Trigun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Trigun
Trigun logosu
トライガン
(Toraigan)
TürAksiyon, kıyamet sonrası, Uzay westerni[1]
Manga
YazarYasuhiro Nightow
YayımcıTokuma Shoten
Diğer yayımcı
BaskıShōnen Captain Comics Special
DergiMonthly Shōnen Captain
DemografikShōnen
Yayın tarihiNisan 1995Ocak 1997
Cilt sayısı5
Manga
Trigun Maximum
YazarYasuhiro Nightow
YayımcıShōnen Gahōsha
Diğer yayımcı
BaskıYoung King Comics
DergiYoung King OURs
DemografikSeinen
Yayın tarihiEkim 1997Mart 2007
Cilt sayısı14
Anime televizyon dizisi
YönetmenSatoshi Nishimura
YapımcıShigeru Kitayama
SenaristYōsuke Kuroda
MüzikTsuneo Imahori
StüdyoMadhouse
LisansCrunchyroll
KanalTV Tokyo
Diğer kanallar
Yayın tarihi 1 Nisan 1998 30 Eylül 1998
Bölüm sayısı26
Anime filmi
Trigun: Badlands Rumble
YönetmenSatoshi Nishimura
Yapımcı
  • Shigeru Kitayama
  • Yukiko Koike
  • Yoshiyuki Fudetani
  • Tsuneo Takechi
SenaristYasuko Kobayashi
MüzikTsuneo Imahori
StüdyoMadhouse
Yayın tarihi24 Nisan 2010
Yayın süresi90 dakika
Anime televizyon dizisi
Trigun Stampede
YönetmenKenji Mutō
Senarist
  • Tatsurō Inamoto
  • Shin Okashima
  • Yoshihisa Ueda
MüzikTatsuya Kato
StüdyoOrange
LisansCrunchyroll
KanalTV Tokyo
Yayın tarihi Ocak 2023 – güncel

Trigun (Japoncaトライガン, romanizeToraigan), Yasuhiro Nightow tarafından yazılan bir manga serisidir. Seri, Nisan 1995-Ocak 1997 tarihleri arasında Tokuma Shoten'nin Monthly Shōnen Captain dergisinde yayınlandı. Trigun Maximum adlı devam mangası ise Ekim 1997-Mart 2007 tarihleri arasında Shōnen Gahōsha'nın Young King Comics dergisinde yayınlandı.

Seri, No Man's Land olarak bilinen kurgusal gezegende geçmekte olup kafasındaki muazzam ödülü elde etmek için sürekli olarak ödül avcılarıyla savaşan ünlü bir kanun kaçağı Ezergeçer Vash'i takip etmektedir. Anlatı ilerledikçe Vash'in geçmişi keşfedilir. Trigun, Nightow'un Batı filmlerine olan hayranlığından kaynaklandı. Nightow, Vash'in düşmanları öldürmekten kaçınarak ve bunun yerine her hikâye yayında yer alan karakterleri keşfederek Batı filmlerindeki kovboylardan farklı olmasını istedi.

Madhouse tarafından hazırlanan bir anime televizyon serisi uyarlaması Nisan-Eylül 1998 tarihleri arasında yayınlandı. Trigun: Badlands Rumble adlı bir anime film uyarlaması ise Nisan 2010 tarihinde gösterime girdi. Orange tarafından hazırlanan Trigun Stampede adlı yeni bir anime televizyon serisi uyarlamasının Ocak 2023 tarihinde yayınlanması planlanmaktadır.

Mangaya verilen kritik tepki, Vash ve arkadaşlarının eylemlerine ve ilişkilerine ve ayrıca aksiyon sahnelerinin ele alınmasına dayalı olarak genellikle olumlu olmuştur. Ancak eleştirmenler, Vash'in tekrarlanan pasifizmi ve konusunun anlaşılmasının zor olması konusundaki çıkmazını eleştirdiler. Anime benzer şekilde olumlu karşılandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Trigun, uzak gelecekte 32. yüzyılda çölleşmiş bir gezegen olan No Man's Land'de geçmektedir. Ezergeçer Vash, başına 60 milyar dolar ödül konmuş, çok acımasız, efsanevi bir kanun kaçağıdır. Herhangi bir kente gidişiyle ilgili herhangi bir dedikodu çıksa bile o kent anında tahliye edilir. Ancak, gerçek Ezergeçer Vash ile hakkında söylenenler birbirini tutmamaktadır. Serinin gizemli, anlaşılması zor ana karakteri aslında içinde daha bir kahramansıdır; bazen de tam bir aptal gibi davrandığı zamanlar da olmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pope, Kyle (23 Mart 2003). "Trigun - Introduction - The Edit List". Anime News Network. 4 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]