İçeriğe atla

DreamWorks Animation

Vikipedi, özgür ansiklopedi
DreamWorks Animation SKG, Inc.
EndüstriAnimasyon Film
Kuruluş12 Ekim 1994[1]
KurucuSteven Spielberg
Jeffrey Katzenberg
David Geffen
Genel merkezi
Önemli kişilerMellody Hobson (Başkan)
Jeffrey Katzenberg (CEO)
Lewis Coleman (CFO)
SahibiUniversal Studios
Web sitesidreamworksanimation.com
Eski logosu

DreamWorks Animation SKG, Inc. bir Amerikan animasyon film stüdyosu olup, genel olarak ticari bilgisayar destekli animasyon filmler üretir. Firmanın ürettiği filmler arasında Shrek, Köpekbalığı Hikayesi, Madagaskar, Orman Çetesi, Arı Filmi, Kung Fu Panda'yı saymak mümkündür. Firma Animation Division of DreamWorks SKG ve Pacific Data Images (PDI)'nin birleşmesi ile kurulmuştur. Firma daha önceleri DreamWorks SKG altında hizmet veriyordu ancak 2004 yılında şirketten ayrıldı. Firmanın dağıtıcılığını 2006 yılına kadar üstlendi.

Firmanın dağıtıcılığını 2006 yılında Paramount Pictures üstlenmekteydi. Fakat 2013 yılında dağıtıcılığını 20th Century Fox şirketine devretmiştir. 2018 yılında sahip olduğu kuruluşa bağlı olan Universal Studios üstlenecektir. Glendale, California'daki DreamWorks Stüdyosu ve Redwood City, California'daki PDI stüdyosu olmak üzere DreamWorks Animation 2 stüdyodan oluşmaktadır. 22 Nisan 2016 tarihinde NBCUniversal şirketine satılacağı söylenmiştir. 22 Ağustos 2016 tarihinde 4.3 milyar dolara NBCUniversal şirketine satılmıştır.

DreamWorks Animation Yapımı Filmler

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Verrier, Richard (10 Mayıs 2014). "DreamWorks Animation at 20". Los Angeles Times. 8 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2016.