İçeriğe atla

Bella Swan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bella Swan Cullen
Alacakaranlık serisi karakteri
İlk görünümAlacakaranlık
Son görünümŞafak Vakti
CanlandıranKristen Stewart
Bilgileri
Tam adıIsabella Marie Swan
CinsiyetKadın
Evlilik(ler)Edward Cullen
ÇocuklarRenesmée Cullen
Doğum ve ölümIsabella Marie Swan(d. 30 Eylül 1987, Washington - ö. 27 Eylül 2006 (insan olarak), {{{ölüm yeri}}}; {{{ölüm nedeni}}})

Isabella "Bella" Marie Swan, Stephenie Meyer'in yazdığı Alacakaranlık roman serisindeki kurgusal başkahramandır. Alacakaranlık, Yeni Ay, Tutulma ve Şafak Vakti romanlarını içeren Alacakaranlık serisi Bella'nın bakış açısı ile anlatılır.

Alacakaranlık’ta Edward, zihnini okuyamadığı ve kokusunun inanılmaz derecede çekici geldiği genç bir kız olan Isabella Marie Swan ile tanışır. Bella’ya ilgisini engelleyebilmek için çok uğraşır fakat onu koruma içgüdüsüyle bir kazada hayatını kurtardıktan sonra hislerine yenik düşer ve sonunda aşık olur. Edward bir vampir olduğunu kabul eder ve 17 yaşında bir gencin vücuduna sahip olmasına rağmen aslında 20 Temmuz 1901 tarihinde doğduğunu anlatır. Üvey babası Carlisle Cullen, Edward’ı 1918 yılında İspanyol gribinden ölmesini engellemiş ve bir vampire dönüştürmüştür. Vampirler arasında alışılmamış bir erdem geliştiren Carlisle bunu Edward’a da öğretmiştir, insanları yemek olarak kabul eden görüşe karşı çıkmakta ve sadece hayvan kanı içerek normal insanlar arasındaki yaşamlarını sürdürmektedirler.

Fakat, Edward, Bella’yı sürekli kendisinden uzak durması konusunda uyarır ve kendisiyle birlikte olmaya devam etmesi halinde hayatını tehlikeye atıyor olduğunu söylemeye devam eder. Bella’nın aşkı ve hislerini dizginlemesi konusunda Edward’a duyduğu güven, avcı bir vampir olan James’in hedefi haline geldiğinde bile, bütün uyarıları göz ardı etmesine neden olur. Kendilerini “vejetaryen” vampirler olarak niteleyen (sadece hayvan kanıyla beslenmeye adanmış) Cullen ailesinden farklı olarak, James, insanları avlar ve Edward’ın Bella’ya karşı olan korumacı tavrı onu daha da kışkırtır ve artık Bella’nın kanını içene kadar da vazgeçmeyecektir. Ailesinin de yardımıyla, Edward, James’i etkisiz hale getirmeyi başarır fakat Bella’nın süreklilik arz edecek güvenliğinin sağlanması konusu halen sorun teşkil edecektir. Bella'yı korumaya çalışması James'i daha da sinirlendirir ve Bella'nın küçükken gittiği bir bale salonunda Bella'yı yakalar ve kolundan bir ısırık almaya çalışır o sırada Edward gelir. Bella'yı kurtarmaya çalışır fakat geç kalmıştır. Edward tam James'i öldürürken Cullen ailesi gelir. Bu sırada Bella zehir nedeniyle can çekişmektedir. Carlisle Edward'a Bella'nın kanındaki zehri almasını söylemektedir. Edward başta her ne kadar karşı çıksa da bunu yapmak zorunda kalmaktadır. Edward Bella'nın kanındaki zehri alır ve vampire dönüşmesini engeller. Daha sonra Edward ve Carlisle, Bella'yı hastaneye kaldırırlar. Bella iyileştikten sonra okul balosuna giderler. Orada Bella Edward'ın kendisini vampir yapması için baskı yapar, fakat Edward bunu kabul etmez.

