Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali
Bus terminal - AŞTİ.jpg
Genel Bilgiler
Yer Türkiye Ankara
Teknik Bilgiler
Toplam Alan 228.520 m² (inşaat alanı)
İlgili Şirket(ler)
Mimar(lar) Utarit İzgi
Asım Mutlu
Esat Suher
Yılmaz Zenger
Ünal Demiraslan
Zühtü Müridoğlu

Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali veya Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi veya kısaltılmış ismiyle AŞTİ Ankara’da yer alan bir otobüs terminalidir.

Türkiye’de inşa edilmiş en büyük otobüs terminali olan AŞTİ 1995 yılında hizmete girmiştir. Utarit İzgi, Asım Mutlu, Esat Suher, Yılmaz Zenger, Ünal Demiraslan ve Zühtü Müridoğlu ile birlikte tasarladıkları bir yapıdır.

AŞTİ’de sürekli değişiklik göstermekle birlikte, halen yaklaşık 200 adet otobüs firması faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin en büyük otobüs terminali olan AŞTİ’den günde yaklaşık 1.200 adet otobüs seferi düzenlenebilmekte ve de aynı sayıda otobüs de yolcu getirebilmektedir. Ankaray’ın AŞTİ istasyonuna bir tüp geçit ile bağlantısı da mevcuttur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

AŞTİ, 1 Ocak 1997 tarihine kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı’na bağlı Genel Müdürlük olarak hizmet verdikten sonra, bu tarihten itibaren, işletmeciliği ihale ile Bugsaş Genel Müdürlüğü’ne verildi. Halen Bugsaş Genel Müdürlüğü’ne bağlı Baş Müdürlük olarak hizmet vermektedir.

Tartışmalı uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

AŞTİ'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından Türkiye'de emsali olmayan bir karar çıkarılarak otobüs firmalarının servislerinin terminalde hizmet vermesi yasaklanmış ve bundan sonra Ankara 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı da uygulanmamıştır.[1]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.