İçerikle pazarlama

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İçerikle Pazarlama (Content Marketing), Sosyal Medya sürecinin önemli bir parçası olup, yeni ekosistemde markaların pazarlama sürecinde önem kazanan yeni nesil dijital iletişim ve pazarlama süreci.

2001 yılında Amerikalı Joe Pulizzi tarafından ortaya atılan "İçerikle Pazarlama" kavramı daha sonra küresel olarak kabul görmüş ve yaygınlaşmıştır.

İçerikle Pazarlama, markaların yazı, ses, görüntü (fotoğraf/video), grafik, infografik ile hazırlanmış içeriklerin hedef kitlelerin dikkatini çekerek ve bu içeriklerle onlarla bağ kurmalarını sağlamayı hedefleyen yeni nesil pazarlamadır.

Joe Pulizzi, içerikle pazarlamayı şöyle tanımlamaktadır: "İçerikle pazarlama, net olarak tanımlanmış ve doğru anlaşılmış hedef kitleyi kârlı müşteri hareketi yaratma hedefiyle etkilemek, çekmek, bağlılıklarını sağlamak için ilgili ve değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasını kapsayan pazarlama tekniğidir."

"Content is King" - "İçerik Kraldır” ifadesi Bill Gates tarafından 1996 yılında ortaya atılmıştır. Popüler olan bu slogan, içeriğin çok başarılı bir pazarlama tekniği olan içerik pazarlamasındaki önemi ve internet üzerindeki başarısını arttırdığını göstermektedir.

İçerikle Pazarlama için, Blog, Facebook, Twitter, Youtube gibi çok sayıda sosyal ağ platformunu kullanılır. Yine sıklıkla e-kitap, e-dergi, e-mailing marketing gibi dijital araçlar da "İçerikle Pazarlama"da kullanılan kanallardır. İçerik pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirirken hedef kitle iyi tanınmalı ve içerik dağıtım kanalları hedef kitlenin özelliklerine göre belirlenmelidir. Ayrıca içeriğin dağıtıldığı kanalın teknik özelliklerine(Örneğin, sosyal ağ algoritmalarının çalışma mantığı) hakim olmak içerik pazarlamada önem taşımaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]