İçeriğe atla

Supernatural

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Supernatural
Tür
Proje tasarımcısıEric Kripke
BaşrolJared Padalecki
Jensen Ackles
Katie Cassidy
Lauren Cohan
Misha Collins
Mark Sheppard
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Diliİngilizce
Sezon sayısı15
Bölüm sayısı327
Yapım
Yönetici yapımcıEric Kripke
McG
David Nutter
Robert Singer
Kim Manners (2005–2009)
Sera Gamble
MekânBritanya Kolumbiyası
KameraSingle-camera setup
Gösterim süresi38–45 dakika
Yapım şirketiWonderland Sound and Vision
Warner Bros. Television
Yayın bilgileri
Görüntü formatı1080i (HDTV)
Yayın tarihi13 Eylül 2005 (2005-09-13) - 19 Kasım 2020 (2020-11-19)

'Supernatural', Amerikan The WB, daha sonra da The CW kanalında yayınlanmaya devam eden bir korku serisidir. Dizi hikâyesi korku ağırlıklı olmak üzere gerilim, dram gibi birçok türden de etkiler taşıyan bir dizidir. Başrolünde Jared Padalecki (Sam Winchester) ve Jensen Ackles (Dean Winchester) oynamaktadır. Dizi Warner Bros Television Network tarafından 13 Eylül 2005'te Kanada/Vancouver'da çekilmeye başlanmıştır. Dizinin 2. sezonu 28 Eylül 2006'da, 3. sezonu ise 4 Ocak 2007'de yayınlanmaya başlanmıştır ancak grev dizinin ilerleyişini olumsuz etkilemiştir. Grevden sonra 4. sezon 18 Eylül 2008'de başlamıştır ve 15 sezon devam etti. 19 Kasım 2020 tarihinde ise Amerika yayın tarihi ile dizi izleyicilerine final bölümü ile veda etti.[1] Başrol oyuncularından Jared Padalecki'nin Supernatural'dan önceki en bilinen rolü Gilmore Girls dizisindeki Dean Forester rolüdür, dizinin 63 adet bölümünde rol almıştır. Jensen Ackles'ta Smallville adlı dizide Jason Teague rolüyle 22 bölümde rol almıştır. Jared Padalecki ve Jensen Ackles dışında dizide önemli karakterlere hayat vermiş diğer oyuncular ise Misha Collins, Jim Beaver, Mark A. Sheppard, Katie Cassidy, Osric Chau, Jeffrey Dean Morgan, Mark Pellegrino, Felicia Day ve Lauren Cohan'dır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Alexander Calvert, Kaliforniya'daki San Diego Comic-Con International'da konuşuyor. 2018

Dizi Dean Winchester ve Sam Winchester kardeşlerin babalarının kayıp olmasından sonra tekrar bir araya gelip Sam'in bıraktığı avcılığa geri dönmesiyle başlar. İki kardeş hayatlarını babaları ile beraber, annelerinin küçükken bir iblisin (Azazel) yakarak öldürmesi sonucu insanları bu gibi varlıklardan korumaya adamışlardır. Fakat avcılık ile uğraşmak istemeyen ve normal bir yaşam sürmek isteyen Sam babası ile tartışarak evi terk etmiştir. Yıllarca abisi ve babasından ayrı yaşayan Sam, üniversitede eğitim görmüş, Jessica isminde bir kız ile evlenme aşamasına gelmiştir. Üniversiteden mezun oldukları gece uzun zamandır görmediği abisi Dean, babasının birkaç haftadır kayıp olduğunu ve yardımına ihtiyacı olduğunu söyler. Sam babasını bulmak için son bir kez abisinin yardımına gider. Babasını arayışları netice vermeyince Dean ona yeniden avcılığa dönmesi için teşvik eder fakat Sam kabul etmez. Aynı gece Sam eve dönünce, nişanlısı Jessica'nın annesi gibi tavana yapıştığını görür. Müdahale etmesine fırsat kalmadan Jessica'nın alevler içinde kalarak ölmesine tanık olur. Bunun üzerine Sam, hem insanları bu gibi yaratıklardan kurtarmak için hem de annesini ve nişanlısını öldüren iblisi (Azazel) bulup yok etmek için yeniden avcılık yapmaya başlar.

