Vampire Hunter D: Bloodlust

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vampire Hunter D: Bloodlust
吸血鬼ハンターD ブラッドラスト
YönetmenYoshiaki Kawajiri
Yapımcı
SenaristYoshiaki Kawajiri
UyarlamaVampire Hunter D: Demon Deathchase
Oyuncular
MüzikMarco D'Ambrosio
Görüntü yönetmeniHitoshi Yamaguchi
StüdyoMadhouse
DağıtıcıUrban Vision (ABD)
Nippon Herald Films (Japonya)[1]
Çıkış tarih(ler)i2000 (2000) (ABD)
21 Nisan 2001 (2001-04-21) (Japonya)
Süre105 dakika[2]
Ülke Japonya
 ABD[2]
Dilİngilizce
Hasılat151,086 US$

Vampire Hunter D: Bloodlust (Japonca吸血鬼バンパイアハンターD ブラッドラスト Banpaia Hantā Dī: Buraddorasuto) yönetmenliğini Yoshiaki Kawajiri'nin yaptığı ve senaryosu yine Kawajiri tarafından yazılan 2000 yapımı bir Japon karanlık fantezi anime filmidir.[3] Film, Hideyuki Kikuchi'nin Vampire Hunter D serisinin üçüncü romanı Demon Deathchase'e dayanmakta olup Madhouse tarafından hazırlanmıştır.

Filmin yapımına 1997 yılında başlandı ve 2000 yılında gösterime girdi. ABD'de 12 sinema salonunda gösterildi ve Amerikan eleştirmenlerinden genel olarak olumlu görüşler aldı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Vampirlerin ve iblislerin yeryüzünde gezdiği, karanlık bir dünyada vampir bir baba ile insan bir annenin oğlu olan bir vampir, D kanını taşıdığı her iki ırkın korkusunu kazanmış bir vampir avcısıdır. D, vampirlerin sahip olduğu zafiyetlere yalnızca belirli bir oranda sahip olup insanlar arasında yaşamaya çalışsa da toplum tarafından kabul görmemektedir.

Yeryüzünde kalan son vampirlerden biri olan Baron Meier Link, Charlotte Elbourne adında genç bir kızı kaçırır. Bunun üzerine Charlotte'un babası D'yi kızını geri getirmesi için kiralar ve eğer bir vampire dönüşmüşse insancıl bir şekilde öldürmesini ister. Aynı zamanda Charlotte'un abisi de kardeşini kurtarması için Marcus Kardeşleri kiralamıştır. D ve Marcus Kardeşler Link'e ulaşmak için hem birbirleri ile hem de zamana karşı yarışırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "バンパイアハンターD" (Japonca). Japanese Cinema Database. Erişim tarihi: 22 Nisan 2019. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ a b Browning, 2010. p.26
  3. ^ Alspector, Lisa. "Vampire Hunter D: Bloodlust". Chicago Reader. 29 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2019. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]