Senin Adın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Senin Adın
君の名は。
Filmin posteri
Yönetmen Makoto Shinkai
Yapımcı
 • Kōichirō Itō
 • Katsuhiro Takei
Senarist Makoto Shinkai
Oyuncular
 • Ryunosuke Kamiki
 • Mone Kamishiraishi
Müzik Radwimps
Görüntü yönetmeni Makoto Shinkai
Kurgu Makoto Shinkai
Stüdyo
Dağıtıcı Toho
Türü Fantezi, romantizm
Çıkış tarih(ler)i 26 Ağustos 2016
Süre 107 dakika
Ülke  Japonya
Dil Japonca
Hasılat 41,44 milyar ¥ (Japonya)
332,9 milyon $ (ABD)

Senin Adın (Japonca君のは名。, romanizeKimi no Na wa.), Makoto Shinkai'nin yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu yazdığı 2016 yapımı bir Japon fantastik romantik anime filmidir.[1] Film, CoMix Wave Films tarafından hazırlanmış olup 26 Ağustos 2016 tarihinde Japonya'da gösterime girdi.

Film, Tokyo'daki bir liseli çocuğu ve kırsalda bir liseli kızın aniden ve anlaşılmaz bir şekilde bedenlerinin değiştirmesini anlatmaktadır

Film, 2014 yılında Makoto Shinkai tarafından yazılıp yönetildi. Ryunosuke Kamiki ve Mone Kamishiraishi'nin seslerini, animasyon yönetimini Masashi Ando'nun, karakter tasarımı Masayoshi Tanaka'nın ve orkestra müziğini ve Radwimps'in bestelediği film müziğini içermektedir. Yine Shinkai tarafından yazılan aynı adı taşıyan bir light novel, filmin galasından bir ay önce yayınlandı. Filmin 3 Temmuz 2016'da Los Angeles'taki 2016 Anime Expo'da prömiyeri yapıldı.

Senin Adın, dünya çapında 41,44 milyar yen[2] (380,15 milyon ABD Doları) üzerinde hasılat elde ederek 2016'nın en yüksek hasılat yapan Japon filmi ve enflasyona göre düzeltilmemiş tüm zamanların en yüksek hasılat yapan üçüncü anime filmi oldu. Film, 49. Sitges Film Festivali'nde, 2016 Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri'nde ve 71. Mainichi Film Ödülleri'nde En İyi Animasyon Filmi Ödülü'nü kazandı ve 40. Japonya Akademi Ödülü'nde Yılın En İyi Animasyonu dalında aday gösterildi.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

2013 yılında Mitsuha Miyamizu, Japonya'nın Itomori adında kırsal kesiminde dağların etrafını sardığı bir kasabada yaşamaktadır. Belediye başkanı olan babası genellikte evde bulunmadığından evinde daha çok ilkokul öğrencisi kız kardeşi ve büyük annesiyle kalan Mitsuha her ne kadar dürüst bir kişiliğe sahip olsa da ailesinin Şinto tapınağına ait geleneklerden ve babasının seçim kampanyasında yer almasından pek hoşlanmamaktadır. Mitsuha, kasabadan sıkılır ve bir sonraki hayatında bir Tokyo çocuğu olmak ister.

2016 yılında Taki ise Tokyo'nun merkezinde yaşayan liseli bir gençtir. Arkadaşlarıyla zaman geçirmekten hoşlanan ve bir İtalyan restoranında yarı zamanlı çalışan Taki, mimariye ve güzel sanatlara ilgi duymaktadır.

Bir gün, Mitsuha Miyamizu ve Taki Tachibana 'nın bedenleri ile açıklanamaz bir şekilde yer değiştirmeye başlar: bu nedenle, bazı sabahlar birbirleri olarak uyandıklarında, gün boyunca içerisinde oldukları bedenin günlük hayatlarına ayak uydurmak zorunda kalırlar. Daha sonra Taki ve Mitsuha, kağıda, telefona ve bazen de birbirlerinin cildine mesaj bırakarak birbirleriyle iletişim kurabileceklerini öğrenirler. Mitsuha (Taki'nin vücudunda), Taki'ye iş arkadaşı Miki Okudera ile bir randevu ayarlarken Taki de (Mitsuha'nın vücudunda) Mitsuha'nın okulda popülerleşmesini sağlar. Bir gün, Taki (Mitsuha'nın vücudunda) Mitsuha'nın büyükannesi Hitoha ve küçük kız kardeşi Yotsuha'ya, kız kardeşlerin yaptığı ritüel alkol kuchikamizake'yi kasabanın dışındaki bir dağın tepesinde bulunan Şinto tapınağında bir adak olarak bırakmaları için eşlik eder. Bunun, insan bağlantıları ve zaman üzerinde hüküm süren köyün koruyucu tanrısının bedenini temsil ettiğine inanılıyor. Taki, Mitsuha'dan gelen, sonbahar festivali gününde Dünya'ya en yakın yerden geçmesi beklenen kuyruklu yıldız Tiamat hakkındaki bir notu okur. Ertesi gün, Taki, Mitsuha'nın vücudunda uyanır ve Miki ile randevuya çıkar, Miki ona randevudan hoşlandığını söyler ama aynı zamanda onun başka birinin düşünmekle meşgul gibi göründüğünü söyler. Taki, Mitsuha'yı telefonla aramaya çalışır, ancak vücut değiştirme sona erdiğinde ona ulaşamaz.

Taki, Miki ve onların arkadaşı Tsukasa, Mitsuha'yı aramak için Hida gezisi yolculuğunda trenle Gifu'ya giderler. Taki, Itomori'nin neresi olduğunu bilmese de, hafızasında canlanan çevredeki manzaraya dair eskizlere güvenir. Hida'daki bir lokanta sahibi, eskizdeki kasabayı aslen oralı olduğu için hemen tanır. Lokanta sahibi, Taki ve arkadaşlarını, üç yıl önce Dünya'nın yanından geçerken Tiamat'ın beklenmedik bir şekilde parçalanmasıyla yıkılan ve 500 kişinin öldüğü Itomori harabelerine götürür. Taki, Mitsuha'nın mesajlarının telefonundan kaybolduğunu ve onunla ilgili anılarının yavaş yavaş solmaya başladığını ve ikisinin de 2016'da olduğu gibi zamanla ayrıldıklarını fark eder. Taki, Mitsuha'nın adını ölüm kayıtlarında bulur. Miki ve Tsukasa Tokyo'ya dönerken Taki, Mitsuha ile yeniden bağlantı kurmayı denemek ve onu Tiamat hakkında uyarabilmek için tapınağa gider. Taki, Mitsuha'nın kuchikamizake'sini içer ve Mitsuha'nın geçmişini gördüğü bir hayale dalar. Ayrıca Taki, Mitsuha'nın olaydan bir gün önce onu bulmak için Tokyo'ya geldiğini ve aslında bir trende karşılaştıklarını hatırlar. Taki, vücut değiştirme kendi zaman diliminde henüz gerçekleşmediği için onu o an tanıyamamıştır. Utanç içerisinde trenden ayrılmadan önce, Mitsuha ona, o zamandan beri iyi şans tılsımı olarak bileğine taktığı saç kurdelesini vermiştir.

