Beyblade

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beyblade
[[Dosya:|280px|]]
BGM'nin Beyblade Sountrack albümü.
DemografikShōnen
TürKomedi, Macera, Spor, Shounen, +13
Manga
: Beyblade
Yazar Takao Aoki
Yayımcı

Japonya Shogakukan

Türkiye Super-J
Yayımlandığı dergiler

Japonya CoroCoro Comic

Türkiye Super-J
Yayın tarihi Japonya Eylül 1999Temmuz 2004
Cilt sayısı 14
TV anime Beyblade

(Bakuten Shoot Beyblade)

Yönetmen Toşifumi Kawase
Müzik Yoshihisa Hirano
Stüdyo Madhouse
Kanal Japonya TV Tokyo

Türkiye Minika GO

Gösterim Japonya 8 Ocak 2001-24 Aralık 2001
Bölüm sayısı 51
TV anime Beyblade V-Force

(Bakuten Shoot Beyblade 2002)

Yönetmen Tetsuo Takeuçi

Yoşio Takeuçi

Müzik Hiruyuki Hayase
Stüdyo Madhouse
Kanal Japonya TV Tokyo

Türkiye Star TV, Minika GO (2011)

Gösterim Japonya 7 Ocak 2002-30 Aralık 2002
Bölüm sayısı 51
TV anime : Beyblade G-Revolution

(Bakuten Shoot Beyblade G-Revolution)

Yönetmen Mitsuo Haşimoto

Toşifumi Kawase

Müzik Yasuharu Takanashi
Stüdyo Madhouse
Kanal Japonya TV Tokyo

Türkiye Minika GO

Gösterim Japonya6 Ocak 2003-29 Aralık 2003
Bölüm sayısı 52

Beyblade (ベイブレード, Beiburēdo, Beyblade), Takao Aoki tarafından yazılan ve çizilen,tamamı 14 cilt olan Japon manga dizisi. CoroCoro Comic'te 2001-2003 yılları arasında yayınlandı.Animesi 1 yıl ardından Japonya'da yayına girdi.Türkiye'ye Kasım 2002'de geldi ve 2005 yılına kadar her sezon gösterildi.Baş rolde biraz acemi ama Beyblade'e olan sevgisi son derece güçlü Takao ve efsanevi Beyblade'i Dragoon ile maceraları anlatılmaktadır. Beyblade için geleneksel topaç oyununun modern versiyonu de denilebilir. Yeni sezonu Beyblade:Metal Fusion Cartoon Network'de 5 Ağustos'tan itibaren yayına girmiştir.

Beyblade[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin başkahramanı Takao, iyi bir Beybladeci olmak istemektedir. Fakat dedesi, onun dövüş sanatlarında gelişmesini ister. Takao yine bir gün dedesinin dövüş derslerinden kaçar ve mahalledeki çocuklarla beyblade oynamaya başlar. O sırada Hiruta adında kötü bir çocukla karşılaşır. Hiruta, Kai 'nin başkanlık yaptığı Kabuk Kırıcılar Takımı 'ndandır. Takao ve Kai birbirlerinin en büyük rakibi haline gelirler. Çünkü Takao, Kai'nin davranışlarını beğenmese de de onun iyi bir Beybladci olduğunu kabul etmektedir. Bir gün Japonya'da büyük bir turnuva düzenlenir. Bu turnuvada finalist Takao, Kai,ve diğer yarı finalistler Max ve Rei Japon Takımı olarak Dünya Şampiyonası'na giderler. Arkadaşları Bilgiç 'i de araştırıcı olarak yanlarına alırlar. Dünya Şampiyonası'nda birçok iyi takımla karşılaşırlar. Bu süreçte kendilerini büyük ölçüde geliştirirler ve bu arada bir takım sırlar da gün ışığına çıkar.

Beyblade V-Force[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezonda, geçtikleri senede Çin'e geri dönmüş olan Rei, Amerika'ya annesinin yanına gitmiş olan Max ve nereye gittiği tam olarak bilinmeyen ancak artık liseli bir genç olan Kai, Japonya'ya geri dönerek Japon Takımı'nı tekrar kurarlar. Kahramanların önüne, onların kutsal canavarlarını(Beybladelerin içindeki kutsal hayvan ruhlardır, ait oldukları Beybladecinin gücünü arttırırlar) almaya çalışan bir sürü kötü Beybladeci ve bilim adamı çıkar. Bu sefer, hem bu kötü beybladecilerle savaşmak, hem de turnuvaların üstesinden gelmek zorundadırlar.

Beyblade G-Revolution[değiştir | kaynağı değiştir]

Artık Japon Takımı üyeleri Max, Kai ve Rei; Takao'ya karşı yarışmak istediklerini söylerler ve takımdan ayrılırlar. Rei, Beyaz Kaplanlar X 'e(Çin Takımı); Max, All Stars 'a(Amerikan Takımı); Kai ise Neoborg 'a(Rus Takımı) katılırlar. Takao da Daichi ve Bilgiç ile bir takım kurar. Takım kaptanları da Jin olarak tanınan Takao'nun abisi Hitoshi 'dir. Bu sezonda ilk iki sezondaki tüm takımlar tekrar ortaya çıkar. Bunların yanı sıra birçok yeni karakter de vardır. Bu sezonda iki turnuva düzenlenir. Turnuvalar daha önceki serilerden daha çatışmalı geçer ve artık Beyblade ile Beybladeci, ruh ikizi haline gelmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyblade:Metal Fusion Beyblade karakterleri listesi