II. Alâeddin Keykubad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(II. Alaeddin Keykubad sayfasından yönlendirildi)
II. Alâeddin Keykubad
علا الدين كيقباد بن كيخسرو
Türkiye Selçuklu Sultanı
Hüküm süresi 1249–1254 (Üçlü)[1]
Önce gelen II. İzzeddin Keykavus
Sonra gelen II. İzzeddin Keykavus
Doğum 1239
Ölüm 1254
Erzurum
Tam adı
Alaeddin Keykubad bin Keyhüsrev
Hanedan Selçuklu Hanedanı
Babası II. Gıyaseddin Keyhüsrev
Annesi Gürcü Hatun
Dini Sünni İslam

II. Alâeddin Keykubad (Arap alfabesiyle: علا الدين كيقباد بن كيخسرو, (Alaeddin Keykubad bin Keyhüsrev)) (1239 - 1254) Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev ile Gürcü Hatun'un küçük oğludur.

Hayâtı[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Gıyaseddin Keyhüsrev 1243 yılında Kösedağ Savaşı'nda Moğol komutanı Baycu Noyan'a yenilerek Antalya'ya kaçmış ve 1246 yılında orada ölmüştü. Gıyaseddin Keyhüsrev ölmeden önce oğlu Alaeddin Keykubad’ı veliaht ilan etmiş ancak onun ölümünden sonra devlet ileri gelenleri Keyhüsrev'in büyük oğlu II. İzzeddin Keykavus'u tahta çıkardılar. Aynı yıl içinde İzzeddin Keykavus ortanca kardeşi IV. Kılıç Arslan'ı Moğol Hanı Güyük'ün tahta çıkma töreninde hazır bulunmak üzere Moğolistan'a elçi olarak gönderdi. Moğollar IV. Kılıç Arslan'dan hoşnut kalarak onu Türkiye Selçuklu Sultanı olarak tanıdılar. IV. Kılıç Arslan 1248'de Sivas'ta tahta çıktı. Böylece II. İzzeddin Keykavus ile IV. Kılıç Arslan arasında taht kavgaları başladı.

Üçlü iktidar dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü ve en küçük kardeş olan II. Alaeddin Keykubad da taht kavgalarına katıldı. Ancak, Celâleddin Karatay önderliğindeki Anadolu'nun ileri gelenlerinin araya girmesiyle üç kardeş ortak olarak saltanat sürmeye ikna edildiler. Böylece 1249 yılında Türkiye Selçuklu Devleti tarihinde 5 yıl sürecek üçlü iktidar dönemi başlamış oldu.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

II. İzzeddin Keykavus Kızılırmak nehrinin batısında hüküm sürdü. IV. Kılıç Arslan ve II. Alaeddin Keykubad da Kızılırmak'ın doğusunda hüküm sürdüler. II. İzzeddin Keykavus, 1254 yılında Mengü Han’ın çağırdığı kurultaya katılmak üzere Moğolistan'a doğru yola çıkmıştı. Ancak Sivas’a geldiğinde Celaleddin Karatay’ın ölümü üzerine yerine küçük kardeşi II. Alaeddin Keykubad’ı gönderdi. Erzurum'da düzenlenen ziyafetin ertesi sabahında II. Alaeddin Keykubad ölü bulundu. Onun bu ani ölümü üzerine zehirlenerek öldürüldüğü yönünde iddialarda ortaya atılmıştır. Erzurum' da annesinin yanına ya da Erzincan' da defnedilmiştir[2]. II. Alaeddin Keykubad'ın ölümü üzerine taht diğer iki kardeşe kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sümer, Faruk (2009). Anadolu Selçukluları sultanlar listesi (PDF). 36. İstanbul: TDV İslâm Ansiklopedisi. s. 383. ISBN 978-9-7538-9566-8. 24 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 10 Eylül 2020. 
  2. ^ ""KEYKUBAD II ",İslam Ansiklopedisi, cilt: 25; sayfa: 360". 17 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2016. 
II. Alâeddin Keykubad
Doğumu: 1239 Ölümü: 1254
Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. İzzeddin Keykavus
Seljuk Empire.png
Türkiye Selçuklu Sultanı

1249 – 1254
Sonra gelen:
II. İzzeddin Keykavus