Fonseca Körfezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Fonseca Körfezi - uydu görüntüsü

Fonseca Körfezi (İspanyolca: Golfo de Fonseca), Orta Amerika'nın Büyük Okyanus kıyılarında korunaklı körfez. Kuzeybatıda El Salvador, kuzeydoğuda Honduras ve güneydoğuda da Nikaragua ile çevrilidir.

Avrupalıların 1522'de keşfettiği körfez, karaya yaklaşık 65 km sokulur ve 1.800 km²'lik bir alan kaplar. El Salvador'daki Amapala Burnundan, Nikaragua'daki Cosigüina Burnuna kadar uzanan ağzının genişliği başlangıçta 32 km kadar olmakla birlikte, daha sonra 80 km'ya kadar genişler. Körfez, Honduras'tan gelen Goascorán, Choluteca, Chixoy nehirleri ve Nikaragua'dan gelen Estero Real Nehiriyle beslenir. El Salvador'da, Conchagua Yanardağının sarp biçimde yükseldiği batı kıyısı dışında, körfezin kıyıları mangrov bataklıklarıyla kaplıdır.

Körfezdeki önemli adalar Zacate Grande, El Tigre ve Meanguera'dır. Bellibaşlı limanlarsa El Salvador'daki La Unión, Honduras'taki Tigre Adasında yer alan Amapala ve Estero Real Nehrinin yukarı çığırında, Nikaragua'da bulunan Puerto Morazán'dır.

Fonseca Körfezi ve adalar, körfeze kıyısı olan üç ülke (El Salvador, Honduras ve Nikaragua) arasında uzun süre tartışmalı durumda kalmıştır. 1992 yılında, Uluslararası Adalet Divanı (UAD) Fonseca Körfezi'nin eskiden tek bir devlete (İspanya) ait olması ve uzun bir süredir bütün bir su kütlesi olarak değerlendirilmesini göz önüne alarak, halef devletlerin Fonseca Körfezi'ni ortak kullanmasına karar vermiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 13°15′K 87°45′B / 13.25°K 87.75°B / 13.25; -87.75