Aşk romanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sense and Sensibility′den bir resm.

Aşk romanı, edebiyat′da bir roman türü.

Aşk romanı İngilizce konuşulan ülkelerde başta olmak üzere, Batı kültüründe gelişen bir edebi türdür. Bu tarz romanlar ikili ilişki üzerine odaklanır. İki kişi arasındaki romantik aşk bu romanların karakteristik özelliyidir. Bu romanların sonunun "duygusal tatmin edici ve iyimser biten" olması gerekmektedir[1].

Aşk romanı türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşk romanının bir sürü türleri vardır. Örneğin, tarihi aşk romanı, romantik aşk romanı, paranormal aşk romanı, fantezi aşk romanı, erotik aşk romanı ve bşk.

Tarihi aşk romanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi aşk romanına aid bir resm.

Tarihi aşk romanı iki edebi türün, bir alt türüdür. Bu türler Aşk romanı ve Tarihi roman türleridir. Bu alt tür II. Dünya Savaşı′ndan önce yaranmıştır[2].

Tarihi aşk romanlarının bir sürü türleri vardır. Örneğin, Dark Ages veya Orta Çağ boyunca Vikingler özelliğinde Viking türü yaranmıştır[3]. 938-1485 arasındaki devrdeyse ise Medieval türü mevcut olmuştur[3]. Tudor türü 1485 ve 1558 yılları arasında İngiltere'de meydana gelmiştir[3]. 1558 ve 1603 yılları arasında Elizabethan, 1714 ve 1810 yılları arasında Georgian, 1810 ve 1820 yılları arasında Regency, 1832 ve 1901 yılları arasındaki devrin tarihi aşk romanı Victorian adlanıyor[3].

2001 yılında, 778 tarihi aşk romanı romantik yayınlanmıştır[4].

Erotik aşk romanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erotik aşk romanı denilen romanlar, romantizm ile erotikanın bir karışımıdır. Dünya genelinde, bu türdeki romanların büyük çoğunluğu sansürlenmiştir. Hatta yasaklananları da olmuştur. Erotik aşk romanları, güçlü cinsel içeriği ile karakterize olunur; ama diğer romantizmin herhangi unsurlarını içerebilir. Erotik aşk romanları daha samimi dil ile yazılıyor. Bu romanlar genellikle daha fazla seks sahneleri içerir[5].

Erotik aşk romanları adanmış en büyük online sitesi Internet Yetişkin Kitap veritabanıdır[6].

Kişiselleştirilmiş aşk romanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişiselleştirilmiş aşk romanları, okuyucuların hayal güçlerini harekete geçirmek için tasarlanmıştır. Bu tür romanlar, okuyucunun kendisini kahraman olarak görmesine imkan tanır ve roman kurgusu okuyucunun kişisel tercihlerine göre şekillenir. Profesyonel yazarlar tarafından hazırlanan bu romanlar, okuyucuların verdikleri cevaplar doğrultusunda kişiselleştirilir ve romanın içeriği okuyucunun isteklerine göre değişebilir.

Kişiselleştirilmiş aşk romanının yazarı da okuyucunun tercihine göre belirlenebilir. Kişiselleştirilmiş aşk romanları, okuyucuların isteklerine göre değişebilen hikâye kurguları ile dikkat çeker ve okuyucuların hayal güçlerine hitap eder.

Bu tür romanlar, okuyucuların beklentilerine göre şekillenen karakterler ve olaylar sayesinde okuyucuların daha fazla zevk almasını sağlar. Kişiselleştirilmiş aşk romanları, okuyucuların kendilerini kahraman olarak görmelerine ve hayal güçlerini harekete geçirmelerine imkan tanır. Bunun yanı sıra, bu tür romanlar, okuyucuların aşk hikâyelerini daha da özelleştirmelerine ve yönlendirmelerine olanak tanır.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ""The Romance Genre Overview". Romance Writers of America". 16 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2011. 
  2. ^ "Romance Novels--Subgenres". Romance Writers of America.
  3. ^ a b c d ""Historical Designations: Genres, Time Periods & Locations". All About Romance". 16 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2011. 
  4. ^ ""Readership Statistics" (PDF). Romance Writers of America. 2008". 21 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2011. 
  5. ^ Marble, Anne M. (January 2005). "Getting to Know the Erotic Romance Field". Writing-World.Com. Archived from the original
  6. ^ "The Internet Adult Book Database". 8 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2011. 
  7. ^ "Sevgiliye Kitap (Aşk Romanı) - En Romantik ve Özel Aşk Romanı Kitap Hediyeleri". www.romantikhediye.com. 27 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2023. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]