Max Planck Topluluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Max Planck Topluluğu
MPG
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi1911
Önceki kurum
  • Kaiser Wilhelm Topluluğu
AdresMünih, Bavyera, Almanya
Yıllık bütçe1.8 milyar Euro
Yönetici(ler)
  • Martin Stratmann

İleri bilim için Max Planck Topluluğu veya kısaca Max Planck Topluluğu (Almanca: Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften e. V., MPG) kâr amacı gütmeyen, Alman federal hükûmeti ve eyaletlerce maddi yönden desteklenen bağımsız bir araştırma kuruluşudur.

Max Planck Topluluğu, Dünya çapında tanınmışlığı ile bilim ve teknoloji araştırmalarına önderlik etmektedir. 2006 yılında yapılan bir araştırmada üniversite olmayan enstitüler arasında kurum, bilim araştırmaları alanında birinci, teknoloji araştırmaları alanında ise üçüncü seçilmiştir.[1] Bilim insanlarına toplam 35 Nobel Ödülü verilmiştir.

MPG 80 enstitüsü ile Almanya'ya yayılmış ve bazı Avrupa ülkelerine de şubeler açmıştır.

Misyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Birincil amacına göre Max Planck Topluluğu, 86 (2018 aralık verilerine göre) enstitüsünde Temel, Doğa, Canlı ve Sosyal bilimlere, ayrıca Sanat ve beşeri bilimlere destek vermektedir. Topluluğun bütçesi 2018 yılında yaklaşık 1.8 milyar dolardı. 31 Aralık 2018den itibaren 15.650'si bilim insanı olmak üzere 23.767 çalışana iş vermektedir. İş verdiği bilim insanlarının %44.4'ü kadın, %31.5'i de yabancı vatandaşlardı.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Üniversite olmayan enstitüler arası bilim araştırmaları sıralaması". 14 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Facts and Figures | Max-Planck-Gesellschaft". Mpg.de. 14 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2019.