Taki, festival sabahı evinde Mitsuha'nın vücudunda uyanır. Hitoha neler olduğunu anlar ve ona vücut değiştirme yeteneğinin tapınağın bekçileri olarak ailesinden geçtiğini söyler. Taki, Mitsuha'nın iki arkadaşı Tessie ve Sayaka'yı, elektrik trafo merkezini devre dışı bırakarak ve yanlış bir acil durum uyarısı yayınlayarak kasaba halkının Itomori'yi tahliye etmesini sağlamak için ikna eder. Taki, Mitsuha'nın tapınakta ve kendi (Taki'nin) vücudu içerisinde bulunduğunu tahmin ederek tapınağa doğru yol alır. Bu sırada Mitsuha, Taki'nin vücudunda uyanmıştır. Gün batımı sırasında dağın tepesinde, ikisi de birbirlerinin varlığını hissederler, ancak zıt zaman dilimleri nedeniyle ayrılırlar ve birbirlerini göremezler. Alacakaranlık çöktüğünde kendi bedenlerine dönerler ve yüz yüze görüşürler. Taki, Mitsuha'nın kurdelesini geri verdikten sonra, birbirlerini hatırlamaları için adlarını birbirlerinin avucuna yazmaya çalışırlar. Mitsuha kendisininkini yazamadan alacakaranlık geçer ve ikisi de kendi zamanlarına geri dönerler. Tahliye planı başarısız olduğunda, Mitsuha, Itomori belediye başkanı olan babası Toshiki'yi herkesi tahliye etmeye ikna etmek zorundadır. Bunu yapmadan önce Mitsuha, Taki ile ilgili anılarının kaybolduğunu fark eder ve onun kendi adı yerine eline "Seni seviyorum" yazdığını fark eder. Tiamat düştükten sonra Taki, kendi zaman diliminde hiçbir şey hatırlamaz.

Beş yıl sonra üniversiteden mezun olan Taki iş aramaya başlar. Sürekli tanımlayamadığı ancak önemli olduğunu bildiği bir şeyi kaybettiğini hisseder ve sekiz yıl önce Tiamat'ı çevreleyen olaylara karşı açıklanamaz bir ilgi duyar: Itomori yok edilmiştir, ancak tüm insanları tam zamanında tahliye edildikleri için hayatta kalmıştır. Mitsuha o zamandan sonra Tokyo'ya taşınmıştır. Bir süre sonra, Taki ve Mitsuha, bindikleri trenler karşılıklı bir şekilde birbirini geçtiğinde birbirlerini anlık olarak görür ve anında birbirlerini aramaya başlarlar. Trenden inerler ve diğerini bulmak için adeta yarışırlar, sonunda Suga Tapınağı'nın merdivenlerinde buluşurlar. Taki, Mitsuha'ya seslenir ve onu tanıdığını hissettiğini söyler ve Mitsuha da aynı şekilde karşılık verir. Sonunda, uzun zamandır aradıklarını bulduktan sonra mutluluk gözyaşları dökerler ve aynı anda birbirlerine isimlerini sorarlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Taki Tachibana (立花 瀧, Tachibana Taki)
Seslendiren: Ryunosuke Kamiki (Japonca), Michael Sinterniklaas (İngilizce)[3][4][5]
Taki Tachibana, Tokyo Metropolitan Lisesi'nde okuyan 17 yaşında bir 11. sınıf öğrencisidir. Yetenekli bir eskiz sanatçısı ve mimar olma hayalleri vardır. Tachibana çok kolay sinirlenebilir ama aynı zamanda iyi niyetli ve naziktir. İtalyan restoranı "Il Giardino delle Parole"de [a] yarı zamanlı bir garson olarak çalışmaktadır. Burada çoğu vaktini iş arkadaşı Miki Okudera ile geçirir ve aslında ona karşı gizli bir sevgi besler. Filmin içerisinde sürekli yaşanan eğlenceli bir running gag olarak, Taki'nin Mitsuha'nın bedeninde ilk uyandığı gün şaşkınlıkla beraber göğüslerini okşaması ancak Mitsuha'nın kız kardeşi Yotsuha onu gördüğünde durması kullanılmıştır. Bu film boyunca Taki her Mitsuha'nın bedeninde uyandığında yaşanmaktadır. Mitsuha, alacakaranlıkta ilk kez Taki ile yüz yüze karşılaştıklarında onu alışkanlığı nedeniyle alaycı bir şekilde çağırır. Taki Tachibana daha sonra Shinkai'nin bir sonraki filmi Weathering with You'da yer almıştır.[6]
Mitsuha Miyamizu (宮水 三葉, Miyamizu Mitsuha)
Seslendiren: Mone Kamishiraishi (Japonca), Stephanie Sheh (İngilizce) [3][5]
Mitsuha Miyamizu, Gifu şehrinin dağlık ve kırsal bir kasabası olan Itomori'deki hayatından memnun olmayan liseli bir kızdır. Itomori Lisesi'ndeki ikinci yılını okuyan 17 yaşındaki bir öğrencidir, ancak gerçekte Taki'den üç yaş büyüktür. Mitsuha saçlarını genellike kendi eliyle yaptığı koyu kırmızı örgülü bir kurdele ile toplar. O ve kız kardeşi, aile tapınağının bakireleridir. Annesi öldükten sonra babası siyaset yapmak için tapınağı terk etmiştir. Anneannesi Hitoha ve ilkokula giden küçük kız kardeşi Yotsuha ile birlikte yaşar. Mitsuha, Tokyo'da ayrı yaşadığı belediye başkanı babası ve kuchikamizake (pirinci çiğneyerek ve fermente olması için tükürerek sake yapmanın eski geleneksel bir yoludur) yapmak da dahil olmak üzere annesinin aile tapınağı için yapılan ritüellerdeki türbe kızlığı (miko) rolüyle küçük bir kasabada kaçınılmaz karşılaşmalar yaşamaktan daha iyi bir yaşam sürmeyi diliyor. Bunların hepsi sınıf arkadaşları arasında bir alay konusu olmasına ve küçümsenmesine neden olur. Taki ile beden değiştirirken Mitsuha, Taki'nin vücuduna bakmasını veya dokunmasını yasaklar. Mitsuha daha sonra Shinkai'nin bir sonraki filmi Weathering with You'da yer almıştır.[6]
Katsuhiko "Tessie" Teshigawara (勅使河原 克彦, Teshigawara Katsuhiko)
Seslendiren: Ryo Narita (Japonca), Kyle Hebert (İngilizce)[4][5]
Mitsuha'nın sınıf arkadaşlarından biri; 2013 itibarıyla 17 yaşındadır ve Mitsuha'ya aşıktır. Takma adı "Tessie"dir. Yerel bir inşaat şirketi olan Teshigawara İnşaat'ın başkanının oğludur. Aylık okült dergi MU (ja) aşığı ve sosyal becerileri çok düşük bir kişidir. Memleketi Itomori ile %50-50 arası bir aşk/nefret ilişkisi vardır ve kendi bakış açısından kasabanın durumunu iyileştirmek için somut önlemler başlatır ve bu da Taki'nin (fiziksel olarak Mitsuha) sempatisini kazanır. Sonsözde, Sayaka ile olan evliliğinden bahsedilir. Teshigawara, Shinkai'nin The Garden of Words (Kotonoha no Niwa) adlı romanının yedinci bölümünde görünen Shoko Aizawa'nın ortaokul arkadaşı Teshigawara'nın adını almıştır.
Sayaka Natori (名取 早耶香, Natori Sayaka)
Seslendiren: Aoi Yūki (Japonca), Cassandra Morris (İngilizce)[4][5]
Mitsuha'nın sınıf arkadaşlarından biri ve en yakın arkadaşı; 2013 itibarıyla 17 yaşındadır. Sakin ama gergin bir kişiliğe sahiptir ve Tessie'ye aşıktır. Okulun radyo yayın kulübünün bir üyesidir, bu yüzden Taki ve Tessie tarafından yanlış acil durum tahliye uyarısını yayınlamakla görevlendirilir. Belediye binasında çalışan kız kardeşi de filmde kısa bir süre görülür. Sayaka, Shinkai'nin The Garden of Words adlı romanının yedinci bölümünde görünen Shoko Aizawa'nın ortaokuldan bir arkadaşının adını almıştır.[6][7]
Tsukasa Fujii (藤井 司, Fujii Tsukasa)
Seslendiren: Aoi Yūki (Japonca), Cassandra Morris (İngilizce)[4][5]
Taki'nın sınıf arkadaşıdır. Havalı bir kişiliğe sahiptir ve Taki gibi mimariyle yakından ilgilenir. Taki ve Takagi ile aynı restoranda yarı zamanlı olarak çalışır. Mitsuha ve Taki'nin vücudu her yer değiştirdiğinde Taki için endişelenmeye başlar. Son sahnesinde sol parmağına bir yüzük bulunur; ve bunun hakkında soru sorulduğunda, Shinkai, "Bu sadece bir arka plan, ama Tsukasa'nın Okudera ile nişanlı olduğuna inanıyorum" yanıtını vermiştir.
Shinta Takagi (高木 真太, Takagi Shinta)
Seslendiren: Kaito Ishikawa (Japonca), Ray Chase (İngilizce)[4][5]
Taki'nin bir sınıf arkadaşıdır. İyimser ve atletik bir görünüme sahip büyük, zinde bir vücut yapısı vardır. Taki gibi, o da hevesli bir mimardır. Taki ve Tsukasa ile aynı restoranda yarı zamanlı olarak çalışır.
Miki Okudera (奥寺 ミキ, Okudera Miki)
Seslendiren: Masami Nagasawa (Japonca), Laura Post (İngilizce)[5][8]
Bir üniversite öğrencisi, Taki'nin arkadaşlarından biridir. Aynı zamanda, Taki'nin iş arkdaşadır. İtalyan restoranı "Il Giardino delle Parole" de birlikte çalışırlar. Erkek garsonlar arasında popüler olan güzel ve şık bir üniversiteli kızdır. Mitsuha, Taki'nin vücuduna yerleştiğinde, Miki Taki'ye karşı daha samimi duygular hisseder. Mitsuha'yı arayışında Taki'ye eşlik ederken birlikte geçirdikleri gece sırasında Tsukasa'nın keşfettiği bir sigara tiryakisidir. Meslektaşları tarafından daha çok Bayan Okudera (Okudera-senpai) olarak anılır. Uzun bir aradan sonra 2021'de Taki ile tanıştığında elinde bir nişan yüzüğü bulunur ve Taki'ye yakında evleneceğini söyler. Shinkai'ye göre, bu sadece bir arka plan olmasına rağmen Tsukasa'nın Okudera[6] ile nişanlı olduğuna inanılır. Orijinal romanda, 2021 itibarıyla bir giyim üreticisinin Chiba şubesinde çalıştığı anlatılır.
Hitoha Miyamizu (宮水 一葉, Miyamizu Hitoha)
Seslendiren: Etsuko Ichihara (Japonca), Glynis Ellis (İngilizce)[5][8]
Mitsuha ve Yotsuha'nın anneannesi ve aile türbesinin başıdır. 2013 itibarıyla 82 yaşındadır. En sevdiği aile geleneği kumihimodur (iplik dokuma). Torunlarını türbenin tarihi ve gelenekleri hakkında eğitir. Kızı bir hastalık nedeniyle huzur içinde ölür ve damadı ise bir politikacı olarak çalışmaya başlar. Hitoha'nın 2021 itibarıyla hala hayatta olduğu manga uyarlamasında ortaya çıkar.
Yotsuha Miyamizu (宮水 四葉, Miyamizu Yotsuha)
Seslendiren: Kanon Tani (Japonca), Catie Harvey (İngilizce)[5][8]
Güçlü bir kişiliğe sahip olan Mitsuha'nın küçük kız kardeşidir. 2013 yılı itibari ile 9 yaşındadır ve 4. sınıfa geçmiştir. Büyükannesine ve ablasına türbede aile geleneğini yaşatmada yardımcı olmaktadır. Mitsuha'nın biraz deli olduğuna inanıyor ama her şeye rağmen onu çok seviyor. Hem kumihimo hem de kuchikamizake geleneklerini yerine getirilmesinde yer alıyor. Filmin sonunda, Yotsuha'nın liseye gittiği görülür.
Toshiki Miyamizu (宮水 俊樹, Miyamizu Toshiki)
Seslendiren: Masaki Terasoma (Japonca), Scott Williams (İngilizce)[4][5]
Mitsuha ve Yotsuha'nın dul babası ve Futaba'nın kocasıdır. 2013 yılı itibarıyla 54 yaşındadır. Eskiden şehre araştırma için gelen bir folklorcuydu. Futaba öldükten sonra Toshiki tapınağı terk etti ve belediye başkanı oldu.
Futaba Miyamizu (宮水 二葉, Miyamizu Futaba)
Seslendiren: Sayaka Ohara (Japonca), Michelle Ruff (İngilizce)[4][5]
Mitsuha ve Yotsuha'nın annesi, Toshiki'nin karısı ve Hitoha'nın kızıdır. Taki'nin, Mitsuha'nın hayatının vizyonunu gördüğü bir sahnede görünmüştür. Futaba bir hastalık nedeniyle huzur içinde ölmüştür.
Yukari Yukino (雪野 百香里, Yukino Yukari)
Seslendiren: Kana Hanazawa (Japonca), Katy Vaughn (İngilizce)[5][9]
Itomori Lisesi'nde edebiyat öğretmenidir. Sınıfa "Kataware-doki" (alacakaranlık) kelimesini öğretir. Ayrıca Shinkai'nin önceki filmi The Garden of Words'de de rol almıştır. Eylül 2013'te Tokyo'da[10] yaşıyordu, ancak bu filmde neden Itomori'de olduğuna gelince, broşürde bunun "izleyicinin hayal gücüne bağlı" olduğu belirtilir.[11]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu hikâyenin fikri Shinkai'ye, Büyük Doğu Japonya depremi meydana geldikten sonra Temmuz 2011'de Yuriage, Natori, Miyagi Eyaletini ziyaret ettikten sonra geldi. "Burası benim şehrim olabilirdi" diye düşündü. Yuriage'deki insanların konumlarının izleyicilerle değiştirileceği bir film yapmak istediğini söyledi. Bu ziyaret sırasında Shinkai'nin çizdiği eskizler sergilerde gösterildi.[12]

