde etmek hedefindedir.[1] Rusya Hazar bölgesi ve Peçora Denizi kıta sahanlığından elde ettiği petrol ile üretimini artırmaktadır[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arktika petrolünde aslan payı Rusya'nın olacak". tr.sputniknews.com. 3 Temmuz 2015. 29 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2018. 
  2. ^ "Rusya petrol üretimini artırdı". Yeni Mesaj. 3 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2018.