İçeriğe atla

İçeriğe dayalı reklamcılık

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İçeriğe dayalı reklamcılık veya diğer adıyla bağlamsal reklamcılık, web sitelerinde veya mobil tarayıcılarda görüntülenen içerik gibi diğer ortamlarda görünen reklamlar için bir hedefli reklamcılık biçimidir. Bağlam hedeflemede reklam medyası, dilsel öğeler kullanılarak web sitesi içerik temelinde kontrol edilir. Reklamların kendisi kullanıcının baktığı içeriğe göre otomatik sistemler tarafından seçilir ve sunulur.[1]

Nasıl çalışır[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağlamsal reklamcılık sistemi, web sitesi metnini anahtar kelimelere göre tarar ve bu anahtar kelimelere dayalı olarak web sayfasına reklamlar döndürür.[2] Reklamlar, web sayfasında pop-up reklamlar olarak görüntülenebilir. Örneğin kullanıcı sporla ilgili bir web sitesini görüntülüyorsa ve bu web sitesi bağlamsal reklamcılık kullanıyorsa, kullanıcı hatıralık eşya satıcıları veya bilet satıcıları gibi sporla ilgili şirketlerin reklamlarını görebilir. Bağlamsal reklamcılık, arama motorları'ınca kullanıcının sorgusundaki anahtar kelimelere göre arama sonuç sayfalarında reklam görüntülemede de kullanılır.

İçeriğe dayalı reklamcılık bir reklamın içeriğinin, kullanıcının görüntülediği web sayfasının içeriğiyle doğrudan ilişkili olduğu bir hedefli reklamcılık biçimidir. İçeriğe dayalı reklamcılığa bir örnek, Avrupa'da seyahatle ilgili bir web sitesinde görünen, İtalya'ya bir uçuş için özel fiyat veren reklamdır. Bağlamsal reklamcılığa "Metin-İçi" (ing: In-Text) reklamcılık veya "Bağlam-İçi" (ing: In-Context) teknolojisi de denilir.

Bunun dışında ziyaretçi geçiş süresinde (bir kullanıcının reklamı tıklaması gereken minimum süre) reklamı tıklamadığında, reklam otomatik olarak bir sonraki ilgili reklamla değiştirilir ve aşağıda da önceki reklama geri dönme seçeneği gösterilir.

İçeriğe dayalı reklamlar, geleneksel reklamcılığa göre daha az rahatsız edicidir. Bu nedenle kullanıcıyı daha etkin şekilde etkiler. Kullanıcının ilgi alanını gösterir ve böylece yanıt alma şansını artırır.[3]

Servis sağlayıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Google AdSense, içeriğe dayalı ilk büyük reklam ağı'dır. Web yöneticilerine, web sayfalarına eklendiğinde Google reklamveren envanterinden ilgili reklamları görüntüleyen JavaScript kodu sağlayarak çalışır. Alaka düzeyi, bir web sayfasının içeriğini dizine ekleyen ayrı bir Googlebot tarafından hesaplanır. Son teknoloji/hizmet sağlayıcılar, eşleştirme doğruluğunu artırmak için dilden bağımsız yakınlık modeli eşleştirme algoritması kullanan daha gelişmiş sistemler ortaya çıkardı.[4] Media.net, Google AdSense ile rekabet eden diğer büyük içeriğe dayalı reklam ağıdır.[5][6]

Etki[değiştir | kaynağı değiştir]

İçeriğe dayalı reklamcılık, birçok web sitesinin kazançları üzerinde büyük bir etki yaptı. Reklamlar daha hedefli oldukları için tıklanma olasılıkları daha yüksektir ve böylece web sitesinin sahibi (ve reklamın sunucusu) için gelir elde edilir.

Bağlamsal reklamcılık, üçüncü tarafın kullanıcının bilgisayarına web tarayıcısı ile etkileşime giren yazılım yüklediği üçüncü taraf hyperlinking gibi tekniklerin kullanılmasıyla bazı tartışmalara yol açmıştır.[7] Bir web sayfasındaki anahtar kelimeler, reklamverenlere yönlendiren köprüler olarak görüntülenir.

Marka Güvenliği ve Uygunluğuna odaklanan reklamverenler ve pazarlamacılar ile içeriğe dayalı reklamcılık, bir markanın değerini korumada rol oynar.[8] Marka konumlandırma ve içeriğe dayalı reklamcılık, kullanıcı algılarıyla doğrudan ilişkilidir, bu nedenle pazarlamacıların markalarını uygun bağlamlar kullanarak korumaları önemlidir.

Ajans rolleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Markaların içeriğe dayalı reklamcılık seçeneklerinin reklam planlarını nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı olan birkaç reklam ajansı vardır. Çevrimiçi reklamcılığın üç ana bileşeni vardır:[7]

 1. oluşturma—reklam neye benziyor
 2. medya planlaması—reklamların nerede yayınlanacağı; "yerleşimler" olarak da bilinir
 3. medya satın alma—reklamlar için nasıl ödeme yapılır?

İçeriğe dayalı reklamcılık, medya planlama bileşeninin yerini alır. İnsanların yerleştirme seçeneklerini seçmesi yerine, bu işlevin yerini binlerce web sitesinde yerleşimi kolaylaştıran bilgisayarlar alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ ‘Personalization diminished’: In the GDPR era, contextual targeting is making a comeback Published by digiday on June 7, 2018, retrieved on November 13, 2019
 2. ^ "Contextual Marketing Definition". PC Magazine. 20 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2008. 
 3. ^ "Advantages of Contextual Advertising for Apps". 24 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2016. 
 4. ^ "Proximic Signs Deals With Yahoo and eBay To Turn Product Listings Into Contextual Ads; Taking on AdSense". 17 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2008. 
 5. ^ Wauters, Robin (7 Mayıs 2012). "Media.net Will Soon Employ 500 People To Challenge Google" (İngilizce). 10 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2016. 
 6. ^ Wauters, Robin. "From Bootstrapping To $300M In Value: Meet The Founder Of Directi (TCTV)". TechCrunch. 2 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2016. 
 7. ^ a b "Customers Now", David Szetela, 2009Şablon:Nonspecific
 8. ^ "Why 'brand suitability' is replacing brand safety". Digiday (İngilizce). 24 Ocak 2020. 25 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020. 

Diğer kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]