Ayna (TV programı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ayna
Ayna logo.jpg
Tür Belgesel
Sunucu Saim Orhan
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Prodüksiyon
Yapımcı Samanyolu Televizyonu
Yayın bilgileri
Yayın tarihi 2002
Dış bağlantılar
İnternet sitesi

Ayna, Saim Orhan tarafından hazırlanıp Samanyolu TV'de yayımlanan yurt dışı belgesel formatındaki televizyon programıdır.

Ayrıntı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayna programı için şu ana kadar 140'ı aşkın ülkede çekimler yapılmıştır. Program her hafta farklı bir ülkeyi tanıtmaktadır ve ülke kültürlerini, adet, gelenek ve göreneklerini, turistik köşelerini, ülke güzelliklerini ve halkının yaşantısı hakkında bilgi vermektedir. Fon müziği olarak da, tanıtılan ülkeler de yaygın olarak dinlenen müziklere yer verilmektedir. Programda öncelikle tanıtılan ülkenin kültürü hakkında genel bilgiler verilmekte, ardından o ülkede bulunan Türk okulları tanıtılmaktadır.

Ayna programı aynı zamanda bazı ilklere de imza atmıştır. 1931 yılında Bulgaristan’a hurda kâğıt fiyatına satılan arşivleri Bulgar Milli Kütüphanesinde bularak bu belgeleri ilk kez ekrana taşıyan program olmuştur. Yine Bosna-Hersek’te, Hıristiyanların dinlerine, mallarına ve kiliselerine dokunulmaması ile ilgili Fatih Sultan Mehmet'in fermanını görüntüleyen ve bunu Türkiye’ye büyük bir gururla duyuran ilk televizyon programı olmuştur. Programın tüm bölümleri kendi internet sitesinden izlenebilmektedir.

Çekim yapılan ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayna programı için çekim yapılan ülkelerden bazıları şunlardır;

Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan, Arnavutluk, Almanya, Angola, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Bosna-Hersek, Botsvana, Bulgaristan, Burkina Faso, Burma, Cezayir, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Fildişi Sahilleri, Filistin, Finlandiya, Fransa, Gambiya, Gana, Gine, Grönland, Güney Kore, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İran, İsrail, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık,İrlanda, İzlanda, Irak, Japonya, Kamboçya, Kanada, Kazakistan, Kamerun, Kenya, Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs, Kırgızistan, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kosova, Kuveyt, Liberya, Lüksemburg, Lübnan, Laos, Litvanya, Letonya, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malezya, Mali, Malavi, Malta, Mauritius, Mısır, Moğolistan, Moritanya, Maldivler, Moldova,Mozambik, Nepal, Nijer, Nijerya, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Papua Yeni Gine, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Yakutistan, Tuva, Buryatya, Orta Afrika, Rusya, Şili, Senegal, Sri Lanka, Singapur, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Tayland, Tataristan, Tunus, Türkmenistan, Togo, Uganda, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Zanzibar, Yeni Zelanda, Kırım, Ruanda, Hawaii, Dubai, Los Angeles, New York, Burundi, Namibya, Lesotho, İrlanda, São Tomé ve Príncipe, Gabon, Slovakya, Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Bhutan, Paraguay, Estonya, Kamerun, Kosta Rika, Gine-Bissau, Belarus, Cibuti, Botswana, Bahamalar, Maputo, Rodos, Zimbabwe, Küba, Somaliland, Panama, Svaziland, İskoçya, Kamerun, Makao

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayna programı, Türkiye’nin en çok izlenen yerli belgeseli ve Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneğinin "En başarılı Yaşam Programı" ödülünün sahibi. Aynı zamanda, Filipinler'i tanıtan bölümünden dolayı Filipin Büyükelçiliği tarafından kendilerine plaket verilmiştir.[1][2] Uludağ Üniversitesi tarafından 8. Medya Ödülleri En İyi Bilgi, Eğitim, Kültür Programı seçilmiştir.Ayrıca 19 Mart 2013'te Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Türk Öğrenci Konseyi'nden 2 ödül birden verildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]