Makoto Shinkai'nin 14 Eylül 2014'te Toho'ya gönderilen teklifinde, filmin adı Ono no Komachi'ye atfedilen waka'daki bir pasajdan veya "Japon şiiri"nden türetilmiş Yume to Shiriseba (夢と知りせば, Bir Rüya Olsaydı Bilseydim) idi.[13] Adı daha sonra Kimi no Musubime (きみの結びめ, Your Connection) ve Kimi wa Kono Sekai no Hanbun (きみはこの世界のはんぶん, You Are Half of This World) olarak değiştirildi ve ardından Kimi no Na Wa oldu.[14] 31 Aralık 2014'te Shinkai, günlerini bu film için storyboard yazarak geçirdiğini duyurdu.[15]

Hikaye için ilham kaynağı, Shūzō Oshimi'nin Inside Mari, Ranma ½, Heian Period romanı Torikaebaya Monogatari ve Greg Egan'ın kısa öyküsü The Safe-Deposit Box gibi eserlerden geldi.[16] Shinkai ayrıca Christopher Nolan'ın Yıldızlararası'ndan (2014) da etkilendiğini ekledi[17]

Filmin ayarlarından biri olan Itomori kasabası kurgu olsa da, film kasaba için bir arka plan oluşturan gerçek hayattaki yerlerden ilham aldı. Bu tür yerler arasında Gifu Eyaletindeki Hida şehri ve onun kütüphanesi olan Hida Şehir Kütüphanesi de bulunmaktadır.[18]

"Senin Adın" filminde görünen birçok yer, gerçek hayattaki konumlara dayanıyordu. Soldan sağa: Shinjuku'daki Suga-jinja, Shinano-machi istasyonu yaya köprüsü ve Yotsuya İstasyonu.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon rock grubu Radwimps'in baş vokalisti Yojiro Noda, "Senin Adın" filmi için tema müziğini besteledi. Yönetmen Makoto Shinkai, ondan müziğini "karakterlerin diyalogunu veya monologunu tamamlayacak şekilde" oluşturmasını istedi.[19] Senin Adın, Radwimps tarafından seslendirilen aşağıdaki şarkılara sahiptir:

 • "Yumetōrō" (夢灯籠, Yumetōrō, lit. "Dream Lantern")
 • "Zenzenzense" (前前前世, Zenzenzense, lit. "Past Past Past Life")[19]
 • "Sparkle" (スパークル, Supākuru)[20]
 • "Nandemonaiya" (なんでもないや, Nandemonaiya, lit. "It's Nothing")[19]

