Şafak Vakti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şafak Vakti
Breaking Dawn
YazarStephenie Meyer
ÇevirmenDemet Adıgüzel
ÜlkeABD
Dilİngilizce
TürlerGençlik, fantazi, romantik
Yayım2 Ağustos 2008
YayımcıLittle, Brown and Company
(Türkiye: Epsilon Yayınevi)
Sayfa584
ISBN0-316-06792-X
Alacakaranlık serisi serisi
Tutulma Şafak Vakti Geceyarısı Güneşi

Şafak Vakti (İngilizce: Breaking Dawn) Stephenie Meyer'in yazdığı fantastik, aşk romanı ve Alacakaranlık serisinin dördüncü kitabıdır. İngilizce baskısı 2 Ağustos 2008 tarihinde üç milyon yedi yüz bin kopya olarak piyasaya sürülmüş ve bir günde bir milyon üç yüz bin satmıştır.

Kısa Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaptaki olaylar, Bella ve Edward'ın evlenmesi, balayına gitmesi ile başlıyor. Balayına, Brezilya'daki Esme Adasına gidiyorlar ve burada birlikte oluyorlar. Bu olaydan sonra Bella hamile kalıyor ve Edward ile beraber Forks'a geri dönüyor. Birkaç gün sonra Reneesme doğuyor. Reneesme'nin hızla büyümesi Cullen ailesini telaşlandırıyor fakat bu telaşların yersiz olduğu sonradan ortaya çıkıyor. Reneesme doğarken Bella'ya büyük zarar veriyor. Bu zararların boyutu öyle büyük ki Bella'nın insan olarak yaşaması imkânsız.Bu yüzden doğum sırasında Edward Bella'ya vampir zehrini enjekte ediyor.Böylelikle Bella tekrar hayata dönüyor. (Vampir Olarak Tabii Ki)

Bebek doğunca, Jacob bebeğe mühürleniyor.Daha sonra Jacob Sam'in tehlike yaratacağı düşüncesiyle Bella'yı öldürme fikrine karşı çıkıyor ve kendi küçük sürüsünü kuruyor.Renesmee hayvan avlanırken Irina bebeği görüyor ve Edward Bella ikilisinin Volturi kurallarından birini bozduğunu düşünerek yani bebeği ölümsüz yaptıklarını sanarak Aro, Marcus ve Caius'u uyarmasının yanına giderek haber verir. (Irina'nın annesi de bir bebek vampir yampıştı ama volturiler onu öldürdü bu yüzden bebek vampir konusunda çok hassas)(Volturiler, Bella'nın insanlara vampirlerin olduğunu haber vereceğini düşünerek ilişkinin de başında Bella'nın ölümsüz olmasını da istiyordu eğer ölümsüz olmasaydı Bella'yı öldüreceklerdi) Volturiler ve Cullen ailesi karşı karşıya geliyorlar.Fakat bebeğin ölümsüz olmadığını fark ediyorlar.Bu arada devreye Alec ve Jane ikilisi giriyor ama güçleri Bella'nın kalkanını geçemiyor bu yüzden Volturiler geri çekiliyorlar. Ayrıca bu kararın değişmesinde Alice çok önemli bir rol almaktadır çünkü Alice ve Jasper evden ayrıldıklarında Güney Amerika'dan yarı insan-yarı vampir getirmişlerdir.Ve Volturiler geri çekilip İrina'yı da öldürmüşlerdir.Fakat Carlisle volturilerin geri döneceğini ve yanlarındakileri vampirlerin bir gün yakalanacağını düşünmektedir.

Bella'nın bir özel gücü vardır.Bu da kalkan yaratmasıdır.Renesmenın özel gücü ise karşısındaki kişiye istediği bilgileri aktarabilmesidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]