Dikey entegrasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yatay entegrasyonu gösteren ve dikey entegrasyonla karşılaştıran bir şema.

Dikey entegrasyon, bir şirketin tedarik zincirinin entegre olduğu ve o şirkete ait olduğu bir düzenlemeyi ifade eder. Genellikle tedarik zincirinin her üyesi farklı bir ürün veya (pazara özgü) hizmet üretir ve ürünler ortak bir ihtiyacı karşılamak için birleşir. Bir şirketin birbiriyle ilişkili birkaç öğe ürettiği yatay entegrasyonla tezat oluşturuyor. Dikey entegrasyon, tedarik zincirinin büyük bölümlerini yalnızca ortak bir mülkiyet altında değil, aynı zamanda tek bir şirkete de getiren yönetim tarzlarını tanımlamıştı.

Firmanın ürününü üretmek için ihtiyaç duyduğu malzemeleri ve ürünü satmak için ihtiyaç duyduğu pazarı güvence altına aldığı için dikey entegrasyon ve genişleme arzu edilir. Eylemleri rekabete aykırı hale geldiğinde ve açık bir pazarda serbest rekabeti engellediğinde dikey entegrasyon ve genişleme istenmeyen hale gelebilir. Dikey entegrasyon, bekletme sorununu önlemenin bir yöntemidir. Dikey entegrasyon yoluyla üretilen bir tekele dikey tekel denir.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bramwell G. Rudd, 2014, "Courtaulds and the Hosiery & Knitwear Industry," Lancaster, PA:Carnegie.
  • Joseph R. Conlin, 2007, "Vertical Integration," in The American Past: A Survey of American History, p. 457, Belmont, CA:Thompson Wadsworth.
  • Martin K. Perry, 1988, "Vertical Integration: Determinants and Effects," Chapter 4 in Handbook of Industrial Organization, North Holland.