Dragon Quest

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dragon Quest
Tür Rol yapma
Yapımcı
Yayımcı Square Enix
Yaratan Yuji Horii
Sanatçı Akira Toriyama
Besteci Koichi Sugiyama
Platformlar
İlk yayın Dragon Quest
27 Mayıs 1986
Son yayın Dragon Quest XI S
27 Eylül 2019
Yan ürün

Dragon Quest (Japoncaドラゴンクエスト Doragon Kuesuto), Armor Project tarafından geliştirilen ve Square Enix tarafından yayınlanan bir rol yapma video oyunu serisidir. 1986'da yayınlanan ilk oyunuyla, 11 ana oyununun yanı sıra çok sayıda yan oyunu ile ana serideki hemen her oyunla ilgili çok sayıda manga, anime ve roman uyarlaması bulunmaktadır.[1]

Seri, konsol rol yapma oyunlarının geliştirilmesinde önemli bir etkiye sahipti ve türe bir dizi özellik getirdi. Serinin kurulumları çeşitli bilgisayarlarda, video oyunu konsollarında ve cep telefonlarında görüldü. Serinin başlarında, Dragon Quest oyunları, oyunla ilgisi bulunmayan masaüstü rol yapma oyunu DragonQuest ile karıştırılmasından kaçınmak için Kuzey Amerika'da 2005 yılına kadar Dragon Warrior adı altında piyasaya sürüldü. Square Enix, 2002'ye kadar ABD'de kullanılmak üzere Dragon Quest ticari markasını tescil ettirmedi.

Çoğu Dragon Quest oyununun temel dayanağı, toprakları güçlü bir kötü düşmanın elindeki tehlikeden kurtarmaya çalışan bir ana karakteri oynamaktır. Ana karakter, genellikle bir grup parti üyesi tarafından eşlik edilir. Sıra tabanlı dövüş, serinin maskotu haline gelen Slime da dahil olmak üzere yinelenen canavarlar, metin tabanlı bir menü sistemi ve ana serilerin çoğunda rastgele karşılaşmalar gibi yaygın unsurlar seri boyunca ve oyunlarda devam etmektedir.

Dragon Quest, 1980'lerde piyasya sürüldüğünden bu yana aynı genel lider geliştirme ekibine sahipti. Senaryo yazarı ve oyun tasarımcısı Yuji Horii, karakter tasarımcısı Akira Toriyama ve müzik bestecisi Koichi Sugiyama, serideki her büyük oyunda rol üstlendi. İlk oyundan bu yana kullanılan orijinal kavramlar, Wizardry ve Ultima gibi Batılı rol yapma oyunlarından unsurlar aldı. Oyunların sezgisel hale getirilmesi için büyük özen gösterildi ve böylece oyuncular oyunu kolayca oynamaya başlayabilmeleri sağlandı. Seri, Japonya dışındaki Nintendo Entertainment System versiyonlarında yoğun olarak sansürlenen bir dizi dini öğeye sahiptir.

2018 yılı itibarı ile Dragon Quest toplam 76 milyon adet satış rakamına ulaştı.[2]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Adı Yıl Platform
Dragon Quest 1986 NES, SNES, Game Boy, Game Boy Color, iOS, Android
Dragon Quest II 1987 NES, SNES, Game Boy, Game Boy Color, iOS, Android
Dragon Quest III 1988 NES, SNES, Game Boy Color, Wii, PlayStation 4, Nintendo 3DS
Dragon Quest IV: Chapters of the Chosen 1990 NES, PlayStation, Nintendo DS, iOS, Android
Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride 1992 SNES, PlayStation 2, Nintendo DS
Dragon Quest VI: Realms of Revelation 1995 SNES, Nintendo DS
Dragon Quest VII 2000 PlayStation, Nintendo 3DS
Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King 2004 PlayStation 2, Nintendo 3DS, iOS, Android
Dragon Quest IX: Sentinels of the Starry Skies 2009 Nintendo DS
Dragon Quest X 2012 Wii U, Wii, 3DS, Switch, PlayStation 4, Windows, iOS, Android
Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age 2017 PlayStation 4, Windows, Nintendo 3DS, Nintendo Switch (S)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kalata, Kurt. "The History of Dragon Quest". Gamasutra. 26 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2019. 
  2. ^ "FIND LARA CROFT'S GOLDEN DAGGER FOR THE CHANCE TO WIN £20,000 NATIONWIDE UK TREASURE HUNT CELEBRATES SHADOW OF THE TOMB RAIDER LAUNCH". gamasutra.com. 23 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]