Charles Lyell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Charles Lyell

Charles Lyell (14 Kasım 1797-22 Şubat 1875), Britanyalı jeolog.

Bilim insanlarının jeolojiyle hiç ilgilenmediği zamanda Lyell bu ilimle ilgilenmeye başlamıştı. O zamanda dünyanın küresel bir şekli olduğuna hatta ovuk bir top gibi olduğu sanılırdı. Sadece bunu henüz kimse ispatlamamıştı. Charles Lyell bu sorulara ilk insan olarak bilimsel metotlarla cevap bulmuştur. Avrupa'da jeolojinin babası olduğu söylenir ve bu isimle ona hürmet edilir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Charles Leyll 14 Kasım 1797 İskoçya'nın Kinnordy kentinde dünyaya geldi. 10 çocuğun en büyüğüydü. Aynı isimi taşıyan babası Charles Lyell botanistti ve oğlunun erken yaşla fen bilimleriyle ilgilenmesini desteklerdi. Charles Leyll zengin bir aileden geliyordu ve en seçkin özel okullara gitti. Böylece Oxford Üniversitesi'nin Exeter College'ında hukuk okudu ve jeolojiyi yardımcı dersi olarak seçti. 1819'da avukat olarak Londraya yerleşti. Burada Geological Society of London'a üye oldu ve 1822'de ilk jeolojik tezini On a Recent Formation of Freshwater Limestone in Forfarshire yayınladı.

Jeoloji çalışmaların başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

1827'de Charrles Leyll avukat bürosunu kapattı ve sadece jeolojiyle ilgilenmeye başladı ve James Hutton'nun teorileriyle ilgilenmeye başladı. Boyle James Hutton'la beraber modern jeolojinin kurucusu sayılıyor.

En çok araştırdığı dal stratigrafidir. 1828'de güney Fransa'da araştırmalarını devam ederken, "strata"nın midye kabukların dağıtımıyla sınıflandırılabildiğini buldu. Bu fikrin temeliyle tersiyer periodu üç sınıfa ayırdı: pliyosen, miyosen ve eosen.

Jeoloji profosörlük[değiştir | kaynağı değiştir]

1830'da Principles of geology'nin ilk bölümünü yayınladığından sonra 1831´de King’s College London'da profesörlüğüne atandı. 1833'e kadar öbür iki bölümü de yayımlandı.