Filmin müzikleri hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından iyi karşılandı ve filmin gişedeki başarısının arkasındaki faktörlerden biri olarak kabul edildi.[19] Filmin müzikleri 2016 Newtype Anime Ödülleri'nde "En İyi Film Müziği" kategorisinde ikinci, "Zenzenzense" şarkısı ise "En İyi Tema Şarkısı Kategorisi"nde ikinci oldu.[21]

Çalma Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız: Your Name (album)

No. Başlık Süre
1. "Yume Tōrō (夢灯籠, "Dream Lantern[22]")"   2:09
2. "Mitsuha no Tsūgaku (三葉の通学, "School Road")"   1:07
3. "Itomori Kōkō (糸守高校, "Itomori High School")"   1:48
4. "Hajimete no Tōkyō (はじめての、東京, "First View of Tokyo")"   1:16
5. "Akogare Cafe (憧れカフェ, "Cafe At Last")"   1:29
6. "Okudera Senpai no Tēma (奥寺先輩のテーマ, "Theme of Ms. Okudera")"   2:06
7. "Futari no Ihen (ふたりの異変, "Unusual Changes of Two")"   2:36
8. "Zenzenzense (前前前世 (movie ver.))"   4:44
9. "Goshintai (御神体)"   3:24
10. "Dēto (デート, "Date")"   4:03
11. "Akimatsuri (秋祭り, "Autumn Festival")"   1:06
12. "Kioku o Yobiokosu Taki (記憶を呼び起こす瀧, "Evoking Memories")"   1:40
13. "Hida Tanbō (飛騨探訪, "Visit to Hida")"   1:29
14. "Kieta Machi (消えた町, "Disappeared Town")"   1:55
15. "Toshokan (図書館, "Library")"   1:42
16. "Ryokan no Yoru (旅館の夜, "Night at the Inn")"   1:29
17. "Goshintai e Futatabi (御神体へ再び, "Again to Goshintai")"   2:21
18. "Kuchikamizake Torippu (口噛み酒トリップ, "Kuchikamizake Trip")"   2:55
19. "Sakusen Kaigi (作戦会議, "Council of War")"   2:20
20. "Chō Chō Settoku (町長説得, "Persuading Mayor")"   2:45
21. "Mitsuha no Tēma (三葉のテーマ, "Theme of Mitsuha")"   4:02
22. "Mienai Futari (見えないふたり, "Unseen Two")"   0:50
23. "Katawaredoki (かたわれ時)"   2:47
24. "Supākuru (スパークル (movie ver.), "Sparkle")"   8:54
25. "Dēto 2, (デート2, "Date 2")"   2:09
26. "Nandemonaiya (なんでもないや (movie edit.))"   3:15
27. "Nandemonaiya (なんでもないや (movie ver.))"   5:44
Toplam süre:
1:12:05

Tablolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablo (2016) Tepe
konumu
Japonya Haftalık Albümler (Oricon)[24] 1
Japonya Hot Albümler (Billboard)[25] 1
Japonya En İyi Albüm Satışları (Billboard)[26] 1
Tablo (2017) Tepe
konumu
ABD Heatseekers Albümleri (Billboard)[27] 16
ABD Fim Müziği Albümleri (Billboard)[28] 15
ABD Dünya Albümleri (Billboard)[29] 2

Ödüller ve Adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Sonuç
2016 58. Japonya Rekor Ödülleri Özel ödül Kazandı[30]
2017 40. Japonya Akademi Ödülü Müzikte Üstün Başarı Kazandı[31]
31. Japonya Altın Disk Ödülü Yılın Film Müziği Albümü Kazandı[32]
6. Newtype Anime Ödülleri En İyi Film Müziği İkinci[33]

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin sinemalarda gösterime girdiği ülkeleri ve bölgeleri yeşil renk ile gösteren dünya haritası.

Filmin prömiyeri 3 Temmuz 2016'da Los Angeles, California'daki 2016 Anime Expo kongresinde yapıldı ve daha sonra 26 Ağustos 2016'da Japonya'daki sinemalarda gösterime girdi. Film toplamda 92 ülkede gösterime girdi.[34][35][36] Film, Akademi Ödülleri'ne hak kazanmak için Los Angeles'ta bir hafta boyunca (2-8 Aralık 2016) gösterime girdi.

Güneydoğu Asya ülkelerinde de "Senin Adın" gösterime girdi. Purple Plan, film için İngilizce ve Çince altyazılı bir fragman yayınladı ve filmin prömiyerini 3 Kasım'da Singapur'da[37] ve 8 Kasım'da Malezya'da gerçekleştirdi.[38] M Pictures, filmi 10 Kasım'da Tayland'da yayınladı[39] ve dört günde 22.996.714 baht (yaklaşık 649.056 ABD$) kazandı. Endonezyalı film dağıtımcısı Encore Films, filmin 7 Aralık'ta Endonezya'da galasını yapacağını duyurdu. Sinema zinciri CGV Blitz de filmi göstereceğini açıkladı.[40] Pioneer Films, filmi 14 Aralık'ta Filipinler'de göstereceğini duyurdu ve film ülkede hemen yılın en çok hasılat yapan animasyon filmi haline geldi.[41] Hong Kong'da, film 11 Kasım'da vizyona girdi ve üç gün içinde 6.149.917 HK$ (yaklaşık 792.806 ABD$) hasılat elde etti. Film 21 Ekim'de Tayvan'da gösterime girdi ve ilk haftasında 64 milyon NT$ (yaklaşık 2 milyon ABD$) hasılat elde ederken, gişe gelirleri sıralamasında ilk sırada yer aldı. 31 Ekim itibarıyla, yalnızca Taipei'de 52.909.581 NT$ (yaklaşık 1.666 milyon US$) kazandı.[42] Çin sinemalarında Huaxia Film Distribution tarafından 2 Aralık 2016'da yayınlandı.[43]

Film, 24 Kasım 2016'da Madman Entertainment tarafından hem orijinal dili olan Japonca hem de İngilizce dublajlı olarak Avustralya sinemalarında sınırlı sayıda yayınlandı.[44] Madman ayrıca filmi 1 Aralık 2016'da Yeni Zelanda'da yayınladı.[45]

Film, 28 Aralık'ta Fransa'da gösterildi.[46] Film, 18 Kasım 2016'da Birleşik Krallık'ta Anime Limited tarafından dağıtıldı.[47]

Film, Funimation tarafından dağıtılan 7 Nisan 2017'de Kuzey Amerika sinemalarında gösterime girdi.[48]

Home Media[değiştir | kaynağı değiştir]

Senin Adın, 26 Temmuz 2017'de Japonya'da Toho Pictures tarafından 4K UHD Blu-ray, Blu-ray ve DVD formatında yayınlandı. Sürüm, normal, özel ve koleksiyoncu sürümlerinde sunuldu[49] Funimation, 1 Temmuz'da filmin Blu-ray ve DVD formantının Anime Expo 2017'de 2017'nin sonuna kadar piyasaya sürüleceğini duyurdu, ancak kesin bir tarih belirtmedi.[50] Otakon 2017'de filmi 7 Kasım 2017 tarihininde hem standart hem de sınırlı üretim olmak üzere Blu-Ray ve DVD Combo paketlerinde yayınlayacaklarını duyurdu.[51][52]

İlk haftasında Blu-ray standart sürüm 202.370 adet, koleksiyoncu sürümü 125.982 adet ve özel sürüm 94.079 adet sattı.[53] DVD Standard Edition 215.963 satarak birinci oldu.[54] Senin Adın, Oricon'un genel Blu-ray Disk listesinde 2 hafta boyunca ilk 10'a üç Blu-ray Disk sürümü yerleştiren ilk animedir.[55] 2017'de film, Japonya'daki fiziksel home video, film müziği ve kitap satışlarından medya geliri olarak 6,532,421,094 ¥ elde etti.[56]

Denizaşırı film, Nisan 2022 itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri'ndeki DVD ve Blu-ray satışlarından 10.5 milyon doların üzerinde hasılat elde etti.[57] Birleşik Krallık'ta, 2017'nin yabancı dildeki home videosumda en çok satan ikinci filmi (Chromite Operasyonu'nun altında)[58] ve yine 2018'in en çok satan ikinci yabancı dildeki filmi (Komşum Totoro'nun altında)[59] oldu.

