Battle B-Daman!

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Battle B-Daman
B-伝説! バトルビーダマン
(Bī-Densetsu! Batoru Bīdaman)
Tür Macera, komedi, spor
Manga
Yazar Eiji Inuki
Yayımcı Shogakukan
Diğer yayımcı
Dergi CoroCoro Comic
Demografik Kodomo, shōnen
Yayın tarihi Nisan 2002Kasım 2005
Cilt sayısı 8
Anime televizyon dizisi
Yönetmen Mitsuo Hashimoto
Yapımcı
  • Shunji Aoki
  • Shinichi Ikeda
  • Mamiko Aoki
Senarist Hiroyuki Kawasaki
Müzik Takashi Fukigami
Stüdyo Nippon Animation
Lisans Hasbro
Kanal TV Tokyo
Diğer kanallar
Yayın tarihi 5 Ocak 2004 27 Aralık 2004
Bölüm sayısı 52
Anime televizyon dizisi
Battle B-Daman: Fire Spirits!
Yönetmen Mitsuo Hashimoto
Yapımcı
  • Shunji Aoki
  • Shinichi Ikeda
  • Mamiko Aoki
Senarist Katsumi Hasegawa
Müzik Makihiko Araki
Stüdyo Nippon Animedia
Lisans Hasbro
Kanal TV Tokyo
Diğer kanallar
Yayın tarihi 10 Ocak 2005 26 Aralık 2005
Bölüm sayısı 52
Oyun
Geliştirici Takara
Yayımcı Atlus
Tür Aksiyon
Platform Game Boy Advance
Çıkış tarihi 25 Temmuz 2006[1]

Battle B-Daman! (JaponcaB-伝説! バトルビーダマン, romanizeBī-Densetsu! Batoru Bīdaman) veya B-Daman! (ビーダマン!, Bī-Daman!), Eiji Inuki tarafından yazılan bir manga serisidir. Seri, Nisan 2002-Kasım 2005 tarihleri arasında Shogakukan'ın CoroCoro Comic dergisinde sekiz tankōbon cilt halinde yayınlandı. Nippon Animation tarafından hazırlanan bir anime televizyon serisi uyarlaması Ocak-Aralık 2004 tarihleri arasında yayınlandı. Battle B-Daman: Fire Spirits! (B-伝説! バトルビーダマン 炎魂, Bī-Densetsu! Batoru Bīdaman) adlı ikinci sezonu ise Ocak-Aralık 2005 tarihleri arasında yayınlandı.

Oyuncak serisi orijinal olarak Takara tarafından üretildi ve Hasbro tarafından ABD'de ve Sonokong tarafından Güney Kore'de piyasaya sürülmek üzere lisanslandı. B-Daman serisinin ilk tasarımı Bomberman'e dayanıyordu, ancak kemer tokası "mermer" ile değiştirildi.

İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

B-Daman kelimesi Bī kelimesi (ビー) ve Daman kelimesinden (ダマン) oluşmuştur. Böyle isim kurmalarının sebebi "Tama" kelimesi (玉) top anlamındadır. T yumuşayarak D'ye dünüşmüştür ve yanına da bir kaynaştırma eki -n (ん) gelmiştir. Bunların hepsini bir araya getirip, Katakana alfabesine dönüştürülerek Bī-Daman (ビーダマン) kelimesi ortaya çıkmıştır. B-Densetsu! (B-伝説!) ise "B-Efsanesi" anlamındadır. Batoru (バトル), İngilizce'de "battle"dır ve İngilizce kökenli bir kelimedir ve anlamı "savaş"tır. İşte bunların hepsi bir araya getirilerek "B-Densetsu! Batoru Bī-Daman! (B-伝説! バトル ビーダマン!) kelimesi ortaya çıkmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Olay, Armada adlı bir B-Daman yaratıcısının, Kobalt Blade adlı bir B-Daman yapması ve B-Da Mage, Yamato adlı yarı kedi yarı çocuğu seçmesiyle başlamıştır. Yamato'yu Mie adlı bir kadın bulmuştur ve onun sırtında bir B-Daman görmüştür. Sonra onu sahip edinmiştir ve Mie onu çocuk gibi yetiştirip Yamato'nun çocuk gibi davranmasını sağlamıştır. B-Daman'ı Yamato'nun yetiştiği zaman vereceği için onu kafesinin bir duvarına saklamıştır. Yamato büyüyünce sürekli B-Daman istemeğe başlamıştır ve annesi sürekli "B-Daman kullanmayacaksın." diye ısrar etmektedir. Yamato'nun doğumgününde Gray adlı bir çocuk, Kobalt Blade'i almak ister ve ona meydan okur. Yamato'nun da B-Daman'ı olmayınca içinden "Keşke bir tane olsaydı! O zaman sana meydan okuyabilirdim!" dedi ve duvardan bir parlama görüldü. Duvar parçalandı ve Kobalt Blade, Yamato'nun eline geldi. Gray ile yapılan maçta Yamato galip geldi ve Gray'la arkadaş oldu. Gray, Terry ve Bull'la değişik maceralara atılmaya başladı.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yamato Delgado (大輪ヤマト - Daiwa Yamato

