İçeriğe atla

Giovanni dalle Bande Nere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uffizi'deki heykeli

Giovanni dalle Bande Nere veya doğum adıyla Lodovico de Medici (5 Nisan 1498 – 30 Kasım 1526) İtalyan condottieri.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rönesans İtalyasının en önemli kadınlarından Caterina Sforza'nın üçüncü evliliğinden Forli'de doğan oğludur. Küçük yaşından beri savaş sanatına meraklı ve kabiliyetlidir. Gençliğindeki maceracılığından ve kabahatlerinden ötürü Floransa kentinden iki kez sürgün edilmiştir.[1] Condottieri olan Giovanni Papa X. Leo'nun emrinde 5 Mart 1516 tarihinde Urbino Muharebesine katılır. Bu dönemde kendi birliğini kuran Giovanni vurkaç taktiğini hızlı uygulayacak şekilde hafif süvari birliği meydana getirir. 1520 yılında çok sayıda muharebe kazanır. 1521 yılında Papa Fransa kralı I. François'ya karşı Kutsal Roma Cermen İmparatoru V. Karl ile ittifak yapar. Giovanni Kasım ayında Vaprio d'Adda'da Fransızları mağlup eder. 1 Aralık 1521 günü ölen Papa X. Leo'nun anısına taktığı siyah kurdele onun takma adı olacaktır.[2] 1523 yılı Ağustos ayında Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu tarafından tutulur ve 1524 yılı Ocak ayında Fransız ve İsviçre birliklerini Caprino Bergamasco bölgesinde bozguna uğratır. Yeni Papa VII. Clement Giovanni'ye yaklaşarak tüm borçlarını ödeme kaydıyla Fransızların safında savaşmaya davet eder. Bu dönemde Pavia Muharebesine katılmasa da diğer bir çarpışmada yaralanır, tedavi için Venedik'e gider. 1526 yılında Cognac Savaşı sırasında Milano'yu kuşatan Francesco Maria I della Rovere birliklerine arkadan saldırır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1526 yılı 25 Kasım günü Governolo Muharebesinde top atışı sonucu yaralanır. Francesco Guicciardini tarafından anlatılanlara göre top güllesi sağ bacağını dizinin üstünden kopartır. Götürüldüğü yerde uzun süre doktor bulunamaz. Mantua'ya götürülür ve bacağı kesilir. Başarılı geçen ameliyata rağmen 5 gün sonra muhtemel kan zehirlenmesinden hayatını kaybeder.

Mezarı 1966 Arno Nehri taşkını nedeniyle zarar gördüğünden dolayı 2012 yılında mezarı açılır. Bu sırada yapılan araştırmalarda ölüm sebebinin kangren olabileceği sonucuna varılmıştır. Bacağının diz altından kesildiği ortaya çıkmıştır.

Geleneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Giovanni'nin ölümü condottierilerin döneminin sonunun geldiğinin ilanıdır. Savaş sahnesine ateşli silahların ve barutun gelmesiyle eski tarzda ağır zırhlı süvarilerin egemenliği kırılmıştır. Oğlu Cosimo Medici üzerinden günümüzdeki bazı Avrupa soylu ailelerinin atası konumundadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kendisi 13 yaşındayken 16 yaşındaki bir erkeğe tecavüz etmekle suçlanmıştır
  2. ^ Bande Nere, İtalyanca siyah bağ anlamındadır
  3. ^ 1600-1610 arası Fransa kraliçesi olan Marie Medici ve İngiltere kralı I. Charles'ın eşi Henrietta bunlardan bazılarıdır