Dizi, kardeşlerin insanların gerçekte varolmadığını zannettiği birçok tür şekil değiştiren, hayalet, şeytan vb. varlığın avcılığını yaptıkları ve bu maceralar sırasında yaşadıklarını anlatır. Dizide, Dean ve Sam arasındaki özel ilişki ön plandadır. Dean, içki ve kadın düşkünüdür. Fakat, oldukça cesur ve gururludur. Kardeşi Sam'e ona olan bağlılığı etkilenmemizi sağlar. Dean eğlenceli, klasik rock hayranı ve hiçbir şeyden korkmayan biri gibi görünse de onun da korktuğu ama saklamayı tercih ettiği şeyleri vardır ve Sam bu yüzden çok zorlanır. Sam ise merhametli, zeki birisidir. Dizi boyunca iki kardeşin başından geçen duygusal, dramatik, komik ve korku dolu maceralar vardır.

Sezonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol Karakterler Rol Aldığı Bölüm Sayısı Yıl
Jared Padalecki Sam Winchester 327 Bölüm 2005 - 2020
Jensen Ackles Dean Winchester 327 Bölüm 2005 - 2020
Misha Collins Castiel 135 Bölüm 2008 - 2020
Jim Beaver Bobby Singer 67 Bölüm 2006 - 2019
Mark A. Sheppard Crowley 72 Bölüm 2009 - 2017
Alexander Calvert Jack 27 bölüm 2017-2018
Mark Pellegrino Lucifer 39 bölüm 2009-2010,2011-2012,2015-2019

Sık kullanılan araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Colt[değiştir | kaynağı değiştir]

Colt ve 13 orijinal mermi Samuel Colt tarafından 1835 yılında yapılmıştır. Bu silah 5 Varlık Haricinde (Başmelekler, Mahşerin 4 Atlısı, Anne (Eve), Leviathanlar ve Tanrı) tüm doğaüstü varlıkları öldürebiliyor.Ayrıca Şeytan Kapısı'nın anahtarıdır. Orijinal mermilerden 6 tanesini Daniel Elkins kullanmıştır. Silah daha sonra vampirlerin eline geçmiştir ve John Winchester bu silahı vampirlerden geri almıştır fakat ikinci sezonun "In My Time of Dying" adlı bölümünde araba kazasından sonra Dean'in hayatta kalması için Azazel anlaşma yapmıştır. Bu anlaşma sonunda kendi hayatı ve Colt karşılığında Dean'i yeniden hayata döndürmüştür. All Hell Breaks Loose, Part 2 bölümünde Dean Azazel'i bu silahla öldürmüştür. Silah Ruby'nin yardımlarıyla Bobby tarafından düzenlenmiş ve mermiler yapılmıştır. 3. sezonda Bela adlı hırsız tarafından çalınmıştır. Kendisi silahı Lilith'e verdiğini söylemiştir ama aslında silah Crowley (kavşak iblisi) adında bir iblistedir. Dean ve Sam Lucifer'ı öldürmek için silahı Crowley'den alırlar ama sonradan öğrenirler ki bu silah Lucifer'da dahil 5 şeyi öldürememektedir.

Impala[değiştir | kaynağı değiştir]

Impala

1967 model Chevrolet Impala dizinin her bölümünde sıkça görünmektedir. Dean'e babası tarafından verilmiştir. Polislere yakalanmamak için birden fazla plakası bulunmaktadır. Genel olarak Kansas plakası vardır. Dizinin 2. sezonunda kaza sonucunda parçalanmıştır ve yeniden Dean tarafından yapılmıştır. Dizinin ilk bölümünden beri aracın tamamen parçalandığı ve 7. sezonun bazı bölümleri dışında hep bu aracı kullanmışlardır. Dean onun üstünde özel bir bağ kurmuştur. Bu yüzden bazen Dean ona 'bebeğim' diye seslenir. İlk başlarda kimseye vermekte gönüllü olmasa da kardeşine arabayı kullanmada izin verir. Ayrıca Dean ve Sam'in küçükken Impala'nın küllüğüne sıkıştırdıkları oyuncak askerler, havalandırmaya attıkları legolar, 'DW' ve 'SW' şeklinde kazıdıkları yazılar da mevcuttur.