Seslendirme (Japonca): Reiko Takagi (高木礼子)
B-Daman: Kobalt Blade (コバルトブレード - Kobaruto Burēdo) ~ Kobalt Saber (コバルトサーベル - Kobaruto Sāberu)

11 yaşında yarı kedi yarı çocuk olan hikâyenin baş kahramanı. Kan grubu 0'dır. Memleketi Cautune (カウトゥーン) köyüdür. En iyi arkadaşları Terry, Gray ve Bull'dur. 5 yaşından önceleri vahşi kedi gibi davranıyordu ama Mie, onu çocuk gibi yetiştirdi ve çocuk gibi davranmaya başladı. Yamato, çocuk gibi davranmaya başlamasına rağmen bazen kedilerin yaptığı şeyleri yapabilmektedir. Örneğin; dört ayak üstüne düşmek ya da dört ayak üstünde yürümek gibi. Saf ve temiz yüreklidir. Süper Beşli oyununu kazanarak oldukça para kazanmıştır ve kötü Marda-B'yi yenmiştir. Arkadaşları olmadan savaşamaz.

Yamato'nun Cain'in düşmanı olduğunu öğrenince savaşa katılmıştır ve Kobalt Blade, savaş sırasında parçalanmıştır. Yamato'nun gözyaşları kırılan B-Daman parçalarına düşmüştür ve kireçli halinden normal hale dönmüştür. Böylece Yamato ve arkadaşları Kobalt Saber adlı güçlü bir B-Daman yapmışlardır ve Kobalt Blade'in normal hale dönen parçasını eklemişlerdir.

Gray Michael Vincent (グレイ マイケル ビンセント - Gurei Maikeru Binsento)

Seslendirme (Japonca): Dai Yūki (泰勇気)
B-Daman: Chrome Zephyr (クロム ゼフィアー - Kuromu Zefiā) ~ Chrome Raven (クロムレイヴン - Kuromu Reivun

12 yaşındadır. Kan grubu AB'dir. Memleketi Wintune (ウィントゥーン) köyüdür. Soğuk kalplidir. İlk baş Yamato ile arkadaştır ama Gölge Birliği'nin kardeşi Liena'yı hapsettiğini tamamen unutmuştur. Yamato, Bull ve Gray, Delta Kayası'na tırmanırken Yong Fa kardeşleriyle karşılaşırlar. Ve sonra da kardeşini hâla hapsettiklerini söylerler. Gray de Gölge Birliği'ne katılır ve Yamato, büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Bir gün stadyumda Gray ile Yamato maç yaparken Enjyu "Bile bile Gray'e yenileceksin çünkü kardeşi Liena bizim elimizde!" der ve Yamato'da öğrenir. Gölge Birliği, Sigma'nın maskesini Liena'ya takarak Sigma'nın yerini almıştır. Yamato ile Liena maç yapmışlardır ve maçı Yamato kazanmıştır. Kazanınca Gölge Birliği'nin hipnotize ettiği Liena, hipnozdan çıkarak eski haline dönmüştür. Liena, eski haline dönünce Gray'de Gölge Birliği'nden ayrılıp Yamato ile yeniden arkadaş oldu.

Neo Gölge Birliği'nden News ve Salz, Yamato'nun köyü Cautune'a bir saldırı hazırlamışlardır ve Yamato'nun B-Daman'ı onarıldığı için Gray ve Terry yarışmak zorunda kalmıştır. Terry yeniilince Gray, zar zor dayanmaya çalışmıltur ve Chrome Zephyr, ağır hasar görmüştür. O sırada Bull ve Armada, Yamato'nun B-Daman'larını onarmıştır. Ayrıca Gray'e de "Chrome Raven" adlı yeni bir B-Daman yapmışlardır. Sonra Yamato ve Gray, savaşı kazanmıştır ve Cautune köyü kurtulmuştur.

