Ay Savaşçısı karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aşağıda Ay Savaşçısı adlı animede yer alan karakterlerin bir listesi yer almaktadır.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Usagi Tsukino (Japoncada= Usagi: Tavşan anlamına gelir.Tsukino:Ay anlamına gelir. Uzakdoğu isimlerinde soyad (Tsukino) önce yazıldığı ve isme tamlama eki -o/-a vb. geldiği için anlamı ay tavşanıdır.) - Ay Savaşçısı

Serinin baş karakteri Usagi Tsukino, inanılmaz büyüklükte sevgiye sahip olan dikkatsiz ve sulugöz bir orta okul öğrencisidir. Yengeç burcudur. Ay Savaşçısı olduğu ilk zamanlarda kötülerle savaşmak istemez, sıradan biri olmak ister. Zaman geçtikçe Ay'dan gelen gücünü sevdiklerini korumak adına kullanmayı öğrenir. Geçmişteki hayatında Ay Prensesi Serenity, aynı zamanda geleceğin Yeni Kraliçe Serenity'si olan Usagi,Gümüş Milenyum Şatosu'nda yaşar. Efsanevi Gümüş Kristal'in kullanıcısıdır. Aynı zamanda 3.sezonda Kutsal Kupa'yı kullanarak Süper Ay Savaşçısı'na dönüşür. Daha sonra yeni, daha güçlü özel bir Ay Kupası sayesinde en güçlü hali olan Sonsuz Ay Savaşçısı'na dönüşür. Sonsuz halinde kanatları vardır. Yeni Ay Kraliçesi Serenity olarak 30.yüzyılda 1000 yaşındadır. Usagi, animede diğer savaşçılar gibi yeniden doğarak tekrar dünyaya gelmiştir.

Usagi'den yaşça büyük bir öğrenci olan Mamoru Chiba çocuk yaşta trafik kazasında anne ve babasını kaybetmiştir ve geçmişini hatırlayamamaktadır. Seriler boyunca önceden bilgilendirici rüyalar görür. Kim olduğunu bulma çabası içerisinde rüyalarının yardımıyla Usagi'yi yani Prenses Serenity'yi bulur. Kendisinin çok uzun zaman önce Dünya Prensi Endymion olduğunu ve Ay Prensesi Serenity ile büyük bir aşk yaşadıklarını hatırlar. Usagi ile tekrar aşk yaşar. Burcu ise aslandır. Genellikle beklenmedik bir anda ortaya çıkar. Savaşçılar ile beraber savaşır.

Tam bir kitap kurdu olan Ami Mizuno, Usagi'nin okul arkadaşı ve okul birincisidir. Başak burcudur. Çok zeki olan Ami, Merkür Savaşçısı'na dönüşebilmekte ve suyu kontrol edebilmektedir (bknz: Neptün Savaşçısı) Annesi gibi bir gün doktor olmayı hedeflemektedir. Ders çalışmaya olan tutkusu ve bilgisinden dolayı Luna'nın verdiği ufak bir el bilgisayarı sayesinde grubun beyni olmuştur.

Güçleri: Ateş, mitolojik güçler, kargalarla konuşabilme.

Büyükbabası ile bir tapınakta yaşayan Rei Hino, kötü güçlerin varlıklarını sezebilme gücüne sahiptir. Mars Savaşçısı'na dönüştüğünde ateşi kontrol edebilmektedir. Koç burcudur. Çizgi filmde çok ciddî ama Usagi'nin dikkatsizliğine çok çabuk sinirlenen biri olarak çizilmiştir. Gruptaki kızlardan farklı, özel bir okula gitmektedir.

Güçleri: Doğa, şimşek, iyi bir dövüşçü ve erkeklerle dövüşebilecek kadar güçlü olma.

Delikanlı bir kız olan Makoto Kino, serinin ilerleyen safhalarında Usagi'nin okuluna transfer olur. Uzun ve güçlü olarak resmedilen Makoto, Jüpiter Savaşçısı'na dönüşebilmekte ve yıldırım, şimşek gibi güçleri ve bazı bitkileri kontrol etmektedir. Yay burcudur. Ailesini yıllar önce kaybeden Makoto, yalnız yaşamakta ve kendi kendine bakmaktadır.

