İçeriğe atla

Reklam ajansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

"Reklam ajansı", müşterinin reklam faaliyetlerini planlama, oluşturma ve yönetme sorumluluğunu alan reklam kuruluşudur. Reklam ajansı müşteriden bağımsızdır. Ayrıca müşterinin ürün ve hizmet satışlarını dışarıdan bir bakış açısıyla ele alır. Aynı zamanda müşterinin genel pazarlama, marka stratejilerini ve satış promosyonlarını ele alabilir.

Reklam ajansları "Gerçek ve Tüzel" kişiliklere yasal olarak hizmet verebilir. Sesli, görüntülü ve yazılı metinler gibi tüm reklam materyallerini kullanabilirler. Radyo, televizyon, internet ve diğer fiziki ortamlarda, reklam faaliyetlerini yürütebilirler. Sadece internet ortamında reklam faaliyetleri sürdüren firmalara "Dijital Medya Reklam Ajansı" denir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi kayıtlara göre, bilinen en eski reklam şirketi, 1786 yılında, Londra'da faaliyete geçti. Şirketin sahibi William Tayler, özellikle yerel basında birçok ilan yayınlattı. İlk ilan metinleri, genellikle "duyuru" biçimindeydi. 1809 yılından itibaren reklam ajansları, metinlerde vurucu sloganlara yöneldiler. Bu akımı ilk başlatan metin yazarı ise James White'ın reklam ajansında çalışan Charles Lamb oldu. Lamb' in yazdığı ilk orijinal reklam metninde, bir eşya piyangosunun tanıtımı yapılıyordu. 1880'lerden itibaren gazete ilanlarında, biçim olarak da yaratıcı zekânın ürünleri sergilenmeye başlandı. 1889'da İngiltere'de Thomas Smith, kurduğu reklam ajansını "Yaratıcı metin ve mizanpaj kuruluşu" olarak tanımlıyordu. Amerika'da J. Ayer tarafından kurulan reklam ajansı, ilk metin yazarını 1892, ilk grafikeri ise 1898 yılında kadrosuna aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

• Ticari reklam Mevzuatı 31 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

• Bakınız: Haber ajansı