İçeriğe atla

Anti-Machiavel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1740 baskısının kapağı

Anti-Machiavel 18. yüzyılda Prusya kralı II. Friedrich tarafından ünlü aydın Voltaire'e yazdırılan eserdir. Eser özellikle Niccolò Machiavelli'nin Prens adlı başyapıtının bölüm bölüm incelenip reddedilmesine dayanır. Eser 1740 yılı Eylül ayında basılmıştır.

İçeriği ve basılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Eser, II. Friedrich'in Prusya tahtına çıkmasının hemen ardından kaleme alınır. Machiavelli'nin Prens eserini daha önceden okumuş olan kralın bu konuya nereden ilgi duyduğu bilinmemekle birlikte Voltaire'e olan ilgisinin sebep olması muhtemeldir. Friedrich'in Voltaire ile mektuplaşmalarına bakıldığında konuya olan ilgisinin 1738 yılında başladığı ve eserin de 1739 yılında tamamlandığı görülür.

1740 yılında Prusya'ya gelen Voltaire Huis Honselaarsdijk'de konaklar ve esere Jan van Duren adlı matbaacıyla birlikte son halini verir. Kitabın İngilizce baskısı için Friedrich, Francesco Algarotti'yi Londra'ya gönderir. Friedrich'in kral olmasıyla beraber oldukça popüler olan kitap bir anda en çok satan kitaplar arasına girer.

Vurgusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Friedrich'in kitapta yaptığı vurgu doğal ahlak anlayışınadır, Machiavelli'nin devlet idaresinin yanlı ve kısmi bir bakış açısını yansıttığı ileri sürülür. Bu fikirler genel olarak Aydınlanma Çağı fikirlerinin yansımasıdır. Friedrich'e göre kral, tebalarının sağlık ve refahından sorumludur. Diğer yandan ise kralın entrikalarına fazla vurgu yapıldığı söylenir. Ayrıca Machiavelli'nin inceleyip, övdüğü kişilerin göz ardı edilen kötü yanlarını da irdeler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]