Ruby'nin Bıçağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ruby'nin Bıçağı

Bu bıçak orta sınıf şeytanları öldürebilmektedir. Ruby adındaki bir şeytanın bıçağıdır, aslen antik bir Küt bıçağı olarak geçer 3. sezon finalinde Ruby'e tuzak kurarak Dean tarafından alınır. Dean'e cehennemde işkence yapmış ve Dean'in başkasını yapmasını sağlamış şeytan Alastair'in üstüne uygulanır ama onu öldürmemektedir.

Kutsal Su[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir suya Haç atıp o suyu kutsallaştırıyorlar. Bu, şeytanları öldürmüyor ama yüksek derecede acı veriyor. 1. sınıf şeytanlara etki etmiyor. Azazel, John Wichester'ın içine girdiğinde Sam kontrol etmek için üzerine kutsal su dökmüştü ancak hiçbir şey olmamıştı.

Ölü Adamın Kanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu vampirler için çok acı veren bir zehir. Kalıcı değil. Ama bundan etkilenen vampir kolay kolay kendine gelmiyor.

Tuz[değiştir | kaynağı değiştir]

Saf olmayan hiçbir şey tuzun olduğu yerden geçemez. Bu yüzden ne zaman bir hayaletten, şeytandan veya cehennem köpeklerinden kaçsalar bulundukları bölgenin her tarafına tuz dökerler. Tuz genel olarak en önemli savunma maddelerindendir.

Melek Bıçağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu silahı 4, 5 ve 6. sezonlarda genellikle melekler arasındaki kavgalarda görüyoruz. Ayrıca 6. sezonun Caged Heat adlı bölümünde Meg bu silahı cehennem köpeklerine karşı kullanıyordu. Bir şeytan meleğe karşı bir melek de şeytana karşı kullanabilir

Şeytan Kapanı[değiştir | kaynağı değiştir]

İçine giren şeytanı hapseder. İçine giren şeytan anlaşma (öpüşerek veya 7. sezonda olduğu gibi yazılı olarak) hariç hiçbir gücünü kullanamaz. Şeytan tuzağı mistik bir semboldür ama şeytan yakalamak için ya da şeytanın bir yerden uzak durması için kullanılan bir çeşit tılsımdır. Şeytan tuzağı aynı zamanda tüm şeytani ve şeytani olmayan varlıkları çağırmak içinde kullanılır çok farklı çeşitleri mevcuttur.

Kutsal Yağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir meleğin etrafına döküldüğünde ve bu yağ yanmaya başladığında hiçbir melek bu ateşten geçemez. Yoksa ölür. Bu silahı Castiel, Raphael'e; Dean ve Sam, Gabriel'e, Balthazar'a ve Castiel'e, Lucifer ise Castiel'e, karşı kullandı. Daha sonra Sam ve Dean bunu Metatron nun etrafına dökerek onu yakalamak istemiş ancak Metatron melek tabletini çözdüğünden kutsal yağ da ona işlememektedir.

Crowley'in Tabancası[değiştir | kaynağı değiştir]

Cehennemin kralı olan Crowley, AR-GE iblislerine melek bıçaklarını erittirip özel mermiler yaptırdı ve melekleri öldürebilen ateşli bir silah elde etti.

Melek Bıçağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Melekleri öldürebilen bir bıçaktır.Ama Sam Castiel tanrı olduktan sonra denediğinde işe yaramamıştır. Ayrıca şeytanları da öldürebilir. Uriel Castiel'i öldürmeye çalıştığında silahın varlığı ortaya çıkmıştır. Sonraki bölümlerde Castiel de dahil olmak üzere birçok melek bu silahı taşımıştır. Silah, uzun bir hançer veya kısa kılıç olarak tarif edilebilir. Melekler veya baş melekleri öldürmek için kullanılır. Uriel bir melek öldürme yeteneğine sahip olan tek şey başka bir melek olduğunu belirtmesine rağmen bıçaklarında bir insan elinde hala etkili olduğu görülür. Bir melek bu silah tarafından öldürülürse o zaman etrafı yoğun beyaz bir ışık kaplar ve kanatları yanar, kül gibi olur.

