e-pazarlama

Vikipedi, özgür ansiklopedi

E-pazarlama (web pazarlama, elektronik pazarlama, çevrimiçi pazarlama, dijital pazarlama, internet pazarlaması veya interaktif pazarlama şeklinde de ifade edilir [1]), markanın ve yapılan işin tanıtımını yapmak ve tüm pazarlama uygulamalarını desteklemek amacı ile internet, mobil ve interaktif platformların kullanarak yapılan çalışmalardır.[1]

Potansiyel müşterilerin elektronik ortamda işletmenin web sitesini veya satışın gerçekleştiği sayfayı ziyaret etmesini; ziyaretçilerin müşteriye dönüştürülmesini sağlama, bu etkinliklerin başarısını ölçümleme için yapılan çalışmalar e-pazarlama çalışmaları kapsamındadır.

E-pazarlama yöntemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

E-pazarlamanın belli başlı yöntemleri şunlardır:

 • Arama motoru optimizasyonu: Web sitesinin arama motorları tarafından daha rahat anlaşılmasını sağlamak üzere arama motoru kriterlerine uygun hale getirilmesi ve böylece hedeflenen anahtar kelimelerle ilgili arama sonuçlarındaki yerinin yükseltilmesi (bknz: Arama motoru optimizasyonu)
 • E-posta pazarlaması: Ticari bir metnin veya multimedya mesajının e-posta yoluyla hedef kitleye gönderildiği bir dijital pazarlama şekli.[2]
 • Sosyal medya pazarlaması: Bir ürün veya hizmetin tanıtılmasında, marka bilinirliğinin ve farkındalığının artırılmasında, hedef kitle veya tüketici tarafından ürün veya hizmete aksiyon alınmasını sağlamada sosyal ağlar, bloglar, sosyal işaretleme ve içerik paylaşımı gibi sosyal medya araçlarının kullanılması.[1]
 • Viral pazarlama: Marka, ürün, hizmet ve firma ile ilgili bilgilerin internet ortamındaki sosyal medya mecralarında diğer kişilere aktarılması ve yayılması (Ağızdan ağıza pazarlamanın teknolojik bir yorumlamasıdır).
 • İçerik pazarlama: Marka ve işletmelerin çevrimiçi platformlarda paylaşılan yazı, ses, fotoğraf, video, grafik, infografik türündeki içerikleri hedef kitlenin dikkatinin çekmek, tüketici arasında bağ kurmak, bilinirliği ve satışları arttırmak üzere kullanması[3]
 • Satış ortaklığı pazarlaması: Bir ürün ve hizmetin elektronik ortamda pazarlamasında aracılık edenlerin satış üzerinden komisyon elde etmesine dayalı elektronik pazarlama yöntemi.[4]
 • Yeniden pazarlama: Bir internet kullanıcısının bir siteyi ziyaret edip ayrıldıktan sonra o sitedeki ürün ile ilgili reklamların ziyaret ettiği diğer sitelerde kendisine gösterilmesi.

2000 yılından sonra başta Google olmak üzere arama motorları ve sosyal medya mecraları tarafından kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesi ile birlikte e-pazarlama olanakları da arttı. Çünkü artık müşteriler hedef kitlesine uygun reklam verebilir hale geldi. "Kişisel veri işleme" yöntemlerinin gelişmesi ile pazarlama dünyası da devrim geçirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c Koçak Alan, Alev; Ebru Tümer Kabadayı, Tuğbay Erişte (2018). "İletişimin Yeni Yüzü: Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması". Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi. 14 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ Gedik, Yasemin (2020). "E-Posta Pazarlama: Teorik Bir Bakış". Uluslararası Yönetim Akademisi Dergisi. 1 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ "İçerik Pazarlaması ve Örnekleri". Pazarlama Türkiye. 16 Nisan 2018. 22 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2021. 
 4. ^ "Affiliate Pazarlama Nedir? | Optimist Hub Blog". www.optimisthub.com. 10 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2021. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]