Terry McScotty (燕ツバメ - Tsubakura Tsubame)

Seslendirme (Japonca): Tomoko Kaneda (金田朋子)
B-Daman: Wing Ninja (ウィング忍者 - U~ingu Ninja) ~ Wing Sword (ウィングソード - U~ingu Sōdo)

12 yaşındadır. Kan grubu A'dır. Memleketi Tsubakura (ツバクラ) köyüdür. Tsubakura köyünde yaşayan ailesi, nesiller boyunca oradadır ve köy, dağların arasındadır. Oldukça çevik ve hareketlidir. Aslında İskoçya kökenlidir. Yamato ile seyahat ettiklerinde yemek pişirme gibi şeyleri o yapar. Hatta bir bölümde Sly'dan çorba yapmasını öğrenmiştir. Joe ile dövüş sanatları okulunda tanışmışlardır ve iyi arkadaş olmuşlardır. Kılıcını yanından asla ayırmaz.

Tsubakura köyündeki evleri Enjyu ve Neo Gölge Birliği tarafından sarılmıştır. Bunun sonucunda Enjyu ve Terry, evlerinde maç yapmışlardır. Terry en güçlü saldırısını yapmıştır ve neredeyse kazanmaktadır. Ama son zamanda Enjyu da en güçlü saldırısını yaparak Wing Ninja'yı ortadan ikiye bölmüştür. Joe, bu olaydan sonra Terry'e Tsubakura Nehri'nde efsanevi bir B-Daman parçalarının bulunduğunu söylemiştir. O parçaları nehirden almıştır ve Joe'nun sahibini aradığı Blaster Core Systemli (ブラスター コアー システム) B-Daman'la birleştirmiştir. Böylelikle Wing Sword adlı B-Daman ortaya çıkmıştır.

Bull Borgnine (ブル ボーグナイン - Buru Bōgunain)

Seslendirme (Japonca): Kurumi Mamiya (間宮くるみ)
B-Daman: Helio Braker (Parçalandı) (ヘリオブレイカー - Heriobureikā)

11 yaşındadır. Kan grubu B'dir. Yamato'yla karşılaşıncaya dek B-Daman Koleksiyoncusu'ydu. Bull'un üç farklı kişiliği vardır. Birinci hali her zamanki halidir. Saçı siyahtır, saftır ve gözleri küçüktür. Ve aynı zamanda her şeye güler. İkinci kişiliğinde de saçı siyahtır. Gözleri büyüktür ve sağ gözü saçının uzunluğundan gözükmez. Orta sinirlidir. Üçüncü kişiliğinde ise turuncu saçlıdır. İki gözü de gözükür ve büyüktürler. En sinirli ve en güçlü halidir.

Cautune köyü işgal edilirken Bull, News ve Salz ile karşılaşırken B-Daman'ı parçalandı. O günden sonra Bull, kendini B-Daman tamircisi olmaya adadı.

Armada (アルマーダ - Arumāda)

Seslendirme (Japonca): Tadashi Miyazawa (宮澤正)

Yaşlı ve şişman bir kedidir. Krem rengi kürkü vardır. B-Daman yaratıcısıdır. Kobalt Blade'ide o yapmıştır. O kadar bilge olmasına rağmen oldukça tembeldir. Dağlarda taştan bir evde yaşamaktadır. Yamato ve Terry'i zorlu bir eğitimden geçirmiştir. Savaşlarda zayıf ve püf noktaları bilir. Bastonu vardır.

Mie Delgado (大輪ミエ - Daiwa Mie)

Seslendirme (Japonca): Naoko Takano (高野直子)

Yamato'nun üvey annesidir. Kan grubu 0'dır. Yamato'nun gerçek annesi bir kedidir ama nerede olduğu bilinmemektedir. Bir kafesi vardır. Kafenin şekli taştan kedi gibidir, bu araba bile olabilir. Ayrıca Yamato, Mie ve Tommi, aynı renkte fular giyer.

Liena Grace Vincent (リエナ グレース ビンセント - Riena Gurēsu Binsento)

Seslendirme (Japonca): Takako Uemura (上村貴子)

Gray'in ikiz kız kardeşidir. 12 yaşındadır. Kan grubu AB'dir. Memleketi Wintune (ウィントゥーン) köyüdür. Gölge Birliği onu ele geçirmiştir ama Yamato, onu kurtarmıştır. Wen, ona aşıktır. Gölge Birliği onu hipnotize edip Sigma'nın maskesini taktığı için sonradan Sigma ile çok iyi arkadaş olmuşlardır. Stadyumda belirlendiği zaman Liena, hipnozun etkisindeydi. Onun için herkes onu Sigma olarak biliyordu ve Sigma'nın Yamato ile karşılaşması gerekiyordu. Liena hipnozdan çıkınca Liena ile Yamato karşılaşacaktı. Ama Liena, kardeşi Gray'in Yamato ile karşılaşmayı çok istediği için değiştirdi ve Gray ile Yamato karşılaştı.