İlk Bıçak[değiştir | kaynağı değiştir]

Kabil'in Habil'i öldürdüğü silahtır: Evrendeki en güçlü silahlardan biridir, aslen bir hayvanın çene kemiğidir. İlk kez 9. sezonda Kabil'le beraber görünmüştür, Kabil bıçağı okyanusun en derin çukuruna gömmüştür ancak Crowley onu bulmuş ve çıkarmıştır. Ancak bıçak Kabil'in mührü olmadan kullanılamaz ve Kabil mührü Dean'e vermiştir. Bıçak ve mühür kullananda sürekli bir öldürme isteği doğurur. Dean Winchester bu bıçakla önce Gadreel'i yaralamış sonra da Abaddon'ı öldürmüştür. Efsaneye göre silah kullanan kişiyi o öldüğünde şeytana dönüştürür yani silahı kullanan kişi ölmez. Dean, yaptıklarından dolayı Metatron'u öldürmek ister, ancak bunu başaramaz ve Metatron Dean'i öldürür. Ancak mühürden dolayı Dean Winchester şeytan olur.Ardından Sam Dean'e 'şeytan iyileştirme' yöntemini uygulayarak Dean'i insana çevirir.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin en başından beri Winchester kardeşlerin anne babası önemli yer tutmuştur. Dizideki geri dönüşler sayesinde annelerinin ölümü ve babalarının avcı olması hakkında birçok bilgi edinilebilmektedir. Winchesterlar babalarının günlüğünden yararlanarak yaratıklarla savaşmaktadır.Dördüncü sezonda Dean annesinin bir avcı olduğunu ve Azazel ile anlaşma yaptığını öğrenmiştir. 4. sezonda öğrenildiği kadarıyla Adam adında avcılıkla alakası olmayan John Winchester'ın başka bir kadından doğan bir çocuğu daha vardır ama aynı bölümde bir yaratık (ghoul) tarafından öldürülmüştür. Daha sonra melekler tarafından hayata döndürülen Adam, Michael'a (Mikaile) beden olmuştur.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarının Keith R.A.Decandido olduğu "Supernatural Nevermore" adlı kitap Mart 2010'da çıkmıştır. Türkçeye "Supernatural Bir Daha Asla" olarak çevrildi. Sam ve Dean’in annesi, esrarengiz ve şeytani bir güç tarafından tam yirmi iki yıl önce öldürülmüştü. O günden sonra Sam ve Dean’in babası, Amerika’nın arka sokaklarında, karanlık köşelerde yaşayan doğaüstü yaratıklar hakkındaki her şeyi iki kardeşe öğretecekti, nasıl yok edileceklerini de…

Sam ve Dean, New York’a sıradan bir perili ev olayı için gelmişti. En azından başta böyleydi. Çünkü bir rockçının evinde inleyip duran hayaletten çok daha önemli, büyük ve ölümcül şeyler de olup bitiyordu etrafta. İki üniversiteli öldüresiye dövülmüştü ve dahası, saldırgan tek kelimeyle tuhaftı. New York gerçeğini bile aşan acayiplikte bir cinayet meselesi de vardı. İki kardeşin, kendilerini Edgar Allan Poe’nun tüyler ürpertici öykülerinden esinlenen bir katliam zinciri içinde bulması uzun sürmedi..

Ele geçirdikleri her ipucu, onları Poe klasiklerinden birine götürüyordu. Şimdi, öykünün sonunu yeniden yazmaları lazımdı. Zira var olan sona göre katil, iki kardeşin işini sonsuza dek bitirecekti.

Sam ve Dean, nasıl öldüreceklerini öğrenerek büyümüştü. Kötülüğün peşine düşecek güce sahiptiler.

