Mahōka Kōkō no Rettōsei

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mahōka Kōkō no Rettōsei
Mahōka Kōkō no Rettōsei logosu
魔法科高校の劣等生
(Mahōka Kōkō no Rettōsei)
TürAksiyon, fantezi, bilimkurgu[1]
Roman serisi
YazarTsutomu Satō
YayımcıShōsetsuka ni Narō
Yayın tarihi12 Ekim 200821 Mart 2011
Light novel
YazarTsutomu Satō
ÇizerKana Ishida
YayımcıASCII Media Works
Diğer yayımcı
BaskıDengeki Bunko
DemografikShōnen
Yayın tarihi10 Temmuz 201110 Eylül 2020
Cilt sayısı32 + 10
Anime televizyon dizisi
YönetmenManabu Ono (1. sezon)
Risako Yoshida (2. sezon)
YapımcıKazuma Miki
Kozue Kaneniwa
Shinichirō Kashiwada
Yasutaka Kimura
SenaristMunemasa Nakamoto
Yukie Sugawara
Yukito Kizawa
MüzikTaku Iwasaki
StüdyoMadhouse (1. sezon)
8-Bit (2. sezon)
Lisans
Hanabee
KanalTokyo MX, GTV, GYT, MBS, Chiba TV, tvk, TV Saitama, TVA, TVQ, TVh, AT-X, BS11
Diğer kanallar
Animax Asia (1. sezon)
Aniplus Asia (1-2. sezonlar)
Yayın tarihi 6 Nisan 2014 27 Aralık 2020
Bölüm sayısı39
Oyun
GeliştiriciMobage (Magicus Battle)
Square Enix (Lost Zero)
Bandai Namco Entertainment (Out of Order)
TürRol yapma
Dövüş (Out of Order)
PlatformAndroid
İOS
PlayStation Vita (Out of Order)
Çıkış tarihi9 Haziran 2014 (Magicus Battle)
4 Eylül 2014 (Lost Zero)
25 Aralık 2014 (Out of Order)
Anime filmi
Gekijōban Mahōka Kōkō no Rettōsei: Hoshi o Yobu Shōjo
YönetmenRisako Yoshida
SenaristTsutomu Satō
MüzikTaku Iwasaki
Stüdyo8-Bit
Yayın tarihi17 Haziran 2017
Yayın süresi90 dakika
Light novel
Zoku Mahōka Kōkō no Rettōsei Magian Company
YazarTsutomu Satō
ÇizerKana Ishida
YayımcıASCII Media Works
BaskıDengeki Bunko
DemografikShōnen
Yayın tarihi10 Ekim 2020 – güncel
Cilt sayısı1
Light novel
Zoku Mahōka Kōkō no Rettōsei Cygnus no Otome-tachi
YazarTsutomu Satō
ÇizerKana Ishida
YayımcıASCII Media Works
BaskıDengeki Bunko
DemografikShōnen
Yayın tarihi9 Ocak 2021 – güncel
Cilt sayısı1
Anime televizyon dizisi
Mahōka Kōkō no Yūtōsei
Yayın tarihi 2021 – güncel

Mahōka Kōkō no Rettōsei (Japonca魔法科高校の劣等生; "Büyü Lisesinin Zayıf Öğrencisi"), Tsutomu Satō tarafından yazılan bir web roman serisidir. Seri, Ekim 2008-Mart 2011 tarihleri arasında Shōsetsuka ni Narō'da yayınlandı. Temmuz 2011 tarihinden bu yana ASCII Media Works'un Dengeki Bunko baskısı altında yayınlandı. Hikâye, sihrin var olduğu ve teknolojiyle sentezlendiği alternatif bir tarihte geçmekte olup Büyü Lisesi'ne kaydolan kardeşler Tatsuya ve Miyuki Shiba'yı takip etmektedir. Kötü şöhretli Yotsuba klanıyla olan bağlantılarını gizli tutarken, Tatsuya'nın vasat görünen yetenekleri ve çekingen kişiliği ile göz önünden uzak durduğu, Miyuki'nin ise güzelliği ve büyülü yetenekleri ile çevresinde bütün ilgiyi üzerine çektiği hikâyede, kahramanlarımız günlük yaşamlarını huzur içinde yaşamaya çalışmaktadırlar. Ancak olayların geçtiği dünya çizgisinde büyücülerin hayatları asla normal olmamaktadır. Gerçek anlamda aile olarak gördüğü ve değer verdiği tek kişiyi beladan uzak tutmak için sadece keskin zekasının yetmeyeceğini anlayan Tatsuya dünyadan saklaması gereken yeteneklerine fazlasıyla ihtiyaç duyacağı yeni bir okul hayatına atılmaktadır.