Yeni Ay’da, parmağını kestikten sonra Jasper’ın saldırısına maruz kalması üzerine Bella’nın güvenliği konusunda Edward’ın duyduğu korkular yoğunlaşmaya başlar. Bella’yı korumak adına, artık onu sevmediğini ve ailesi ile birlikte taşınacaklarını söyler ve Bella’yı terkeder. Fakat, Bella’dan ayrı yaşamak Edward’a oldukça zor gelir ve sürdüreceği uzun ve anlamsız yaşamı düşünerek üzülür. Bella, Jacob'ın arkadaşlarından gördüğü ve eğlence amaçlı uçurumdan atladığını gören Alice (kurtadamları göremediğinden Bella'nın Jacob tarafından sudan çıkarıldığını göremez) bunu Rosalie'ye söyler ve Rosalie de bunu Edward'a söyleyince, Edward Bella'nın evini arar ve telefona Jacob çıkar, Jacob, Edward'a Charlie'nin cenazede olduğunu (Bella'nın babası) söyler. Fakat Charlie, Bella'nın değil, arkadaşı Harry'nin cenazesindedir. Edward bu sırada vicdan azabı çekmektedir. Edward bu vicdan azabıyla yaşayamayacağını düşünür ve bir grup İtalyan vampirden oluşan Volturi’den kendisini öldürmelerini ister. Bunu öğrenen Alice Bella’ya haber verir, birlikte İtalya'ya giderler ve Volturi’nin kendisini öldürmesini sağlamak için günışığına çıkmak üzere olan Edward’ı durdururlar. Bunu gören Volturi onları yanına çağırır. Volturi, Bella'nın Edward'ın vampir gücüne karşı bir bağışıklığı olduğunu öğrenir. Kendisi de dokunarak düşünceleri okuyabilmektedir. Bu mistik gücünü Bella üzerinde denediğinde bir şey olmaz. Yardımcılarından biri olan Jane'in de bunu denemesini ister. Jane'in gücü ise bakarak nefes aldırmamaktır. Tam bunu deneyecekken Edward engellemeye kalkar. Jane ise gücünü Edward'da denemeye başlamıştır bile. Bunu gören Bella Jane'e durmasını söyler. Jane bu gücünü Bella'da dener fakat Bella'ya etki edemez. Volturi Bella'yı aralarına katmayı düşünür. Jane ise buna sinirlenmiştir. Edward tekrar onlara zarar vermeyi dener ve bu sefer bir başkası onu engeller. Edward'ı öldürmek üzereyken Bella dur onu değil beni öldür der. Bunun üzerine Volturi Bella'ya doğru yürür.Tam Bella'nın kanını emecekken bu kez Alice Volturi'yi durdurur ve Bella'nın da bir vampir olacağını, bunu zihninde gördüğünü söyler. Volturi bunu kabul eder ve onları yollar. Gitmeden önce Edward, Bella’ya neden ayrıldığını anlatır ve özür diler. Bella kendisini tamamen affeder. Forks’a geri dönerler ve Edward hiç gitmemiş gibi yaşamlarına kaldıkları yerden devam ederler. Bir tek fark vardır, Bella Edward’ın yokluğunda güzel bir arkadaşlık ilişkisi kurduğu ve bir kurtadam olan Jacob Black ile bir bağ kurmuştur. Bella vampir olma konusunda Edward’ın ailesinin de desteğini alır. İlk başta bu duruma sinirlenen Edward, daha sonra kendisiyle evlenmeyi kabul etmesi şartıyla Bella’yı kendisinin vampire dönüştüreceği konusunda söz verir.

Bella'nın artık tamamen bir seçim yapması gerekiyordur. Jacob'a olan hislerinin aşk olduğunu anlamasıyla işler daha da karışır ve seçim daha da zorlaşmaktadır. Fakat Bella, Edward'a duyduğu aşkın daha tutkulu ve daha büyük olduğunu anlar ve Edward'ın evlilik teklifine hayır diyemez. Victoria ile savaşmak için Cullenlar ve kurt adamlar bir olmuş, Jasper'dan dövüş dersi almaktadır. Savaş günü gelince, Jacob Edward ve Bella'nın konuşmalarını duyar. Ve evleneceklerini öğrenir. Büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır fakat Bella'dan vazgeçememektedir. Ayrıca Victoria'nın yarattığı Newborn (Yeni Doğan)'lar Cullen ve kurt adamların işlerini zorlaştırır. Fakat yine de yenilirler. Aralarından Bree adlı bir kız onlara teslim olur. Volturiler Bree'yi öldürür. Bella'nın vampir olmasını sık sık hatırlatırlar Cullen'lara. Jacob savaş bittiğinde hemen kurt şekline geri döner ve oradan kaçar. Uzun bir süre ortalıkta görünmez. Bella onu üzdüğü için o da üzülüyordur ama Edward'ı üzmek onun daha çok canının yakacağını bildiğinden ayakta kalmayı başarıyordur. Zaten Edward'sızlığın nasıl olduğunu da biliyordur. Ama yine de aralarındaki bağı koparmak istemiyor, sık sık Seth'e onu soruyordur ve onların iletişim kurduğunu biliyordur.