Supernatural Cadı Kanyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarının Jeff Mariotte olduğu "Supernatural Witch's Canyon" adlı kitap Temmuz 2010'da çıkmıştır. Türkçeye "Supernatural Cadı Kanyonu" olarak çevrilmiştir. Sam ve Dean’in annesi, esrarengiz, şeytani bir güç tarafından yirmi iki yıl önce öldürülmüştü. O günden sonra babaları, Amerika’nın arka sokaklarında, karanlık köşelerde yaşayan doğaüstü yaratıklar hakkındaki her şeyi bu iki kardeşe öğretecekti, nasıl yok edileceklerini de…

Sam ve Dean, Büyük Kanyon’a gitmişti ve bu, zevk için çıktıkları bir gezi değildi. Doğa harikası kanyonun yakınlarında esrarengiz cinayetler işleniyordu. Uzun aralıklarla, kırk yılda bir işlenen bu cinayetlerin üzerinde o güne dek fazla durulmamıştı. Ancak kısa süre içinde bölgede, görkemli bir törenle büyük bir alışveriş merkezi açılacaktı. Ve binlerce müşteri, binlerce olası kurban demekti.

Winchester Kardeşler, yöre halkını ve müşterileri koruma görevini üstlenmişti. Ne yazık ki mücadele ettikleri kana susamışların, bir grup hırçın, intikam alma heveslisi ölü olduğundan habersizlerdi!

Arizona Çölü’nün ortasında beliren kötü ruhlar dehşet saçmaya başladığında onlara kimse yardım edemezdi. Ve tüm bu mezarlık kaçkınlarını böylesine sinirlendirenin ne olduğunu ortaya çıkaramazlarsa Cadı Kanyonu, Sam ve Dean’e de mezar olabilirdi.

Serinin Diğer Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Supernatural: Nevermore (Bir Daha Asla) (Keith R.A. Decandido)
 • Supernatural: Witch's Canyon (Cadı Kanyonu) (Yazarı Jeff Mariotte)
 • Supernatural: Bone Key (Kemik Anahtar) (Yazarı Keith R.A. Decandido)
 • Supernatural: Unholy Cause (Lanetli Emanet) (Yazarı Joe Schreiber)
 • Supernatural: Heart Of The Dragon (Ejder Yürek) (Yazarı Keith R.A. Decandido)
 • Supernatural: War Of The Sons (Oğullar Savaşı) (Yazarı Rebecca Dessertine)
 • Supernatural: One Year Gone (Bir Yıl Bitti) (Yazarı Rebecca Dessertine)
 • Supernatural: Coyote's Kiss (Koyote Öpücüğü) (Yazarı Christa Faust)
 • Supernatural: Night Terror (Gece Terörü) (Yazarı John Passarella)
 • Supernatural: Rite of Passage (Geçiş Ayini) (Yazarı John Passarella)
 • Supernatural: Fresh Meat (Taze Et) (Yazarı Alice Henderson)
 • Supernatural: Carved in Flesh (Ete Oyulmuş) (Yazarı Tim Waggoner)
 • Supernatural: Cold Fire (Soğuk Ateş) (Yazarı John Passarella)
 • Supernatural: Mythmaker (Mit Yaratıcı) (Yazarı Tim Waggoner)
 • Supernatural: John Winchester's Journal(John Winchester'in Günlüğü) (Yazarı Alex Irvine)
 • The "Supernatural" Book Of Monsters, Spirits, Demons and Ghouls(Canavarlar, Ruhlar, Şeytanlar ve Gulyabaniler Kitabı) (Yazarı Alex Irvine)

Supernatural Çizgi Romanları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Supernatural: Origins (Yazarı Peter Johnson)
 • Supernatural: Rising Son (Yazarı Peter Johnson)

Supernatural Japon Animasyonu (Animesi)[değiştir | kaynağı değiştir]

Supernatural The Animation olarak yayımlanmıştır. 2011 yılında açılışı yapan anime dizisinin sadece 22 bölümlük bir sezonu çekilmiştir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Carr, Gillian. "Supernatural News Round-Up: Premiere Date, Emmy Nomination and More". Firefox News. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2008. 
 2. ^ "Supernatural The Animation Project Launched in Japan". Anime News Network. 9 Haziran 2010. 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2010.