Tutulma (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tutulma
Eclipse
Tutulmakitap.jpg
Yazar Stephenie Meyer
Çevirmen Eren Abaka
Kapak sanatçısı
Berna Özbek Keleş
Ülke ABD
Dil İngilizce
Yayım 7 Ağustos 2007
Yayımcı Little, Brown (özgün)
Epsilon (Türkçe)
Sayfa 541
ISBN 978-0316160209
Alacakaranlık serisi serisi
Yeni Ay Tutulma Şafak Vakti

Tutulma (İngilizce: Eclipse) Stephenie Meyer'in yazdığı fantastik aşk romanı ve Alacakaranlık serisinin üçüncü kitabıdır. İngilizce baskısı 7 Ağustos 2007 tarihinde bir milyon kopya olarak piyasaya sürülmüş ve bir günde yüz elli bin satmıştır.

Bu romanda birinci kitapta (Alacakaranlık) Edward, James'i öldürdüğü için Victoria da Bella'yı öldürmek için onun peşine düşer. Bu arada Volturiler de Bella'nın vampir olması gerektiğinde kararlıdır fakat Edward insan kalması için eskisi gibi inatçıdır. Ayrıca New Moon (Yeni Ay) da Bella Jacob'la yakınlaşmıştır ve ona da âşık olmuştur. Bu yüzden Edward'la ikisinin arasında kalmıştır. Fakat Bella, Edward'ı daha çok sevdiğini anlayıp onu seçer ve bu sayede Bella ve Edward nişanlanır. Buna çok üzülen Jacob, kurt haline bürünüp ormana kaçar ve kitap da Jacob kayıp olarak biter.

The Short Second Life of Bree Tanner: serinin Tutulma için yazılmış yan bir kitabıdır. Yazar, Tutulma kitabındaki Victoria'nın ordusunda bulunan Bree Tanner'ın ağzından Victoria'nın orduyu kuruşunu ve olayların seyrini anlatmaktadır ve Tutulma filmini izlemeden önce kitabın okunmasını böylece olayların daha anlaşılır bir şekilde kafamızda şekilleneceğinden bahsetmektedir. Bree Tanner, yeni doğan bir vampirdir ve Victoria'nın ordusunda olduğundan habersizdir. Kendini kontrol etmeye çalışan Bree Diego ile bir gece avlanmaya çıktığında, Diego ile ortak yanlarının olduğunu düşünür ve Diego'ya karşı içinde hisler oluşur. Daha sonrası ise olayları kendi kendine yorumlaması güç olan yeni doğan Bree, Diego'yla arkadaşlığını ilerletir ve kendi ağzından Victoria'nın neler yaptığını anlatmaya başlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]