Minako Aino, beyaz bir kedi formunda dünyaya gönderilen Artemis'in bir dönüşüm kalemi vermesitle Sailor V olarak ilk uyanan savaşçıdır. Sailor V daha sonra Sailor Venüs olarak animeye dahil olur ve aşkın savaşçısı ile Ay Savaşçısı'nın dört gardiyanı tamamlanır. Ünlü bir şarkıcı ve bir idol olmak isteyen Minako, bulduğu her fırsatta bunu gösterir. Sarı ve turuncu renklerini çok sever. Adının anlamı aşkın küçük güzel çocuğudur. Annesi ve babası vardır ama kardeşi yoktur. Burcu Terazi'dir. Beden eğitimi dışında hiçbir dersi sevmez. Gezegeni Venüs'tür. Minako, diğerlerinden daha açık bir kişiliğe sahiptir. Genelde savaşçıların içinde en iyimser ve en pozitif savaşçıdır. İlk defa sevgi ve adalet için savaşmaya başladığında, İngiltere'de V Savaşçısı olarak tanınıyordu.(bknz:anime serisi)

Usagi ve Mamoru'nun gelecekten gelen kızı olan Chibiusa'nın gerçek adı Usagi Tsukino'dur. Adının anlamı Chibi-Usagi yani Küçük Usagi'den gelir. O da tıpkı Usagi gibi yengeç burcudur. İkinci sezonda gelecekten annesini kurtarmak için Sailor Moon'un Gümüş Kristal'i almak için gelir, serinin sonunda geleceğin Gümüş Kristal'inin kendi vücudunda bulunduğunu öğrenir. Sonraki sezonda savaşçı olarak eğitim görmek için Küçük Ay Savaşçısı( Sailor Chibi Moon) olarak gelir. İlk başlarda yirminci yüzyılda annesi olacak olan Usagi ile iyi geçinemez ve ondan daha olgun olduğunu belirtir. Ancak zaman geçtikçe birbirlerine olan bağ güçlenir. Otuzuncu yüzyıldaki annesi gibi bir hanımefendi olmak ister.

Güçleri: Zamanın akışını ve uzay-zaman sürekliliğini kontrol etmek.

Gizemli bir karakter olan Setsuna Meioh, Plüton Savaşçısı'dır. İlk başlarda Plüton Savaşçısı olarak Uzay-Zaman Kapısına gardiyanlık yaparken görülür. Zaman kapısında, orayı hiç bırakamadığı için, kendini çok yalnız hissettiği görülür ama Chibiusa ile yakın arkadaştırlar. Ayrıca kendini feda etmekten çekinmez. 3. sezonda arkadaşlarını kurtarabilmek için zamanı durdurmuş(yasaklanmış güç) ve bunun bedelini hayatıyla ödemiştir. Daha sonra sürgündeki süresi dolduğu için geri döner. Burcu akreptir. Kutsal Kupa'yı oluşturan üç tılsımdan Lal Küre'nin sahibidir.

Güçleri: Okyanusu kontrol etmek, gelecek olayları önceden görmek.

Yetenekli ve keman çalan Michiru Kaiou, diğer kızlardan yaşça büyüktür. Güçleri Merkür Savaşçısı'nın güçlerine benzer. Neptün Savaşçısı'na dönüşebilir ve okyanusun gücüne kullanır.(bknz: Derin Batış) Balık burcudur. Çok yetenekli ve çok güzel olan Michiru da Haruka gibi savaşçı olmak adına hayallerinden vazgeçmiştir. Görevine tamamen sadıktır ve bu uğurda kurbanlar vermeye hazırdır. Bir sanat okulunda çalışır. Kutsal Kupa'yı oluşturan üç tılsımdan Derin Su Aynası'nın sahibidir. Uranüs Savaşçısı ile Üstü kapalı olarak anlatılan bir aşk ilişkisi vardır.

Haruka Tenou, Uranüs Savaşçısı'na dönüşebilmektedir. Michiru ile aynı yaştadır. Gökyüzü Savaşçısı olarak da bilinir. Savaşçı olmadan önce yarışçı olmak istemektedir fakat savaşçı olarak uyanır. Motor kullanmakta oldukça iyidir. Erkeksidir, erkek gibi giyinir, uzaktan erkek olduğu düşünülür. Tanıştığı her kadın ona hayranlık duyar. Burcu kovadır. Savaşırken Neptün Savaşçısı gibi kurban vermekten çekinmez. Kutsal Kupa'yı oluşturan üç tılsımdan Uzay Kılıcı'nın sahibidir.

Güçleri: Sessizlik ve yıkım, enerji bariyeri yapmak.

Deli bir bilim adamının kızı olan Hotaru Tomoe, laboratuvarda olan bir kaza sonucu sağlığı zayıflamıştır. Burcu oğlaktır. Karanlık güçler tarafından ele geçirilen Hotaru, Mistress Nine olarak boy gösterir. Sonrasında Ay Savaşçısı ve Küçük Ay Savaşçısı'nın sevgisi sayesinde Satürn Savaşçısı olarak uyanır, sonuncu gezegen savaşçısı olarak kızlara katılır. Bir gezegeni yok edebilme gücüne sahip olan Satürn Savaşçısı, Yıkım Savaşçısı olarak da adlandırılır. Aynı zamanda diğer adı da Sessizlik Savaşçısı'dır.

