Paprika (film, 2006)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paprika
パプリカ
Yönetmen Satoshi Kon
Yapımcı
Senarist
  • Seishi Minakami
  • Satoshi Kon
Uyarlama Meikyū Monogatari
Oyuncular
Müzik Susumu Hirasawa
Görüntü yönetmeni Michiya Katou
Stüdyo Madhouse
Dağıtıcı Sony Pictures Entertainment Japan
Çıkış tarih(ler)i 2 Eylül 2006 (2006-09-02) (Venedik)
25 Kasım 2006 (2006-11-25) (Japonya)
Süre 90 dakika
Ülke  Japonya
Dil Japonca
Hasılat 882,267 US$

Paprika (Japoncaパプリカ Papurika), yönetmenliğini Satoshi Kon'un yaptığı ve senaryosu Seishi Minakami ve Satoshi Kon tarafından yazılan 2006 yapımı bir Japon bilimkurgu psikolojik gerilim anime filmidir. Film, Yasutaka Tsutsui'nin aynı adlı romanına dayanmakta olup Madhouse tarafından hazırlanmıştır. Film, ilk olarak 9 Eylül 2006 tarihinde 63. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde yayınlanmış olup[1] 25 Kasım 2006 tarihinde Japonya'da sinemalarda gösterime girdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın bir gelecekte, rüya terapisi adı verilen devrim niteliğinde yeni bir psikoterapi tedavisi icat edilir. DC Mini adlı bir cihaz, kullanıcının başka insanların rüyalarına girmesine ve kişiliği ile senkronize olarak anksiyete ve nevrozların kaynaklarını bulmasına ve onarmasını sağlamaktadır. Yüksek bir teknoloji ile üretilmiş bu cihaz psikoterapi dünyasında büyük bir devrim olarak görülmektedir. Ancak, insanların kişiliklerini değiştirebilme ve silebilmek gibi özelliklere sahip olan DC Mini'nin yanlış ellere geçmesi halinde oldukça tehlikeli bir silaha dönüşebilme potansiyeli bulunmaktadır.

Dr. Atsuko Chiba, kendi alanında oldukça önemli çalışmaları bulunan bir psikoterapisttir. Araştırmanın son aşamasında, bir DC Mini prototipinin çalınması ve cihazı icat eden arkadaşı Dr. Tokita'nın araştırma asistanlarından Himuro'nun kaybolması üzerine Dr. Atsuko olayların tesadüfi olmadığından şüphelenmeye başlar. Laboratuvarda bulunan araştırmacılardan bazılarının akıl sağlıklarını yitirmesi ile birlikte Dr. Atsuko çalınan DC Mini'nin insanların zihinlerini yok etmek üzere kullanıldığını anlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Venezia 63 - In Competition..." ...Biennale Cinema... 63rd Venice Film Festival... (İtalyanca). la Biennale di Venezia. s. 2. 21 Ağustos 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2019. 

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Perper, T.; Cornog, M. (2009). "Psychoanalytic Cyberpunk Midsummer-Night's Dreamtime: Kon Satoshi's Paprika". Mechademia. Cilt 4. s. 326. doi:10.1353/mec.0.0051. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]