Televizyon Yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

Senin Adın filminin Japon televizyon yayını, uydu televizyon yayıncısı Wowow aracılığıyla 4 Kasım 2017'de yayınlandı. Ayrıca aynı kanalda Makoto Shinkai'ye adanmış özel bir program ve önceki çalışmaları da yayına girdi.[60] Ayrıca 3 Ocak 2018'de TV Asahi aracılığıyla bir Japon karasal televizyon prömiyeri aldı ve ilk yayın % 17.4 izleyici puanına ulaştı.[61]

Senin Adın, Filipin televizyonunda ilk prömiyerini ücretsiz yayın gerçekleştiren ABS-CBN ve HD televizyon hizmeti aracılığıyla 18 Şubat 2018'de yaptı, ancak 75 dakikalık kısa süreli reklamlar nedeniyle kesildiği için düzenlenmiş halde prömiyerini gerçekleştirdi.[62] Kantar Medya istatistiklerine göre, filmin ilk ücretsiz yayını %9,2, AGB Nielsen NUTAM istatistiklerine göre ise %3,1 izleyici reytingi aldı.[63][64] 9 Nisan 2020'de, Holy Week sunumunun bir parçası olarak, film, içerik için küçük kesintiler ve 102 dakikalık daha uzun çalışma süresi (2 saatlik zaman dilimindeki reklamlar hariç) ile tekrar yayınlandı ve hemen sosyal medyada trend bir konu haline geldi. Makoto Shinkai ise filmin ABS-CBN yayınını izleyenlere teşekkür etti.[65]

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Senin Adın' filminin geliri (kırmızı), Japonya'nın 2016 gişe gelirinin %10'unu oluşturdu.[66]
2016'da Japonya'nın en iyi beş gişe filmi (milyar yen):[66]
  Your Name: 23.56
  Shin Godzilla: 8.25
  Zootopia: 7.63
  Finding Dory: 6.83

Senin Adın, özellikle 25,03 milyar yen hasılat elde ettiği Japonya'da büyük bir ticari başarı elde etti.[67][68] Film, Japonya'daki bir yerli film için Ruhların Kaçışı (Spirited Away)'nın arkasından ikinci en büyük hasılat elde etti ve Titanik (Titanic) ve Karlar Ülkesi (Frozen)'nin ardından gelmiş geçmiş en büyük dördüncü hasılatı elde etti.[69] Hayao Miyazaki tarafından yönetilmeyen, Japon gişesinde 100 milyon dolardan (~10 milyar ¥) fazla kazanan ilk animedir.[35] Ardışık olmayan 12 hafta sonu Japonya'daki gişe rekorunu kırdı. Ekim ayının son haftasında Death Note: Light Up the New World tarafından devrilmeden önce, art arda dokuz hafta sonu için bir numarada kaldı. Sonunda Hollywood'un gişe rekorları kıran Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar tarafından tahttan indirilmeden önce üç hafta daha zirveyi gördü.[35][70][71]

Filmin başarısı Japonya'nın da ötesine geçti. Çin'de, 17 Aralık 2016'da dünyanın en büyük ikinci film pazarında en yüksek hasılat yapan Japon filmi oldu.[72] Çin'de 81,3 milyon $ hasılat elde etti ve ülkedeki en yüksek hasılat yapan 2D animasyon filmi oldu.[73] Açılışı 7.000'den fazla sinemada gösterildi. Açılış gününde gerçekleşen 66.000 gösterimden tahmini 10.9 milyon dolar hasılat yaptı ve 2.77 milyondan fazla kabul ile ülkedeki en büyük 2D animasyon açılışı oldu.[74][75] Ayrıca, sırasıyla Mayıs 2017 ve Şubat 2018'de iki Hint filmi olan Dangal ve Secret Superstar tarafından geçilene kadar Çin'de Hollywood dışı en yüksek hasılat yapan yabancı film rekorunu da elinde tuttu.[76][77]

Tayland'da 44.1 milyon ฿ (1,23 milyon $) hasılat elde etti.[34] 26 Aralık itibarıyla, film Avustralya'da US$ 771.945[78] ve Yeni Zelanda'da US$95,278[79] hasılat elde etti. Avustralyalı dağıtımcı Madman, 20 Aralık tarihli bir blog gönderisinde, filmin sınırlı sayıda vizyona girmeden önce yalnızca Avustralya gişesinde 1.000.000 Avustralya Doları'nın üzerinde hasılat elde ettiğini belirtti.[80] Film, Güney Kore'de gösterime girdiği beş gün içinde 1.18 milyon izlenme ve 8,2 milyon dolar hasılatla bir numara oldu [81] ve Yürüyen Şato (Howl's Moving Castle)'dan bu yana ülkede bir numaraya ulaşan ilk Japon filmi oldu.[82]

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da film 5.017.246 $ hasılat elde etti.[83] Birleşik Krallık'ta, 2016'da 500.000 £ (675.000 $) hasılat elde ederek, İngiltere'de yılın en yüksek hasılatı elde eden beşinci İngilizce ve Hintçe olmayan filmi oldu.[5]

Senin Adın filminin dünya çapındaki brüt değeri, filmlerin orijinal gösterimine göre 358.331.458 ABD Dolarından (37.761.685,706 yen) dünya çapında yeniden gösterimler ve yalnızca en iyi 10 film için haftalık gişe toplamları yayınlayabilen ülkelerdeki uzun tirajlar dikkate alındığında (Japonya dahil) 380.140.500 ABD Dolarına (41.434.602.500 yen) kadar değişmektedir.[84]

Eleştirel Görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

İnceleme toplayıcı web sitesi Rotten Tomatoes, 116 incelemeye dayanarak eleştirmenlerin %98'inin filme ortalama 8.2/10 puanla olumlu eleştiride bulunduğunu belirtti. Sitenin eleştirmenleri fikir birliği ile "Duygusal olarak tatmin edici olduğu kadar güzel bir şekilde canlandırılan Senin Adın, yazar-yönetmen Makoto Shinkai'nin filmografisine olağanüstü bir bölüm daha ekliyor" yorumunda bulunmuştur.[85] Metacritic'te film, 26 eleştirmene göre 100 üzerinden 79 puan alarak "genel olarak olumlu eleştiriler" kazandı.[86]

The Japan Times'tan Mark Schilling, filme 5 üzerinden 4 puan verdi ve filmin animasyonunu "muhteşem, gerçekçi detayların ve duygusal temelli fantezinin karışımı" için övdü.[87] Bununla birlikte, filmin "gençlerin utancı ve beceriksizliğinin komedisini" "aşırı temsili" ve bitişi "Daha önce bir Japon seishun eiga (gençlik draması) izleyen kimseyi şaşırtmayacak" şekilde olduğu için eleştirdi.[87]

Japonya dışındaki resepsiyon da çok olumluydu.[67][88] Mark Kermode, filmi 2016'da Birleşik Krallık'ta vizyona girecek dokuzuncu favori filmi olarak nitelendirdi.[89] ABD'deki incelemeler de çoğunlukla olumluydu. The Atlantic'ten David Sims bunun "göz kamaştırıcı yeni bir anime çalışması" olduğunu söylerken, The New York Times filmi "özlemle dolu bir Japon masalı" olarak nitelendirdi.[90] Tam tersine, The Boston Globe, filmin "güzel ama çok karmaşık" olduğunu söyleyerek film hakkında karışık bir görüşe sahip olduğunu belirtti.[91] Anime News Network'ten Mike Toole, filmi tüm zamanların en iyi üçüncü anime filmi olarak listeledi.[92] Disney animasyon filmleri Muhteşem Fare Dedektif (The Great Mouse Detective), Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid), Aladdin, Herkül (Hercules), Define Gezegeni (Treasure Planet), Prenses ve Kurbağa (The Princess and the Frog) ve Moana'nın yönetmenleri John Musker ve Ron Clements, filmi güzelliği ve benzersizliği nedeniyle övdü.[93]

