Rita Yahan-Faruz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rita
Genel bilgiler
Doğum24 Mart 1962 (62 yaşında)
İran Tahran, İran Şahlığı
TarzlarRock, soul, pop, folk
MesleklerŞarkıcı, şarkı sözü yazarı
Etkin yıllar1986–günümüz
Müzik şirketiHelicon, Kna'an

Rita Yahan-Faruz (İbranice: ריטה יהאן-פרוז, Farsça: ریتا جهان‌فروز‎; d. 24 Mart 1962, Tahran) sahne ismi ile Rita veya 2008 yılına dek süren evliliği boyunca kullandığı ismi ile Rita Kleinstein, İran doğumlu İsrailli pop şarkıcısı ve aktris, İsrail'deki en ünlü kadın şarkıcılardan biridir. Seksenli yıllarda profesyonel bir şarkıcı ve oyuncu olduktan sonra, birçoğu hükûmet üyelerine olmak üzere pek çok konser vermiştir.

2011 yılında, korsan yollar ile anadili olan Farsça şarkılar yayınlaması ile İran'da da popüler olmuştur çünkü İran, batı tarzı pop müziği engellemeye çalışmaktaydı ve internete filtre getirmişti. 2012 yılında, içinde Farsça şarkılar da bulunan "All My Jokes" isimli albümü, İsrail ve İran'da oldukça popüler olmuş ve yayınlandıktan üç hafta sonra İsrail'de "altın plak" olarak tescillendi. O zamandan beri İsrail ve İran vatandaşları arasında bir "kültür elçisi" olarak nitelendirilmektedir ve kendisi, her iki ülke arasında "gerilim duvarını delmeyi" umduğunu belirtmektedir.

Ailesi ile birlikte, 1970 yılında İsrail'e göç etti ve Tel Aviv dışında bir banliyöde yaşamaya başladı. Askerliği sırasında şarkı söylemeye başlayan Yahan-Faruz, seksenli yılların sonlarına doğru ünlendi ve 1990 Eurovision Şarkı Yarışması'nda "Şara Barhovot" isimli şarkı ile İsrail'i temsil edip, yarışmayı 16 puan ile on sekizinci sırada tamamladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
"Dereh Hameleh"
Gili & Galit
Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail
1990
Sonra gelen:
"Kan"
Duo Datz