2013'te her öykü yayına çeşitli manga sanatçıları ve yayıncıları ile manga uyarlaması yapıldı. Madhouse tarafından hazırlanan bir anime uyarlaması Nisan-Eylül 2014 tarihleri arasında yayınlandı. 8-Bit tarafından hazırlanan bir anime filmi Gekijōban Mahōka Kōkō no Rettōsei: Hoshi o Yobu Shōjo 17 Haziran 2017 tarihinde gösterime girdi. Yine 8-Bit tarafından hazırlanan ikinci sezonu Ekim-Aralık 2020 tarihleri arasında yayınlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri, büyünün gerçekten var olduğu ve modern teknoloji ile sentezlendiği alternatif bir tarihte geçmektedir. Bununla birlikte, sihri kullanma yeteneği, var olan sihirbaz sayısını sınırlandıran genetik tarafından belirlenir. Üçüncü Dünya Savaşı'ndan sonra, Kuzey Amerika Birleşik Devletleri (USNA), Yeni Sovyetler Birliği, Büyük Asya İttifakı dünyanın süper güçleri haline gelir. Bu devler karşısında Japonya, Türkiye, Avusturya ve pek çok Avrupa ülkesinin de içinde bulunduğu, küçük coğrafyalarda olan devletler büyük güçler tarafından yutulmamak adına nükleer silahların yasaklandığı modern dünyada varlıklarını sürdürebilmek için büyücülerine güvenmektedirler. Hikâyenin geçtiği Japonya'da, sihirli topluluk askeri bir çağrı olmadığı vakitlerde kendi içlerinde düzeni sağlamak ve büyücüleri sivil hayatta kontrol altında tutmak adına hükûmet yerine on usta klan tarafından gayri resmi olarak yönetiliyor. Sınırlı sayıda sihirbaz nedeniyle, bir meta olarak muamele görürler ve sihirle ilgili okullara ve mesleklere girmek zorundadırlar. Japonya'da dokuz büyü okulu bulunmaktadır ve her biri büyünün farklı yönlerinde uzmanlaşırlar ve sadece sayılarıyla ifade edilirler.

Hikâye, Japonya büyücülerini yöneten On Usta Klan'dan biri olan Yotsuba klanının liderliğine aday olan Miyuki Shiba ile ağabeyi Tatsuya Shiba'yı işlemektedir. Öğrencilerini büyülü yeteneklerine göre ayıran Büyü Lisesi'ne kaydolurlar. Miyuki elit öğrenci olarak kayıtlıdır ve en iyi öğrenci olarak görülürken, Tatsuya ikinci sınıf muamele gören, yetenekleri gelecek için yetersiz olan güçsüz büyücülerin arasinda yer almaktadır. Bununla birlikte, Tatsuya'nın teknik bilgisi, dahi seviyesinde zekası, savaş yetenekleri ve benzersiz büyü teknikleri, insanların onu sadece okulda değil büyü dünyasının standart sıralamasında olağandışı görmesine neden olur. Dünyayı sarsabilecek bir gücü kontrol altında tutmak ve sır olarak saklamak isteyen Tatsuya'nın kararlılığı çevresini saran olaylar silsilesinde sıkça sınanacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Irregular At Magic High School Set 1 Blu-Ray". Right Stuf Inc. 20 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]