Enjyu (炎呪 - Enju)

Seslendirme (Japonca): Kishio Daisuke (岸尾大輔)
B-Daman: Lightning Kahn (ライトニングカーン - Raitoningu Kān) ~ Blazing Kahn (ブレイジングカーン - Bureijingu Kān)

Bir zamanlar Gölge Birliği'ndeydi. Yaklaşık 13 yaşındadır. Kan grubu A'dır. Trajik bir geçmişi vardır ve acımasızdır. Çocukken saçı maviydi. Sonradan Yamato ve arkadaşlarına katılmıştır ve Enjyu, bambaşka biri olmuştur. Babasının makinesine yüzünü kaptırdığı için yüzünde yara oluşmuştur. Yara oluşunca saçları kırmızıya dönüşmüştür.

Son bölümde Enjyu, Marda-B'den bıkmaya başlamıştır. Onu yenmek için onun tarafındaymış gibi görünmüştür. B-Enerji'leri ile tek başına Marda-B'yi yenmeye çalışmıştır ama başarısız olmuştur. O olaydan sonra Marda-B, Enjyu'nun beynini yıkamıştır. Yamato ve arkadaşları Marda-B'yi yenmeye çalışırken Terry, Enjyu'yla karşılaşmıştır. Terry, onu yenince Enjyu, hipnozdan çıkmıştır. Grup, Marda-B'yi yendiğinden beri Enjyu, Yamato ve arkadaşlarının yanında olmuştur.

Wen Yong Fa (ウェン ユンファ - U~en Yun Fa)

Seslendirme (Japonca): Tomo Shigematsu (重松朋)
B-Daman: Bakuso/Mavi Ejderha (爆走/青龍 - Bakusō/Seiryū) ~ Bakurekuso (Li'nin Kırmızı Ejderhası ve Wen'in Mavi Ejderhası'nın birleşimi) (バクレクソー - Bakurekusō) ~ Kral Bakuso (王爆走 - Ōbakusō)

Bir zamanlar Gölge Birliği'ndeydi. 12 yaşındadır. Kan grubu 0'dır. Li'nin abisidir. Memleketi Raiken (ライケーン) köyüdür. Li'ye göre daha sıcak kanlıdır. Yamato'nun kişilik özellikleri, Wen'in kişilik özelliklerine çok benzerdir. Sonradan Yamato ve arkadaşlarına katılmışlardır. Li, ilerki bölümlerde Enjyu'ya yardım etmek için Gölge Birliği'ne katılmıştır. Bu nedenle Wen, büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır.

Li Yong Fa (リー ユンファ - Rī Yun Fa)

Seslendirme (Japonca): Miyako Itō (伊東みやこ)
B-Daman: Rekuso/Kırmızı Ejderha (レクソー/赤龍 - Rekusō/Akaryū) ~ Bakurekuso (Li'nin Kırmızı Ejderhası ve Wen'in Mavi Ejderhası'nın birleşimi) (バクレクソー - Bakurekusō) ~ Kral Rekuso (王レクソー - Ōrekusō)

Bir zamanlar Gölge Birliği'ndeydi. 9 yaşındadır. Kan grubu A'dır. Şampiyonluk Turnuvaları'nda Terry ve Li karşılaşacaklardı. Ve Li, onları izlerken Yamato'nun annesi Mie Li'yi gördü. Ve Li'de onu kıramayarak kafesinde ona yardım etti. Li'nin yardım ettiğini görünce Mie, ona Yamato'nun en sevdiği yiyecek olan balıklı sandviç verdi. O sırada ise Terry ve arkadaşları maça hazırlanıyorlardı. Dinlenmek için kafeye geldiklerinde Li'yi gördüler ve o zaman kafeyi işgal etmek için gelen bir takım domuzlarla karşılaştılar. B-Daman maçında Yamato ve Li, birlikte savaşmışlardır ve kazanmışlardır. O zamandan beri Li, Yamato ve arkadaşlarına katılmak istemiştir. Wen ve Yamato bir yarışmada karşılaşırken Yamato, maçı kazanmıştır ve Wen'in durumu ağırdır. O zaman Yamato, Wen'e el uzatmışlardır ve o zamandan beri arkadaşlardır.

