Lazzaro Spallanzani

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lazzaro Spallanzani ya da Abbe Lazzaro Spallanzani (10 Ocak 1729 - 12 Şubat 1799), biogenesis konusunda yapmış olduğu araştırmalarla Louis Pasteur’ün buluşlarına giden yolu açan İtalyan biyolog ve Katolik rahip.

Spallanzani ‘nin Scandiano’daki heykeli onu elinde bir büyüteç ile bir kurbağayı incelerken göstermektedir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dissertazioni di fisica animale e vegetabile, 1780

Scandiano, İtalya’da doğdu (günümüzde Reggio Emilia) ve Pavia, Italya’da öldü. Spallanzani Cizvit Kolej’inde eğitim gördü ve Bologna Üniversitesi’nde daha sonra yarıda kesip bilimsel araştırmalara başlayacağı hukuk eğitimine başladı.

Spallanzani, 1768’de hücresel yaşamın kendiliğinden oluşu hakkındaki kuramı üzerinde çalışmaya başladı. Yaptığı deney mikropların havadan geldiğini ve kaynatma ile öldürülebileceklerini gösterdi. Bu çalışma daha sonra Pasteur’un çalışmalarına ilham verecekti.

Erkek bir köpekten aldığı spermle bir dişi köpeği döllemiş ve ilk yapay dölütü üretmiştir. Zamanının ilginç teorilerinden olan 'Kendiliğinden Oluşum Teorisi'ni yıkmaya çalışmış, ancak kabul görmemiştir. Çünkü suyun içinde kendiliğinden oluştuğu düşünülen,ancak açık havadan dolayı suyun içine sızan bakterilerin girmesini önlemek için kabı hava almayacak şekilde kapatmış, böylece bakterilerin dışarıdan girmesini önlemiştir. Ancak bakterileri boğduğu düşünüldüğü için kabul görmemiştir. Ardılı Pasteur, bakterilerin dışarıdan giremeyeceği ama havanın dışarıdan girebileceği bir düzenek kurup, bu teoriyi yıkarak Spallanzani'nin hayalini gerçekleştirmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

General

  • Nordenskiöld, E. P. 1935 [Spallanzani, L.] Hist. of Biol. 247-248

Work on insects

  • Conci, C. & Poggi, R. 1996 Iconography of Italian Entomologists, with essential biographical data. Mem. Soc. Ent. Ital. 75 159-382.
  • Gibelli, V. 1971 L. Spallanzani. Pavia.
  • Lhoste, J. 1987 Les entomologistes français. 1750-1950. INRA (Institut National de la Recherche Agronomique) , Paris.
  • Osborn, H. 1946 Fragments of Entomological History Including Some Personal Recollections of Men and Events. Columbus, Ohio, Published by the Author.
  • Osborn, H. 1952 A Brief History of Entomology Including Time of Demosthenes and Aristotle to Modern Times with over Five Hundred Portraits.Columbus, Ohio, The Spahr & Glenn Company.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]