Aldığı övgülere rağmen, Shinkai filmin istediği kadar iyi olmadığı konusunda ısrar etti: "Yapamayacağımız şeyler var, Masashi Ando (Animasyon Direktörü) film üzerinde çalışmaya devam etmek istedi ama yetersiz bütçe nedeniyle bizi durdurmak zorunda kaldı. Bana göre film eksik ve dengesiz. Konusu güzel ama film hiç de mükemmel değil. İki yıl yetmedi."[94]

Onurlandırmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve Adaylıklar Listesi
Yıl Ödül Kategori Alıcı(lar) Sonuç
2016 49. Sitges Film Festivali[95] En İyi Animasyon Uzun Metraj Film Senin Adın Kazandı
60. BFI LondraFilm Festivali[96] En İyi Film Adaylık
18. Bucheon Uluslararası Animasyon Festivali En İyi Animasyon Özel Ödülü Kazandı
En İyi Animasyon Filmi Seyirci Ödülü
29. Tokyo Uluslararası Film Festivali [97] Arigato Ödülü Makoto Shinkai
6. Newtype Anime Ödülleri[21] En İyi Fotoğraf (Film) Senin Adın
En İyi Film Müziği Runner-up
En İyi Tema Şarkısı Kategorisi ZenZenZense
41. Hochi Film Ödülleri En İyi Fotoğraf Senin Adın Adaylık
29th Nikkan Spor Film Ödülleri En İyi Film
En İyi Direktör Makoto Shinkai Kazandı
2016 Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri[98] En İyi Animasyon Filmi Senin Adın
Kadın Film Eleştirmenleri Birliği 2016[99] En İyi Animasyon Kadın Adaylık
2017 20. Japonya Medya Sanatları Festivali[100] Animasyon Bölümü Büyük Ödülü Kazandı
Japonya Expo Ödülleri[101] Daruma d’Or
En İyi Film dalında Daruma
En İyi Yönetmen dalında Daruma
En İyi Senaryo dalında Daruma
En İyi Film Müziği dalında Daruma
44. Annie Ödülleri[102] En İyi Animasyon Özelliği — Bağımsız Adaylık
Üstün Başarı, Animasyon Filminde Yönetmenlik Makoto Shinkai
21. Satellite Ödülleri[103] En İyi Animasyon veya Karışık Medya Özelliği Senin Adın
71. Mainichi Film Ödülleri En İyi Animasyon Filmi Kazandı
59. Blue Ribbon Ödülleri En İyi Filmi Adaylık
Yılın Direktörü Makoto Shinkai
Özel ödül Senin Adın Kazandı
40. Japonya Akademi Ödülü Yılın Mükemmel Animasyonu Senin Adın
Yılın Animasyonu Adaylık
Yılın Direktörü Makoto Shinkai
Yılın Senaryosu Kazandı
Müzikte Üstün Başarı Radwimps
36. Animasyon Festivali[104] En İyi Animasyon Film dalında Seyirci Ödülü Senin Adın
11. Seiyu Ödülleri En İyi Aktör Ryunosuke Kamiki
En İyi Kadın Oyuncu Mone Kamishiraishi
Sinerji Ödülü Senin Adın
11. Asya Pasifik Ekran Ödülleri[105] En İyi Animasyon Filmi Adaylık
7. AACTA Ödülleri[106] En İyi Asya Filmi
San Francisco Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri 2017[107] En İyi Animasyon Özelliği
2018 44. Satürn Ödülleri[108] En İyi Animasyon Filmi
Crunchyroll Anime Ödülleri En İyi Film Kazandı

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız: Your Name (novel)

Senin Adın, Makoto Shinkai tarafından yazılmış bir Japon (light novel) hafif romanıdır. Shinkai'nin yönettiği aynı adlı animasyon filminin romanlaştırılmış halidir. Film galasından bir ay önce, 18 Haziran 2016'da Kadokawa tarafından Japonya'da yayınlandı.[109] Eylül 2016'ya kadar hafif roman 1.029.000 kopya sattı.[110] Resmi bir görsel rehber de yayınlandı. Roman ve görsel rehber ise toplamda 2,5 milyondan fazla satarken roman 1,3 milyondan fazla sattı.[111]

Live-action Film[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Eylül 2017'de yapımcı J. J. Abrams ve senarist Eric Heisserer, orijinal filmin yapımcıları ve filmin Japonya'daki dağıtımını üstlenen Toho ile birlikte, Paramount Pictures ve Bad Robot Productions tarafından yayınlanacak Senin Adın filminin live-action versiyonu üzerinde çalıştıklarını duyurdu.[112] Film, Japon hak sahiplerinin filmin batılı bakış açısıyla yapılmasını istediğini ortaya çıkaran Eric Heisserer tarafından yazılmaktadır.[113] Şubat 2019'da Marc Webb yeniden çevrimi yönetmek için anlaşma imzaladı. Film, kırsal bir bölgede yaşayan genç bir Kızılderili kadın ve onların sihirli bir şekilde ve aralıklı olarak bedenlerini değiştirdiklerini keşfeden Chicago'lu genç bir adam hakkında olacak.[114] Eylül 2020'de Deadline Hollywood, Abrams ve Genki Kawamura'nın ortak yapımcılığını üstlendiği ve Emily V. Gordon tarafından kaleme alınan bir taslak üzerinde çalışan Lee Isaac Chung'ın filmin hem yazarlığını hem de yönetmenliğini devraldığını bildirdi.[115] Temmuz 2021'de Chung, programına uymadığını belirterek projeden ayrıldı. Yapım ekibi, yönetmen olarak Chung'un yerini almayı düşündü.[116]