Şafak Vakti romanı Bella ve Edward'ın evlenip balayına gitmeleri ile başlar. Birkaç gün sonra Bella kendini çok kötü hissetmektedir. Artık Bella uyuduğunda kabuslar görüyor, hep ağlıyor ve hep kusuyordur ve sonunda reglinin gününün geçtiğini anlar. Aynanın başına geçer ve karnındaki şişliğe bakmaya başlar. Hamile olduğundan emindir. Doktor Carlisle'i arayıp hamilelik şüphelerini anlatır. Carlisle Bella'nın hamile olduğunu düşünüyordur. Bu yüzden balayı yarıda biter ve geri dönerler. Bella'nın içindeki bir yarı vampir-yarı insandır. Bu yüzden Bella'yı her geçen gün daha kötü yapıyor ve öldürüyordur. Edward Bella'nın doğum yapmaya dayanamayacağı için bebeğin içinden çıkartmasını söylüyordur ama Bella onu doğurmaya kararlıdır. Sonra Edward, bebeğin düşüncelerini okumaya başlar. Bebek Bella'yı çok seviyordur. Bu yüzden Edward'da onu sevmeye başlar. Bella çoktan bebeğine isim koymuştur. Kız olursa annesinin adı Renee ve Edward'ın üvey annesinin adı olan Esme'yi birleştirir ve Reneesme, erkek olursa Edward'ın gerçek babasının adı olan Ej. Bella her zaman bebeğinin erkek olduğunu iddia eder. Doğum günü geldiğinde Bella zor bir doğum geçirir çünkü Renesmee -bebek kız olmuştur- Bella'nın kaburgalarını kırarak yolunu açar ve çıkış yerini yırtarak doğar. Edward hemen Bella'yı vampire dönüştürür. Bir gün Bella, Reneesme ve Jacob -Jacob Reneesme'ye mühürlenmiştir- avlanmaya çıkarlar. Karşıda onları izleyen Irina gün ışığında Bella'nın ve Reneesme'nin parladığını görür, vampir olduklarını anlar. O sırada Jacob değişim geçirir ve onun kurt adam olduğunu anlar. Irina 2 suçtan dolayı onları Volturi'ye şikayet eder. Sebeplerde Bella'nın bir çocuğu vampire dönüştürdüğünü(zanneder) ve bir kurt adamla iş birliği yaptığıdır. Volturi Renesmee'yi ve kurt adam meselesini duyunca hemen oraya gelirler. Cullen'lar yine kurt adamlar ile birlikte olmuştur. Bunun sebebi Jacob'un Renesmee'ye mühürlenmesidir. Ayrıca Cullen'lar tüm vampir dostlarını çağırırlar. Elaizer'ın gücü vampirlerin özel güçlerini görmektir ve Bella'nın özel gücünü görür. Bella'nın özel gücü kalkandır. Ayrıca Renesmee'ninde özel gücü vardır. İstediği şeyleri karşısındakine dokunarak gösteriyordur. Bella Volturiler gelmeden önce gücünü geliştirir. Volturiler geldiğinde kalkanı sayesinde onları korur. Volturiler de Renesmee'nin zararsız olduğunu görünce onların suçsuz olduğunu anlarlar ve Irina'yı küle çevirip giderler. Her şey sona erdiğinde tüm Cullenlar evlerine dönerler ve sonsuz yaşamlarının bu küçük parçasına büyük bir mutlulukla devam ederler.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]