Ding Dong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsrail "Ding Dong"
2011 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
Ülkeİsrail
Şarkıcı(lar)Dana International
Dillerİbranice, İngilizce
Besteci(ler)Dana International
Söz yazar(lar)ıDana International
Finallerdeki sonuçları
Yarı final derecesi15.
Yarı final puanı38
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ "Milim" (2010)   
"Time" (2012) ►

"Ding Dong", İsrailli pop şarkıcısı Dana International tarafından yazılan ve seslendirilen şarkıdır. Söz konusu şarkı, Kdam Eurovision 2011 isimli İsrail ulusal finalinde birinci gelmiş ve Düsseldorf, Almanya'da gerçekleştirilen 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail'i temsil etmeye hak kazanmıştır.[1] Şarkı, 12 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilen yarışmanın ikinci yarı finalinde 38 puan toplayarak on beşinci olmuş, yarışma kuralları gereği yarı finalde ilk ona giremediğinden finale yükselememiştir.[2]

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Aralık 2010 tarihinde, İsrail'in temsilcisini ve şarkısını bir ulusal final aracılığıyla seçeceklerini bildiren ülkenin kamusal yayın kuruluşu IBA, 8 Şubat 2011 tarihinde 1998 yarışmasının galibi Dana International'ın da ulusal finale katılacağına dair çıkan söylentilerin doğruluğunu onayladı.[3][4] Dana International, 8 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen ulusal finalin galibi oldu ve Düsseldorf, Almanya'da İsrail'i temsil etmeye hak kazandı.[1][5] Bu, International'ın ilki 1995 yılında olmak üzere İsrail ulusal finaline ikinci katılışı idi. Söz konusu yılda ulusal finalde ikinci gelmiş fakat 1998 yılında IBA tarafından görevlendirilerek "Diva" isimli şarkı ile Eurovision Şarkı Yarışması'nın galibi olmuştu. Dana International, daha sonra 2008 yarışmasında İsrail'i temsil eden Boaz için "The Fire in Your Eyes" isimli şarkıyı yazmıştı ve şarkı, yarışma finalinde dokuzuncu gelmişti.[3] Ulusal final zaferini takiben şarkı bir tekli olarak da yayınlandı ve bunu, 6 Mayıs 2011 tarihinde şarkının Uri Şizer tarafından yönetilen video klibinin yayınlanması izledi.

Eurovision'da[değiştir | kaynağı değiştir]

International'a eşlik eden arka vokaller

Dana International, yarışmaya 12 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilen ikinci yarı finalden başladı ve yarı finali 38 puan toplayarak on beşinci sırada tamamladı. Şarkı, yarışma kuralları gereği yarı finalde ilk ona giremediğinden elendi. Böylece İsrail tarihinde üçüncü defa yarı finali geçemedi ve International da, yarı finallerde elenen ilk ve tek yarışma galibi oldu.[2] International, yarışmada şarkıyı İbranice ve İngilizce olarak seslendirdi. Sözlerin dağılımı birbirine eşit idi. İsrail, on dokuz ülkenin finale çıkmak üzere yarıştığı ikinci yarı finalde sahneye Makedonya Cumhuriyeti temsilcisinden sonra, Slovenya temsilcisinden önce olmak üzere on ikinci sırada çıktı.

İsrail'in sahne performansında LED ekranlara hareketli ve çok renkli daireler yansıtıldı, daha çok mor ve turuncu ağırlıklı ışıklar kullanıldı. Dana International sahnede, Fransız modacı Jean Paul Gaultier tarafından tasarlanmış yeşil bir elbise giydi ve kendisine beş arka vokal eşlik etti. Söz konusu arka vokaller, birbirinin aynısı beyaz elbiseler giyiyorlar idi.[6] Dana International, performansının büyük bir bölümünde ana sahnede bulundu fakat şarkısını, büyük ana sahneye ek olarak inşa edilmiş "uydu" sahnede tamamladı. Arka vokaller ise şarkının sonuna dek sabit kaldılar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Dahlander, Gustav. "Israel has decided – Dana International to Eurovision!". Avrupa Yayın Birliği. 23 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2011. 
  2. ^ a b "Israel fails to qualify for Eurovision finals" (İngilizce). Jewish Journal. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2012. 
  3. ^ a b Siim, Jarmo. "Confirmed: Dana International makes Eurovision comeback" (İngilizce). Avrupa Yayın Birliği. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2011. 
  4. ^ Webb, Glen. "Israel: National final details confirmed" (İngilizce). Avrupa Yayın Birliği. 10 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2010. 
  5. ^ "Israeli LGBT icon Dana International goes for Eurovision encore" (İngilizce). jta.org — The Global Jewish News Source. 2011. 25 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2013. 
  6. ^ Webb, Glen. "Diva Dana reveals the Gaultier dress" (İngilizce). Avrupa Yayın Birliği. 22 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2011.