İçeriğe atla

Albert von Kölliker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rudolph Albert von Kölliker
Doğum6 Temmuz 1817(1817-07-06)
Zürih, İsviçre
Ölüm2 Kasım 1905 (88 yaşında)
Würzburg, Almanya
Milliyet İsviçreli
Vatandaşlık İsviçre
Kariyeri
DalıAnatomist, psikolog
Çalıştığı kurumlarZürih Üniversitesi
Bonn Üniversitesi

Rudolph Albert von Kölliker (6 Haziran 1817 - 2 Kasım 1905), İsviçreli anatomist ve psikolog.

Albert Kölliker İsviçre, Zürih’te doğmuştur. İlk eğitimine Zürih’te devam etmiş ve 1836’da üniversiteye girmiştir. İki yıl sonra Bonn Üniversitesi'ne geçmiş ve daha sonra psikolog Johannes Peter Müller ve Friedrich Gustav Jakob Henle’nin öğrencisi olmak için Berlin’e gitmiştir. 1841 yılında Zürih’te felsefeden ve 1842 yılında Heidelberg’te tıptan mezun olmuştur. İlk akademik görevi Henle yönetimi altında anatomi prosektörlüğüdür (prosektör, genellikle tıp okulları ve hastanelerde tanıtım için kadavraları parçalara ayrılmasına hazırlayan görevli kişi demektir), ama bu görevi kısa sürerek 1844 yılında karşılaştırmalı anatomi ve psikoloji profesörü olarak Zürih Üniversitesine dönmüştür. Burada kalıp ününü arttırdıktan sonra 1847 yılında psikoloji ve anatomi profesörlüğü teklif edilen Würzburg Üniversitesi'ne geçmiştir. Burada görevine devam etmiş ve diğer bütün teklifleri geri çevirerek ölene kadar Bavyera kasabasında akademik hayatına devam etmiştir.

Zürih ve daha sonra Würzburg’da Kölliker, karşılaştırmalı anatomi görevinde bulunmuştur. Yazdığı ilk makale dahil sayısız birçok hatırasıdır ve bunlar çeşitli hayvanların yapısı hakkındadır. Bunların önemlileri içinde Medusae ve birleşik yaratıklar makaleleridir. Kafadanbacaklılar, dokular, alsiyonlar ve benzeri üstüne birçok araştırması yayımlanmıştır. 1849’dan sonra Carl Theodor Ernst von Siebold ile Zeitschrift fur Wissenschaftliche Zoologie dergisini çıkartmıştır.

Çalışmaları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kölliker, zooloji (hayvan bilimi) dersi için makaleler yapmıştır. Önceki çabaları omurgasızlara yönelmekteydi ve kafadan bacaklıların gelişimi hatıraları klasik bir çalışmasıydı. Çok geçmeden omurgalılara geçmiş ve amfibiyenler ile memeli embriyoları araştırdı. İlklerinin arasında, bu biyolojik dala tanıtmak için sertleştirme metotları, bölümleme ve koyulaştırma olan en yeni mikroskobik tekniklerini araştırmasıdır. Dikkate değer araştırması olan embriyoloji 19. yüzyılın ortalarında onun adıyla anılmaktadır. Standart bir çalışma olan ‘Geliştirme Konferansı’ 1961’de yayımlanmıştır.

Ama ne zooloji ne de embriyoloji Kölliker’in şöhretini sağlamamıştır. Bu bilim dalı için çok fazla şey yaptıysa da hayvan dokularının yapıları hakkındaki histoloji için daha çok şey yapmıştır. Kölliker’in histolojiye katkıları yaygındır; düz kas (mide, damar ve bağırsak gibi istem dışı çalışan kaslar), çizgili kas, deri, kemik, diş, kan damarları ve viskus (viscera) Kölliker tarafından incelenmiş ve yeni gerçekler keşfetmeksizin bunların hiç birini ele almamıştır.