İçeriğe atla

"Vikipedi:Özgün araştırmalara yer vermemek" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Saygın yayınlar: Gereksizce eklenmiş 7 boşluk kaldırıldı
(→‎Teorilerin açıklanması: Gereksizce eklenmiş 2 boşluk kaldırıldı)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
(→‎Saygın yayınlar: Gereksizce eklenmiş 7 boşluk kaldırıldı)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
Akademik olmayan konularda "saygın" sözcüğünün açık ve net bir tanımını yapmak imkânsız olmakla birlikte pek çoğumuz sözcüğün anlamı hakkında bir özseziye sahibizdir. Aşırı politik veya dini bir grubun kendi yayınları genelde "saygın" olarak kabul edilmez. Örneğin, Vikipedi, Başkan Bush'un çocuklardan nefret ettiğini iddia eden bir cümle için, Sosyalist İşçi Partisi'nin ''Militan'' gazetesindeki bir bilgiye güvenemez. Ancak, eğer aynı iddia ''The New York Times''<nowiki>'</nowiki>da yer alırsa, Vikipedi bu içeriğe (ve içerikteki kaynaklara) atıfta bulunabilir. Öte yandan, politik gazete, parti ile bilgilerde kaynak olarak kullanılabilir.
 
Bir yayını değerlendirirken kendinize şu soruları sorabilirsiniz:
* Açıkça partizanlık yapıyor mu?
* Okuyucu kitlesi büyük mü küçük mü?
* İyi tanınan ve bilinen, gösterişli bir yayınevi mi?
* Tek bir kişi tarafından mı yönetiliyor, yoksa büyük bir yönetici grubu var mı?
* Yayınlarda hakem denetimi sistemi var mı?
 
Kaynak olarak kullanacağınız yayının yayınevinin, hakkınızda negatif bir yayın yapacağını duysaydınız; ''(a)'' sorumsuz olduklarından ve gerçekleri iyice araştırmadıklarından şüphelendiğiniz için endişelenirdiniz, ''(b)'' yayınevinin çok aşamalı bir editörler grubu, araştırmacıları, avukatları, şef editörü, ve sorumlu bir yayımcısı olduğu ve hatalarını genelde düzelteceklerini bildiğiniz için içiniz rahat olurdu. Cevabınız ''(a)'' ise bu yayını kaynak olarak kullanmayın. Ancak eğer cevabınız ''(b)'' ise, Vikipedi'nin "saygın" olarak nitelediği yerdesiniz demektir.
 
Bir yayının saygın olup olmadığına ilişkin anlaşmazlık çıktığında daima daha fazla editör bulup bir fikir birliği oluşturmaya çalışabilirsiniz. Açık ve net bir tanımı olmasa da önsezilerinizi yabana atmayın.
10.101

değişiklik