Antonie van Leeuwenhoek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antonie van Leeuwenhoek
Jan Verkolje - Antonie van Leeuwenhoek.jpg
Antonie van Leeuwenhoek
Doğum 24 Ekim 1632(1632-10-24)
Delft, Hollanda
Ölüm 26 Ağustos 1723 (90 yaşında)
Delft, Hollanda
Vatandaşlık Hollanda
İmza
Antonie van Leeuwenhoek Signature.svg

Antonie Philips van Leeuwenhoek[not 1] (24 Ekim 1632 - 26 Ağustos 1723), Hollandalı tüccar ve bilim insanı. Genellikle, Mikrobiyoloji'nin babası olarak bilinir. Bir sepetçinin oğlu olarak dünyaya geldi, 16 yaşında bir kumaş tüccarının yanında staja başladı. En iyi bildiği şey mikroskobuyla çalışmaktı. Kendi yaptığı mikroskopla tek hücreli canlıları inceliyordu.[1][2]

90 yaşındayken, 26 Ağustos 1723 tarihinde Hollanda'nın Delft şehrinde öldü.

Hayatı ve çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Leeuwenhoek bakteriyi ilk keşfeden ve kendi oluşturduğu mikroskobu ile mikroskobik canlıları ilk olarak inceleyen bilim insanıdır. Gözlükleri büyüteç gibi kullanarak kumaşları incelemeye başlamış ve bu mikro canlıların varlıklarının farkına varınca da başka büyüteçler üretmiş ve nihayet bir mikroskop icat edip canlıları yakından görebilme imkânına sahip olmuştur.[3][4] Yaşamı boyunca ürettiği mikroskop merceklerinin sayısı 550'dir. Her biri ile yeni bir inceleme yapmıştır.

Leeuwenhoek aynı zamanda kan hücreleri üzerinde de araştırmalar yapmıştır. Kılcal damarları inceleyerek kan hücrelerinin geçişini gözlemlemiştir. Leeuwenhoek'den önce hiç kimse kasların liflerden oluştuğunun farkında değildir. Mikroskobunun altında liflerin her birini gözlemlemiş ve incelemelerde bulunmuştur.

Hayvanlar ve bitkilerde beslenme sistemi üreme ve bitkilerde besin transferi gibi konularda da pek çok çalışması olmuştur. Bitkilerin birbirinden farklı bölümleri araştırmasının en önemli parçalarındandır. Bitkinin kökü gövdesi ve yapraklarının üç boyutlu çizimlerini yapmış ve yapılarının detaylarını ilk ortaya çıkaran bilim insanıdır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Leeuwenhoek, Thonis tarafından vaftiz edilirken ismi Antonij (Modern İngilizcede karşılığı Antony'dir.) olarak imzalanmıştır. Ayrıca ismi yazılı kaynaklarda Anton, Anthon, Anthony, Antonie, Antony, Anthonie, Antoni, Antonio ve Anthoni olarak bulunabilir. Leeuwenhoek, van ekini ismine 1686 yılında eklemiştir. Bakınız: http://www.archief.delft.nl/ 3 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Egerton, F. N. 1967. Van Leeuwenhoek as a founder of animal demography. Journal of the History of Biology 1:1–22.
  2. ^ Frank N. Egerton (2006) A History of the Ecological Sciences, Part 19: Leeuwenhoek's Microscopic Natural History. Bulletin of the Ecological Society of America: Vol. 87, No. 1, pp. 47-58. doi:10.1890/0012-9623(2006)87[47:AHOTES]2.0.CO;2
  3. ^ http://lensonleeuwenhoek.net/biography.htm
  4. ^ Giants of Delft: Johannes Vermeer and the natural philosophers : the ... Door Robert D. Huerta [1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]