Süveyş Körfezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Süveyş Körfezi
Arapçaخليج السويس
Gulf of Suez map.jpg
Havza
Ülke(ler) Mısır
Konum Sina Yarımadası, Kuzey Afrika
Koordinatlar 28°45′K 33°0′D / 28.750°K 33.000°D / 28.750; 33.000
Ayırdığı topraklar Afrika← →Asya
Genel bilgiler
Aktığı yer Hint Okyanusu
Tür Körfez
Akarsu (giden) Kızıldeniz
Uzunluk 314 km (195 mi)
Genişlik 32 km (20 mi)
Ortalama derinlik 40 m (130 ft)
En derin noktası 70 m (230 ft)
Wikimedia Commons
Map
Sina Yarımadası batıda Süveyş Körfezi doğuda Akabe Körfezi(Fotoğraf Space Shuttle STS-40).

Süveyş Körfezi (Arapça: خليج السويس Haliç es-Süveyş) Sina Yarımadası'nın batısında kalan körfezdir. Güneyde Gubal Boğazı'ndan başlayıp kuzeydoğuya doğru kıvrılarak Mısır'ın Süveyş kentinde Süveyş Kanalı'nın girişinde son bulur. Güneyden kuzeye 280 kilometre uzunluğundadır. Sina Yarımadası Kızıl Deniz´i ikiye ayırır. Yarımadanın doğusunda Akabe Körfezi bulunur.

Süveyş Körfezi jeolojik açıdanda büyük önem taşır. Nedeni, tam buradan Afrika´yı Asya´dan ayırır.[1] Bu jeolojik kopma ve ayrılma, jeolojik zaman açısından bayaii genç olmasıdır. Tahminen 40 milyon yıl önce meydana gelmiştir ve hâlen jeolojik olarak aktif haldedir.[2]2 Mayıs 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Yerel Körfez ekonomisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Körfezin kıyılarında Mısır´a ait büyük hacimli ve önemli Petrol yatakları bulunur. Bu yatakların en eskisi ve hâlen faaliyette bulunanı Gemsa Petrol yatağı´dır. 1869 yılında keşfedilmiştir ve 1910 senesinden itibaren bu güne kadar farklı boyutlarda ham petrol elde edilir. Son senelerdir, dünyada doğalgaz ticareti artmasından, bugün ham petrolün yanında hem ulusal hem de uluslararası tüketim için Doğalgaz´da elde edilir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]