Not listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ The Italian title of Shinkai's previous film, The Garden of Words.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Your Name". 23 Aralık 2017. 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
 2. ^ "Kimi no na wa (2016) - Financial Information". The Numbers. 8 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 3. ^ a b c "Makoto Shinkai's 'your name.' Film Earns 3.8 Billion Yen in 10 Days". Anime News Network. 5 Eylül 2016. 5 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2021. 
 4. ^ a b c d e f g Films, Funimation. "Your Name. | Funimation Films". www.funimationfilms.com (İngilizce). 7 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 5. ^ a b c d e f g h i j k l m "Your Name English Dub Cast, Trailer Unveiled". Anime News Network (İngilizce). 15 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 6. ^ a b c d 株式会社東宝ステラ, (Ed.) (2016-12-09). "新海誠監督作品 君の名は。 Pamphlet vol.2 Collection of interviews" (Japonca). 東宝株式会社映像事業部. 
 7. ^ ""テッシーとサヤちんの造形は、おっしゃる通り拙作『小説 言の葉の庭』7話からの発想でした。『君の名は。』と『言の葉の庭』の間に大きなジャンプがあるとのご意見もよくいただきますが、僕としては『小説 言の葉の庭』がその間をつないでいます。". Twitter. 18 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 8. ^ a b c "'Your name.': Makoto Shinkai could be the next big name in anime | The Japan Times". web.archive.org. 8 Kasım 2016. 8 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 9. ^ "映画『君の名は。』新海誠監督インタビュー! | アニメイトタイムズ". 映画『君の名は。』新海誠監督インタビュー! | アニメイトタイムズ (Japonca). 31 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 10. ^ "Other voices-遠い声- » 「小説 言の葉の庭」発売記念・作中の年表公開". web.archive.org. 24 Eylül 2016. 24 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 11. ^ 株式会社東宝ステラ, (Ed.) (26 Ağustos 2016). 新海誠監督作品 君の名は。(パンフレット) (Japonca). 東宝株式会社映像事業部. 
 12. ^ "「君の名は。」の起点は宮城・閖上 震災直後にスケッチ:朝日新聞デジタル". 朝日新聞デジタル (Japonca). 30 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 13. ^ "Your Name director reveals initial character concept sketches, title, thematic goals of the hit anime". SoraNews24 -Japan News- (İngilizce). 17 Temmuz 2017. 28 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 14. ^ "『君の名は。』監督が、時系列と観客の感情グラフを公開 大ヒット作の凄まじい考察に反響". KAI-YOU.net | POP is Here . (Japonca). 25 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 15. ^ "Director Makoto Shinkai Storyboarding New Film". Anime News Network (İngilizce). 2 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2022. 
 16. ^ 〈COLUMN1 入れ替わりから見えてくる面白さ〉. 『君の名は。 公式ビジュアルガイド』 (Japonca). Japan: Japonca角川書店. 27 Ağustos 2016. s. 48. ISBN 978-4-04-104780-4. 
 17. ^ "Meeting the Director of 'Your Name', the Latest Anime By the 'New Miyazaki'". Vice. 7 Kasım 2016. 21 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2018. 
 18. ^ "City that inspired settings in hit anime 'yourname.' sees unbelievable boost in tourism". Japan Today. 28 Kasım 2016. 28 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
 19. ^ a b c d Masangkay, May (4 Kasım 2016). "Radwimps play a part in the popularity of anime film 'your name.'". Kyodo. The Japan Times. 8 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 20. ^ Stimson, Eric (30 Ekim 2016). "RADWIMPS Release your name's "Sparkle (original ver.)"". animenewsnetwork. 8 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 21. ^ a b "Shinkai's 'your name.,' Kabaneri Win Top Newtype Anime Awards". Anime News Network. 9 Ekim 2016. 8 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 22. ^ "Your Name. by RADWIMPS". iTunes. 24 Ağustos 2016. 1 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2016. 
 23. ^ a b "Kimi no Na wa (Your Name.) [Deluxe Edition] [2CD / Import Disc]". CDJapan. 24 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2019. 
 24. ^ "君の名は。| Radwimps" [Your Name. | Radwimps] (Japonca). Oricon. 5 Eylül 2016. 2 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 25. ^ "Billboard Japan Hot Albums | Charts" (Japonca). Billboard Japan. 5 Eylül 2016. 11 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 26. ^ "Billboard Japan Top Albums Sales | Charts" (Japonca). Billboard Japan. 5 Eylül 2016. 11 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 27. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Heat isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 28. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Soundtr isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 29. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; World isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 30. ^ "レコ大に宇多田、いきもの、AAAらノミネート!ピコ太郎とRADIO FISHも各賞受賞" [Utada, Ikimono, and AAA were nominated! Pikotaro and Radio Fish also won awards]. Natalie (Japonca). 18 Kasım 2016. 22 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 31. ^ "第40回日本アカデミー賞" [40th Japan Academy Prize] (Japonca). Official Japan Academy Prize. 3 Mart 2017. 7 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 32. ^ "第31回日本ゴールドディスク大賞" [31st Japan Gold Disk Awards] (Japonca). Official Japan Gold Disc Award. 1 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 33. ^ Loo, Egan (9 Ekim 2016). "Shinkai's 'Your Name.,' 'Kabaneri' Win Top Newtype Anime Awards". Anime News Network. 8 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 34. ^ a b "Shinkai's 'your name.' Becomes #1 Japanese Film in Thailand of All Time". Anime News Network. 19 Aralık 2016. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
 35. ^ a b c Gavin J. Blair (28 Kasım 2016). "'Your Name' Passes 'Princess Mononoke' to Become Third-Highest Grossing Japanese Film of All Time". The Hollywood Reporter. 6 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
 36. ^ Mark Schilling (7 Kasım 2016). "Japanese Hit 'Your Name' Wins China Release". Variety. 28 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
 37. ^ "Purple Plan to Open Shinkai's 'your name.' Film in Singapore on November 3". Anime News Network. 24 Ekim 2016. 25 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2016. 
 38. ^ "Purple Plan to Open Shinkai's 'your name.' Film in Malaysia on December 8". Anime News Network. 26 Ekim 2016. 26 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2016. 
 39. ^ @ (26 Eylül 2016). "เมื่อความเหงาเข้าครองญี่ปุ่น Your Name อเมชั่น ที่สร้างปรากฎการณ์ ถล่มรายได้ 1 หมื่นล้านเยน!!! แฟนๆในไทย พ.ย. นี้ได้ชมแน่นอน #YourName" (Tweet) – Twitter vasıtasıyla. ; Eksik ya da boş |kullanıcı= (yardım); Eksik ya da boş |numara= (yardım)
 40. ^ "Shinkai's 'your name.' Film Opens in Indonesia on December 7". Anime News Network. 21 Kasım 2016. 25 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2016. 
 41. ^ "Pioneer Films to Open Shinkai's 'your name. Film in Philippines in December". Anime News Network. 14 Kasım 2016. 25 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2016. 
 42. ^ "Shinkai's 'your name.' Tops Box Offices in Thailand, Hong Kong". Anime News Network. 25 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2020. 
 43. ^ "你的名字。(2016)". cbooo.cn (Çince). 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
 44. ^ "Official Australian site". Madman Entertainment. 24 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
 45. ^ "Makoto Shinkai's Your Name is Coming to Cinemas This November". Madman Entertainment. 28 Ekim 2016. 10 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
 46. ^ "Your Name. à l'affiche en France !". 12 Ekim 2016. 25 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2020. 
 47. ^ "Your Name UK Cinema Release Details". Anime News Network. 9 Eylül 2016. 26 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2016. 
 48. ^ "Makoto Shinkai Masterpiece 'Your Name.' to Open in North American Theaters April 7, 2017". Funimation. 17 Ocak 2017. 18 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2017. 
 49. ^ Hutchins, Riley (17 Mayıs 2017). "Your Name DVD, Blu-ray Sales Information Released". Comicbook.com. 17 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2017. 
 50. ^ Osborn, Alex (1 Temmuz 2017). "Anime Expo 2017: Funimation to Release Your Name on Home Video This Year". ign.com. 9 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2017. 
 51. ^ "Announced at Otakon 2017! - Funimation - Blog!". 12 Ağustos 2017. 13 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2017. 
 52. ^ "Throw Your Own "Your Name." Watch Party✨". Funimation. 9 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2018. 
 53. ^ "Japan's Animation Blu-ray Disc Ranking, July 24–30". Anime News Network. 8 Ağustos 2017. 15 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017. 
 54. ^ "Japan's Animation DVD Ranking, July 24–30". Anime News Network. 8 Ağustos 2017. 15 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017. 
 55. ^ "Shinkai's 'your name.' Is 1st Anime to Place 3 BD Releases in Top 10 for 2 Straight Weeks". Anime News Network. 8 Ağustos 2017. 15 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017. 
 56. ^ "Top-Selling Media Franchises in Japan: 2017". Anime News Network. 23 Aralık 2017. 24 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2019. 
 57. ^ "Kimi no na wa (2016) - Financial Information". The Numbers. 8 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2022. 
 58. ^ Statistical Yearbook 2018 (PDF). United Kingdom: British Film Institute (BFI). 2018. ss. 97-8. 28 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 25 Nisan 2022. 
 59. ^ Statistical Yearbook 2019 (PDF). United Kingdom: British Film Institute (BFI). 2019. ss. 103-4. 26 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 26 Nisan 2022. 