Bir gün Li, dağlarda Wen ile dinlenmektedir. Dağlarda bir sorun olmadığını Li, diğerlerine bildirmek için Terry'nin köyüne Tsubakura'ya gitmiştir. Giderken yolda Enjyu'yu görmüştür ve Enjyu, Li'ye Gölge Birliği'ne katılmasını istemiştir. Çünkü; Enjyu da Marda-B'den bıkmıştır ve onun grubuna girerek onun sırrını öğrenmeye çalışmaktadır. Li'de o nedenle Gölge Birliği'ne katılmıştır ve Wen'e oldukça sert davranmıştır. Ama Cain'inde fikriyle Marda-B, Li'nin beynini yıkamıştır. Ama sonradan Wen, bir maçta Li'yi yenip hipnozun etkisinden kurtarmıştır.

B-Da Mage (ビーダ魔人 - Bī-Da Majin)

Seslendirme (Japonca): Kazuko Sugiyama (杉山佳寿子)

Çizgi diziyi sunan kişidir. Dizinin olmazsa olmazıdır. İlk baş diziyi başlatır, genellikle komik bir şeyler olur. Ya da stadyumlarda değişik B-Daman oyunlarını tanıtır. Aslında B-Da Mage anlatır, Meowmigolar ise canlandırır. ya da dizinin sonunda gelecek bölümde olabileceğini söyler ve en sonunda "Bunu öğrenmek için..." der ve sonra Meowmigolar "Bir sonraki bölümde göreceğiz" der ve bitirir. Su damlacıklarına benzer, her yeri mavidir, sadece gözleri ve saçları siyahtır. Mavi toplardan oluşan kolye takar.

Meowmigolar (ニャーミーゴーズ - Nyāmīgōzu)

B-Da Mage'in kedileridir. Dizinin bitmesinde önemli rol oynarlar. Üç tane kedilerdir. Biri küçüktür ve beyazdır, diğeri büyüktür ve krem rengidir, bir diğeri ise küçüktür ve grimsidir. Dizinin sonunda B-Da Mage, "Bunu öğrenmek için..." dedikten sonra Meowmigolar "Bir sonraki bölümde göreceğiz" der ve bitirir.

Cain McDonnell (カイン マクダネル - Kain Makudaneru)

Seslendirme (Japonca): Hiro Yūki (結城比呂)
B-Daman: Knight Cavalry (ナイトキャバルリー - Naito Kyabarurī) ~ Black Knight (ブラックナイト - Burakku Naito) Lord Cavalry (ロードキャバルリー - Rōdo Kyabarurī)

13 yaşındadır. Kan grubu AB'dir. Zengin bir aile çocuğudur. Babasından inanılmaz bir şekilde etkilenmiştir. Uşağı Joshua'dır, ama babasından etkilenmeden önce onu kardeşi gibi görmüştür. Babasından etkilenmeden önce çok iyi bir çocuktu, ama ondan sonra kalpsiz ve acımasız oldu. Knight Cavalry'i ve Black Knight'ı kendi parçaladı. Joshua, onu kurtarmak için seferberdir.

Yamato ve arkadaşları Marda-B'yi yenince Cain, tamamen felce girdi sayılır. Bir tek en son Yamato dediği duyulmuştur ama sonradan kendine gelmiştir ve Yamato'nun arkadaşı olmuştur. Cain, yine iyi kalpli olmuştur.

Joshua (ジョシュア - Joshua)

Seslendirme (Japonca): Akira Sasanuma (笹沼尭羅)
B-Daman: Dragogale (ドラゴギアル - Doragogiaru)

16 yaşındadır. Kan grubu A'dır. Süper 5'li oyununda Ejderha Sahnesi'nin bekçisidir. Cain'in uşağıdır, aslında kardeş gibi görür. Cain için her şeyi yapmaya hazırlıdır. Oldukça tertipli ve düzenli bir çocuktur.

Marilyn (マリリン - Maririn)

Seslendirme (Japonca): Miyuki Kuwajima (桑島三幸)

Süper 5'li oyununun sunucusudur. B-Da Mage, ona gıcık kapar, çünkü oyunun kurallarını tam B-Da Mage anlatacakken Marilyn, onun sözünü keser ve o anlatır. Kobalt Blade'i kırmak için Cain ile çalışıyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Battle B-Daman". IGN. 1 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]