Uluslararası Olimpiyat Komitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uluslararası Olimpiyat Komitesi
SloganCitius, Altius, Fortius – Communiter
TürkçeDaha hızlı, daha yüksek, daha güçlü – Birlikte
Kuruluş23 Haziran 1894
TürSpor federasyonu
MerkezLozan, İsviçre
Üyeler105 etkin üye
45 onursal üye
Resmî dillerFransızca, İngilizce
BaşkanThomas Bach
Başkan yardımcılarıNg Ser Miang
John Coates
Nicole Hoevertsz
Juan Antonio Samaranch
Resmî siteolympic.org

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (İngilizceː International Olympic Committee, IOC, FransızcaComité international olympique, CIO), 23 Haziran 1894 günü Pierre de Coubertin'in önderliğinde kurulmuş olan ve Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyen organizasyondur. Komitenin merkezi İsviçre'nin Lozan kentindedir.

MÖ 776 ile MÖ 396 yılları arasında düzenlenen antik olimpiyat oyunlarının tekrar düzenlenmesi amacı ile kurulan komitenin ilk kuruluşu 1894 yılının Haziran ayı ortasında, Sorbonne'da düzenlenen bir kongrede gerçekleşmiştir. 37 spor kuruluşunu temsilen 78 kişi ve 9 ülkeden 20 delegenin de yer aldığı 2000'i aşkın bir davetli topluluğunu "International Athletic Congress" adlı toplantının gündeminde gündeminde amatörlük kavramının anlamı, uygulaması ve Olimpiyatlar konuları vardı. "Olympism" diye adlandırılan ikinci komitenin başında, Yunan Demitrios Vikelas ve üyeler arasında da Amerikalı Dr. William M. Sloane vardı. Coubertin, Kongre'den bir hafta önce Revue de Paris dergisinde yayınladığı bir makalede canlandırmasını istediği olimpiyatların temel ilkelerini sıraladı. Oyunların kongreden iki yıl sonra Atina'da başlaması ve Olimpizmin temel ilkeleri kongrede karara bağlandı.

IOC, 1896 yılında başlayan Modern Yaz Olimpiyat Oyunlarının yanı sıra ilki 1924 yılında Fransa'da gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları'nı da organize etmektedir.

Organizasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]