Palk Boğazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Âdem Köprüsü Palk Boğazı'nı Manar Körfezi'nden ayırır.

Palk Strait (Tamilce: பாக் சலசந்தி), Hindistan bölgesi Tamil Nadu ile ada ülkesi Sri Lanka'nın Mannar Bölgesi arasındaki bir boğazdır. Kuzeydoğu'daki Bengal Körfezi ile Palk Körfezi'ni, dolayısıyla güneybatıdaki Mannar Körfezi'ni birbirine bağlar.[1] Boğaz, 53'e 80 km genişliktedir.[2] Tamil Nadu'daki Vaigai Nehri gibi pek çok nehir buraya akar. Bu boğaz ismini, Company Raj döneminde Madras Başkanlığı valiliği yapan (1755-1763) Robert Palk'tan almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Boğazın güney ucunda düşük seviyedeki takımadalar ve resif sığlıklarının oluşturduğu Âdem Köprüsü olarak adlandırılan zincir sığlık bulunur.[3] Bu zincir, Tamil Nadu'daki Pamban Adası'ndaki (Rameswaram Adası olarak da bilinen) Dhanushkodi ile Sri Lanka'daki Mannar Adası arasında uzanır. Rameswaram Adası, Hindistan anakarasına Pamban Köprüsü vasıtasıyla bağlanır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1914'ten itibaren Madras/Chennai'den Dhanushkodi'ye düzenli tren ve Mannar Adası'ndaki Talaimannar'a feribot seferleri, dolayısyla Kolombo'ya tren seferleri yapılmıştır. 1964'te bir siklon Dhanushkodi'yi ve demiryolunu harap etmiştir, ayrıca Palk boğazı ve Palk Körfezi kıyıları boyunca ciddi hasara sebep olmuştur.[4] Dhanushkodi tekrar kurulmamıştır ve Talaimannar ile Mahawilachchiya arasındaki demiryolu hattından vazgeçilmiştir. Rameswaram ile Talaimannar arasındaki küçük iskelelerdeki feribot seferleri de, bu tarihten itibaren durmuştur.[5]

Kanal tasarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzyıllardır balıkçı teknelerinin ve ufak çaptaki ticaret gemilerinin geçtiği Palk boğazı, sığ suları ve resifleri nedeniyle büyük gemilerin geçişini zorlaştırmaktadır. Büyük gemiler geçiş yolundaki engeller nedeniyle Sri Lanka'nın etrafından dolaşmak zorunda kalmaktadır. Boğaz boyunca bir kanal tasarısı, ilk defa 1860'ta Hindistan'daki İngiliz hükümetine sunulmuştur ve günümüze kadar pek çok komisyon, bu tasarı üzerinde çalışmıştır. Yapılan en son çalışma, 2004 yılında Tamil Nadu hükümeti tarafından oluşturulan çevresel etki değerlendirmesi ve yapılabilirlik araştırması Sethusamudram Gemi Kanalı Projesi'dir.[6]

Ancak bu plana, çeşitli dini gruplar tarafından karşı konulmuştur. Binlerce yıl önce Sanskritçe yazılmış olan ve önemli Hint kutsal metinlerinden biri kabul edilen Hint epik şiiri Ramayana; Rama'nın, vanara ordusunun yardımıyla, karısı Sita'yı, Asura kralı Ravana'dan kurtarmak için denizi boydan boya geçerek Lanka'ya ulaşan bir taş köprü inşa etmesini anlatır. NASA uydusunun çektiği Âdem Köprüsü fotoğraflarından cesaretlenen Ram Karmabhoomi hareketi, bu kanalın inşa edilmesini önlemek amacıyla oluşturulmuştur.[7]

Hindistan Ulusal Kongresi liderlerinden biri olan Rahul Gandhi, Rama'nın var olmadığını söyleyerek bir tartışma başlatmıştır. Bu ifade, daha sonra Ulusal Kongre tarafından "Şimdiki Hükümetin dediği bir şey" olarak aktarılmıştır. Daha sonra Hindistan hükümeti, Yüce Divan'da bir beyannamede, Rama tarafından inşa edilen bir köprünün tarihi olarak hiçbir kanıtının bulunmadığını ifade etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Map of Sri Lanka with Palk Strait and Palk Bay
  2. ^ Distances measured on Google Earth
  3. ^ "Adam's bridge". Encyclopædia Britannica. 2007. 13 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2007. 
  4. ^ Land's end
  5. ^ Sri Lanka, India to relaunch ferry service after three decades
  6. ^ Harnessing the Troubled Waters: Sethusamudram Canal Project
  7. ^ "Hanuman bridge is myth: Experts". Times of India. 19 Ekim 2002. Erişim tarihi: 25-04-2011.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişim tarihi= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 10°00′K 79°45′D / 10°K 79.75°D / 10; 79.75