Yardımcı Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ay Savaşçısı posteri
  • Seiya Kou - Dövüşçü Yıldız Savaşçısı

Güçleri: Ağır lazer yıldızı.

Güneş sistemi dışındaki bir gezegenden Yaten ve Taiki ile beraber prenseslerini bulmak için gelmiştir. Three Lights (Üç Işık) adlı bir müzik grubu kurmuşlar ve prenseslerine çağrı olarak şarkı söylerler. Usagi ve kızların liseye geçtiği dönemde, Ay Savaşçısı'nın son sezonu olan beşinci sezonda dâhil oluyorlar. Usagi'nin sınıfına geçiş yapıyorlar. Seiya, Usagi'ye karşılıksız aşk besler, bunu Usagi'ye açıkça söyler. Chibi chibi, Prenses Kakyuu ile bağlantılı olan tütsü kabını bulur ve onun sayesinde Kakyuu'yu uyandırır. Grubun ortanca boylusudur.

Güçleri: Nazik Rahim yıldızı.

Three Lights'ın ikincisi Taiki, kızlarla pek haşır neşir olmamakla beraber Ami gibi derslerinde çok başarılıdır. Tek gayesi prenseslerini bulmaktır. Grubun uzun boylusudur.

Güçleri: Duygusal cehennem yıldızı.

Three Lights'ın üçüncü üyesi. Kızların ilgi gösterdiği Yaten, hayranlarını hiç sevmez ve sadece prenseslerini bulmak için şarkı söyler. Grubun kısa boylusudur.

Three Lights'ın aradığı prenses. Gezegeni Galaxia tarafından yok edilince Light of Hope yani Umut Işığı'nı bulmak için Dünya'ya gelir. Galaxia'nın onu bulmaması için bedeni bir süre Chibi Chibi'nin bulduğu tütsü kabında saklanır.

Galaxia'nın emri altında bir savaşçıdır. Önceden iyi bir savaşçı olduğu bilinmektedir. Fakat Galaxia'nın bilezikleri Tin Nyanko'nun kontrolünü ele geçirmiştir. Sonsuz Ay Savşçısı onu iyileştirmeye çalışmıştır fakat yarım olarak iyileştirmeyi başarabilmiştir. Tin Nyanko o andan sonra çift kişilikli bir savaşçı olmuştur. Galaxia için gerçek yıldız tohumunun yerini bulduktan sonra savaşçı hali belirginleşip Galaxia'ya itiraz edince bilezikleri alınarak öldürülmüştür.

Unutkanlık Nehrinin gardiyanıdır. Sagittarius Sıfır Yıldızı'nda yaşar. Adı, Yunan Mitolojisindeki tanrıça Lethe'den gelir. Sadece Manga'da yer alır. Karşımıza ilk olarak bir kayıkçı kılığında çıkar. Ay Savaşçısı, Prenses Kakyuu ve Chibi Chibi Savaşçısı'nı kayığına davet eder. (Büyük ihtimalle Yunan Mitolojisindeki ölülerin kayıkçısı Kharoon'a (Charon) ithaf edilmiştir.) Anılar Nehrini'nin gardiyanı Sailor Mnemosyne'e göre daha sert bir kişiliğe sahiptir. Ay Savaşçısı'nın evrene savaşı getirdiğini düşünmektedir. Ay Savaşçısı'nın gözleri önünde Luna, Artemis ve Diana'yı öldürmüştür. Fakat Mnemosyne'in ihanetinden sonra her şey tersine dönmüştür. Mnemosyne Savaşçısı ile beraber Ay Savaşçısı, Prenses Kakyuu ve Chibi Chibi Savaşçısı'nın geçmesine izin vermişlerdir.[1]

  • Ikuko Tsukino (月野 育子, Tsukino Ikuko), Usagi'nin dünyadaki annesidir. Chibiusa dünyaya geldiği zaman onu annesi gibi korumuş ve sevmiştir.
  • Kenji Tsukino (月野 謙之, Tsukino Kenji), Usagi'nin dünyadaki babasıdır. Karısnı ve ailesini çok sevmektedir. Ama Usagi' yi Mamoru ile birlikte görünce küplere biner ve Umino'nun ona daha yakıştığını düşünür.
  • Shingo Tsukino (月野 進悟, Tsukino Shingo, İngilizce dublajda Sammy), Usagi'nin erkek kardeşidir. Onu hep sinir eder ve düşük notlar aldığında dalga geçer. İlk görünümü 001. bölüm ve dizideki son görünümü ise 144. bölümdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]