 60. ^ "「君の名は。」WOWOWでテレビ初放送、新海誠の過去作や特別番組も" ["Your Name" will have its first broadcast on WOWOW, along with Makoto Shinkai's past works and special programs] (Japonca). Movie Natalie. 16 Eylül 2017. 19 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2021. 
 61. ^ "君の名は。:総合視聴率26.3%獲得 「映画」ジャンル過去最高更新" [Your Name: Acquired 26.3% overall audience rating, a record high for "Movie" genre] (Japonca). Mantan Web. 12 Ocak 2018. 6 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2022. 
 62. ^ Melegrito, JM (12 Şubat 2018). "ABS-CBN announces Makoto Shinkai's 'your name.' anime film premiere date". Anime Pilipinas. 2 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2021. 
 63. ^ Pineda, Rafael Antonio (20 Şubat 2018). "ABS-CBN's your name. TV Screening Earns 9.2% Ratings Average". Anime News Network. 10 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2022. 
 64. ^ Ching, Mark Angelo (29 Mart 2018). "AGB RATINGS: Erich Gonzales's Blood Sisters prevails over Kapuso rival". Philippine Entertainment Portal. 10 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2022. 
 65. ^ Bagaoisan, Anjo (10 Nisan 2020). "'Your Name' director thanks Filipino fans after movie's ABS-CBN re-airing trends online". ABS-CBN News and Current Affairs. ABS-CBN Corporation. 15 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2021. 
 66. ^ a b "2016年映画興収『君の名は。』が牽引 東宝社長「新しいアニメーション時代の到来」". Oricon News. 24 Ocak 2017. 24 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2017. 
 67. ^ a b Motoko Rich (4 Aralık 2016). "The Anime Master of Missed Connections Makes Strong Contact in Japan". The New York Times. 30 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2016. 
 68. ^ "歴代ランキング - CINEMAランキング通信". kogyotsushin.com. 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2019. 
 69. ^ 歴代興収ベスト100 [Successive box-office top 100] (Japonca). Kogyo Tsushinsha. 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2017. 
 70. ^ Mark Schilling (25 Ekim 2016). "Japan Box Office: 'Your Name' Wins Ninth Weekend". Variety. 28 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
 71. ^ Mark Schilling (31 Ekim 2016). "Japan Box Office: Warner's 'Death Note' Ends 'Your Name' Dominance". Variety. 28 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2016. 
 72. ^ "Shinkai's 'your name.' Becomes #1 Japanese Film in China of All Time". Anime News Network (İngilizce). 18 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
 73. ^ Frater, Patrick; Frater, Patrick (26 Aralık 2016). "China Box Office: 'Tomorrow' and 'Tigers' Climb Over 'Great Wall'". Variety (İngilizce). 26 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
 74. ^ Author, No (3 Aralık 2016). "Animated teen flick 'Your Name.' scores lucrative debut in China". The Japan Times (İngilizce). 6 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
 75. ^ Frater, Patrick; Frater, Patrick (3 Aralık 2016). "Japan's 'Your Name' Poised to Win China Box Office Weekend". Variety (İngilizce). 3 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
 76. ^ "'Dangal' Becomes China's Biggest Non-Hollywood Foreign Film". Bloomberg.com (İngilizce). 23 Mayıs 2017. 23 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
 77. ^ Wong2018-02-12T12:47:00+00:00, Silvia. "China box office: 'Secret Superstar' top again, surpasses 'Your Name'". Screen (İngilizce). 13 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
 78. ^ "Australian Box Office". Box Office Mojo. 25 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
 79. ^ "New Zealand Box Office". Box Office Mojo. 25 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016. 
 80. ^ "Last chance to see Makoto Shinkai's Your Name in cinemas!". Madman Entertainment. 20 Aralık 2016. 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2016. 
 81. ^ Kil, Sonia (8 Ocak 2017). "Korea Box Office: Japanese Animation 'Your Name' Opens on Top". Variety. 9 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2017. 
 82. ^ "Shinkai's 'your name.' Tops S. Korean Box Office With US$8.1 Million". Anime News Network. 8 Ocak 2017. 9 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2017. 
 83. ^ "Your Name. (2016)". Box Office Mojo. 10 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2022. 
 84. ^ Harding, Daryl. "Demon Slayer: Mugen Train Overtakes Your Name to Become 2nd Highest-Grossing Anime Film of All Time Worldwide". Crunchyroll (İngilizce). 15 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2021. 
 85. ^ "Your Name. (Kimi No Na Wa.) (2017)". Rotten Tomatoes. 4 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2021. 
 86. ^ "Your Name. Reviews". Metacritic. 25 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2018. 
 87. ^ a b Schilling, Mark (31 Ağustos 2016). "'Your name.': Makoto Shinkai could be the next big name in anime". The Japan Times. 8 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 88. ^ "Japan body-swap fantasy is China cinema hit". BBC News. 19 Aralık 2016. 28 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2018. 
 89. ^ "Kermode Uncut - My Top Ten Films of 2015: Part One". BBC. 20 Aralık 2016. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2016. 
 90. ^ Sims, David. "'Your Name' Is a Dazzling New Work of Anime". The Atlantic. 10 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2017. 
 91. ^ "'Your Name' is pretty but too complicated - The Boston Globe". Boston Globe. 9 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2017. 
 92. ^ "The Mike Toole Show The Other 100 Best Anime Movies of All Time, Part 4". Anime News Network. 30 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2017. 
 93. ^ "ディズニーの巨匠たちが『君の名は。』を絶賛". Cinematoday. 22 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2017. 
 94. ^ "Please don't see my animated blockbuster, says Japan's 'new Miyazaki,' Makoto Shinkai". The Japan Times. 27 Aralık 2016. 1 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 95. ^ "Sitges Film Festival - The unclassifiable 'Swiss Army Man' wins Sitges 2016". Sitges Film Festival. 15 Ekim 2016. 18 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2016. 
 96. ^ "Official Competition - BFI London Film Festival 2016". British Film Institute. 25 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2016. 
 97. ^ "'Yesterday' Takes Top Prize at Tokyo Film Festival". Variety. 3 Kasım 2016. 29 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 98. ^ "42nd Annual Los Angeles Film Critics Association Awards 2016 Winners". Los Angeles Film Critics Association. 4 Aralık 2016. 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2016. 
 99. ^ "Women Film Critics Circle Nominations: "Hidden Figures," "13th," & More". Women And Hollywood. 19 Aralık 2016. 11 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2016. 
 100. ^ "20th Japan Media Arts Festival - Announcement of Award-winning Works Selected from 4,034 Entries!" (PDF). Japan Media Arts Festival Archive. 24 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 16 Mart 2017. 
 101. ^ "YOUR NAME., Daruma d'Or 2017". Japan Expo. 15 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2022. 
 102. ^ "Miss Hokusai, Red Turtle, your name Nominated for Annie Awards". Anime News Network. 28 Kasım 2016. 30 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2016. 
 103. ^ Kilday, Gregg (29 Kasım 2016). "Satellite Awards Nominees Revealed". The Hollywood Reporter. 25 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2016. 
 104. ^ "'your name.,' Anthem of the Heart Win Belgian Anima Fest Awards". Anime News Network. 6 Mart 2017. 31 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2017. 
 105. ^ "APSA Nominees & Winners - Asia Pacific Screen Awards". Asia Pacific Screen Awards. 15 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2018. 
 106. ^ "7TH AACTA AWARDS PRESENTED BY FOXTEL" (PDF). AACTA Awards. 7 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Aralık 2017. 
 107. ^ "San Francisco Film Critics Circle Awards". San Francisco Film Critics Circle. 13 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2017. 
 108. ^ McNary, Dave (15 Mart 2018). "'Black Panther', 'Walking Dead' Rule Saturn Awards Nominations". Variety. 15 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2018. 
 109. ^ "Makoto Shinkai Publishes Kimi no Na wa./your name. Novel Before Film Opens". Anime News Network. 11 Mayıs 2016. 12 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2016. 
 110. ^ "Makoto Shinkai's 'your name.' Novel Sells Over 1 Million". Anime News Network. 21 Eylül 2016. 24 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2016. 
 111. ^ "「君の名は。」200億円突破のワケ". Yomiuri Shimbun. 8 Aralık 2016. 28 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2016. 
 112. ^ Borys Kit (27 Eylül 2017). "J.J. Abrams, Paramount Team Up for Sci-Fi Love Story 'Your Name'". 28 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2017. 
 113. ^ Topel, Fred (21 Aralık 2018). "'Bird Box' Screenwriter Eric Heisserer on Building a Mysterious Post-Apocalypse and Working With Netflix [Interview]". /Film. 26 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2018. 
 114. ^ Sneider, Jeff (14 Şubat 2019). "Marc Webb to Direct 'Your Name' Remake for Paramount, Bad Robot". Collider. 15 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2019. 
 115. ^ Kroll, Justin (18 Eylül 2020). "Lee Isaac Chung To Direct 'Your Name' Live-Action Reimagining From Toho, Paramount And Bad Robot". Deadline Hollywood. 18 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
 116. ^ Kroll, Justin (20 Temmuz 2021). "'Minari' Director Lee Isaac Chung Parts Ways With Paramount And Bad Robot's 'Your Name' Adaptation". Deadline Hollywood. 21 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]